Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-09, 15:47   #1006
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare tuturor.am facut revizia la bijuteria mea. am schimbat filtru ulei ,motorina,aer,polen,ulei motor,placute frana fata spate,discuri fr fata spate,discuri fata spate,senzori frana fata spate,antigel,ulei motor,ulei cutie viteza,bielete cred antiruliu stg dreapta,amortizoare spate,kit ambreiaj toate m-au ajuns la 4230 ron inclusiv manopera.
a meritat zic eu.ce parere aveti daca vrea cineva sa-i ajut oricand. si pentru mine a meritat iasi- buzau.
arni is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 16:43   #1007
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare din nou in spetz marcellr si workaholic zic eu ca am facut o afecere buna la pretul asta. si o prob mi-au zis ca am o problema cu injecorul 1 nu pulverizeaza cum trebuie dar asta e sesizabil pe calculacor< costa 1350 ron>, dar mi-au dat din partea firmei un aditiv de 30 ron pt motorina poate asa se rezolva ca au fost cazuri ca sa nu bag bani aiurea. am 225000 km mi-au zis ca motorul e perfect
arni is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 08:53   #1008
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by adi 24 View Post
salutare dragi prieteni,
am si eu un Rover 75, an 2002, am 204.000 km. cu el si a sosit momentul sa-i schimb bucsile basculelor. Intrebarea este:se pot cumpara separat sau numai cu bascula cu tot? Va rog sa-mi spuneti si mie de unde le pot procura si la ce pret. Cineva mi-a spus ca pot sa comand la Augsburg International si ca ar costa cu bascule cu tot in jur de 2300 ron.Mi se pare f.scump.Astept un raspuns de la voi. Multumesc mult.
Bucsele de la bratele inferioare fata ? (bascule ??)
Costa pana-n 300 de lei ambele si se gasesc separat, daca bratele nu au joc la pivoti de ce sa le schimbi ?
2300 ???? Astea-s avioane, un brat complet e 50 de lire in Anglia. Nou.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 08:58   #1009
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by arni View Post
salutare din nou in spetz marcellr si workaholic zic eu ca am facut o afecere buna la pretul asta. si o prob mi-au zis ca am o problema cu injecorul 1 nu pulverizeaza cum trebuie dar asta e sesizabil pe calculacor< costa 1350 ron>, dar mi-au dat din partea firmei un aditiv de 30 ron pt motorina poate asa se rezolva ca au fost cazuri ca sa nu bag bani aiurea. am 225000 km mi-au zis ca motorul e perfect
De obicei aditivii pentru curatat injectoare isi fac treaba. Merita incercat. Nu stiu ce ti-au dat ei, dar daca nu merge cauta un Berkebile. Au o chimie absolut turbata, eu am folosit un spray pentru curatat injectoare pt. benzina, e incredibil.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 08:59   #1010
BanditBora

Stage 3
 
BanditBora's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 85
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
sal,
si mie mi sa spus ca am motorul mai galagios decat alt rover....dar eu nu am scut dedesupt si sunetul nu este oprit deloc....

daca "zornaie" este posibil sa fie intinzatorul de la lant....la diesel
sau la benzina (trebuia sa specifici..a trebuit sa caut prin toate posturile sa aflu ce rover si ce motorizare ai ) munca de detectiv nu gluma..) trebuie ascultat pot fi tachetii sau admisia...

oricum dupa ce se linisteste masina verifica si uleiul sti cum.. desfaci capacul de la motor ala mare galben pe unde se pune ulei scoti joja o stergi stai cam 10 sec sa se "niveleze" nivelul de ulei si pe urma clasic stergi joja inante de o baga si trebuie sa fie nivelul intre cele doua dungi....si ca la carte daca este mai apropiata de aia de jos mai pui 100 g daca este mai aproape de aia de sus pui nimic daca este peste aia de sus scoti si daca este sub dar aproape de aia de jos pui 200 g.......gata ..
si cu "tacanitul" de la volan daca il aduci la intalnire sigur ii dam noi de "cap".....(mai ales ca esti loco)
Stima,
M.
Salut Marcellr,

Imi cer scuze ca am uitat sa specific motorizarea . Este vorba de benzinarul de 1.8 si 120cp. Am fost la baietii de la Sierra in weekend, mi-au ascultat motorul cu stetoscopul si mi-au zis ca ar fi vreo 2 sau 3 tacheti la cilindrul 4. Nivelul uleiului l-am verifict si este ok. Oricum eu verific nilelul tuturor lichidelor de la motor saptamanal si dc as fi observat ceva in neregula as fi actionat pe loc.

Marti am programare la baieti pentru o mica revizie, iar cu tachetii ei m-au sfatuit ca sa-i mai las pana cand incep sa bata si la cald. Partea dubioasa este ca de ieri nu mi-a mai batut nimic, nici la rece, nici la cald. Ai idee de ce?
Deasemenea sti cumva sa-mi spui cam care ar fi motivul pentru care ar fi stricati tachetii? Intreb pentru ca daca ar fi ceva in neregula cu motorul as vrea sa rezolv pentru ca nu vreau sa se strice mai rau.

Aaa, promit ca la urmatoarea intalnire voi fi prezent Cand se va tine?

Multumesc pentru sfaturi,
Bora.

Last edited by BanditBora; 26-10-09 at 09:06.
BanditBora is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 09:13   #1011
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by BanditBora View Post
Salut Marcellr,

Imi cer scuze ca am uitat sa specific motorizarea . Este vorba de benzinarul de 1.8 si 120cp. Am fost la baietii de la Sierra in weekend, mi-au ascultat motorul cu stetoscopul si mi-au zis ca ar fi vreo 2 sau 3 tacheti la cilindrul 4. Nivelul uleiului l-am verifict si este ok. Oricum eu verific nilelul tuturor lichidelor de la motor saptamanal si dc as fi observat ceva in neregula as fi actionat pe loc.

Marti am programare la baieti pentru o mica revizie, iar cu tachetii ei m-au sfatuit ca sa-i mai las pana cand incep sa bata si la cald. Partea dubioasa este ca de ieri nu mi-a mai batut nimic, nici la rece, nici la cald. Ai idee de ce?
Deasemenea sti cumva sa-mi spui cam care ar fi motivul pentru care ar fi stricati tachetii? Intreb pentru ca daca ar fi ceva in neregula cu motorul as vrea sa rezolv pentru ca nu vreau sa se strice mai rau.

Aaa, promit ca la urmatoarea intalnire voi fi prezent Cand se va tine?

Multumesc pentru sfaturi,
Bora.
Putin probabil sa fie stricati tachetii. La mine problema s-a rezolvat cu un schimb de ulei. (KV6, 2.0l)
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 09:33   #1012
BanditBora

Stage 3
 
BanditBora's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 85
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Putin probabil sa fie stricati tachetii. La mine problema s-a rezolvat cu un schimb de ulei. (KV6, 2.0l)
Sper sa se rezolve doar cu un chimb de ulei. Oricum la mine cam e timpul sa schimb uleiul ca am deja 8000 km cu uleiul actual. Multumesc pentru sfat.
BanditBora is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 11:51   #1013
Rovercedes

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 54
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

In legatura cu masina pe care intentionez sa o cumpar... Nu mai are nimeni de dat o impresie, un sfat, .....? Au mai ramas cateva zile ....
Rovercedes is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 12:32   #1014
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Rovercedes View Post
In legatura cu masina pe care intentionez sa o cumpar... Nu mai are nimeni de dat o impresie, un sfat, .....? Au mai ramas cateva zile ....
cumpar o frate ca merita.orice ti as zice oricum cred ca daca ti ai pus in cap o sa o cumperi pana la urma daca e totul ok.mie mi au spus o gramada de oameni care nu cunostesu ce inseamna rover sa numi cumpar ca nu poate fi o masina buna daca si compania a dat faliment si piese scumpe si nu stiu mai ce.intrand pe forumul asta am gasit pareri si sfaturi pertinente si date in cunostinta de cauza.

p.s. ai grija la un aspect: senzorul de la inchiderea centralizata (se gaseste in consola centrala langa butoanele de la avarii si inchidere/deschidere usi) nu poate fi accesat de la o distanta mare prin telecomanda de la cheie.(am inteles ca asa e el, nu e vreun defect) din cauza asta butoanele de la cheie fiind actionate de mai multe ori decat ar fi nevoie se rup (dupa un timp). problema asta o am eu la cheia de rezerva, si mai nou si la cea pe care o utilizez curent.uita te in ce stare sunt butoanele cheilor iar daca dau semne de uzura ti as recomanda sa ti cumperi si o cheie-doua ''blank''. circuitul telecomenzii din cheie se schimba de la cea uzata la cea noua foarte simplu.il iei din una si l pui in cealalta.e 30 de lire una noua(cheie bruta si carcasa). daca faci chestia asta te as ruga sa mi cumperi si mie una de acolo de la mama ei. modelul din poza. multumesc oricum. astept un raspuns
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cheie rover 75.JPG
Views:	63
Size:	18.2 KB
ID:	1146780  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 12:33   #1015
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
De obicei aditivii pentru curatat injectoare isi fac treaba. Merita incercat. Nu stiu ce ti-au dat ei, dar daca nu merge cauta un Berkebile. Au o chimie absolut turbata, eu am folosit un spray pentru curatat injectoare pt. benzina, e incredibil.
e un aditiv de laWINN'S supremium fabricat in belgia, pe asta il bag in rezervor 10ml la 10 l motorina,il folosesc pe asta dupa iau Berkebile, Work au astea si solutie sau doar spray si daca il gasesc pe la auto sau doar la comanda?
arni is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 12:43   #1016
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Rovercedes View Post
In legatura cu masina pe care intentionez sa o cumpar... Nu mai are nimeni de dat o impresie, un sfat, .....? Au mai ramas cateva zile ....
du-te si ia-ti masina,din moment ce te-ai bagat pe forum nu va zice nimeni nu o lua,pt ca aici sunt pasionatii. si pret calitate nu se compara cu restul. si chiar daca e "moarta" te uiti la ea si o admiri .
o intrebare personala de ce Rovercedes si nu Mercedover?
arni is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 14:11   #1017
Rovercedes

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 54
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
cumpar o frate ca merita.orice ti as zice oricum cred ca daca ti ai pus in cap o sa o cumperi pana la urma daca e totul ok.mie mi au spus o gramada de oameni care nu cunostesu ce inseamna rover sa numi cumpar ca nu poate fi o masina buna daca si compania a dat faliment si piese scumpe si nu stiu mai ce.intrand pe forumul asta am gasit pareri si sfaturi pertinente si date in cunostinta de cauza.

p.s. ai grija la un aspect: senzorul de la inchiderea centralizata (se gaseste in consola centrala langa butoanele de la avarii si inchidere/deschidere usi) nu poate fi accesat de la o distanta mare prin telecomanda de la cheie.(am inteles ca asa e el, nu e vreun defect) din cauza asta butoanele de la cheie fiind actionate de mai multe ori decat ar fi nevoie se rup (dupa un timp). problema asta o am eu la cheia de rezerva, si mai nou si la cea pe care o utilizez curent.uita te in ce stare sunt butoanele cheilor iar daca dau semne de uzura ti as recomanda sa ti cumperi si o cheie-doua ''blank''. circuitul telecomenzii din cheie se schimba de la cea uzata la cea noua foarte simplu.il iei din una si l pui in cealalta.e 30 de lire una noua(cheie bruta si carcasa). daca faci chestia asta te as ruga sa mi cumperi si mie una de acolo de la mama ei. modelul din poza. multumesc oricum. astept un raspuns
Totul e ok! Id ul meu de mes e stanciuviorelvl
Rovercedes is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 14:14   #1018
Rovercedes

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 54
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by arni View Post
du-te si ia-ti masina,din moment ce te-ai bagat pe forum nu va zice nimeni nu o lua,pt ca aici sunt pasionatii. si pret calitate nu se compara cu restul. si chiar daca e "moarta" te uiti la ea si o admiri .
o intrebare personala de ce Rovercedes si nu Mercedover?
Pt ca Rover e mai tare decat Mercedes. De acea e pus primul. Un rover cuprinde in el si un si un mercedes.Un Mercedes un Rover, niciodata!
Rovercedes is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 14:33   #1019
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by arni View Post
e un aditiv de laWINN'S supremium fabricat in belgia, pe asta il bag in rezervor 10ml la 10 l motorina,il folosesc pe asta dupa iau Berkebile, Work au astea si solutie sau doar spray si daca il gasesc pe la auto sau doar la comanda?
Sunt si aditivi, nu stiu insa ce aduce importatorul din Romania. Spray-uri am vazut la statiile Mol si prin supermarket-uri, dupa aditivi nu m-am uitat, stiu doar ca ce am cumparat de la ei curata incredibil. Probabil fiindca-s americani si li se rupe si de toxicitate si de ecologie.

http://www.berkebileoil.com/ATFluids.htm

Last edited by workaholic_ro; 26-10-09 at 14:37.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 14:54   #1020
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Rovercedes View Post
In legatura cu masina pe care intentionez sa o cumpar... Nu mai are nimeni de dat o impresie, un sfat, .....? Au mai ramas cateva zile ....
Volan pe dreapta nu recomand nimanui, dar aici am inteles ca vorbesc cu peretii
Daca are doua chei, n-a fost lovita si nu da semne ca ar avea vreo problema de ce sa te tot tangui ?; o iei si mai departe cum ti-o fi norocul. Da' spune-ne si noua o suma, la asta ne putem da cu parerea.

Edit: si acte in regula si MOT la zi evident.

Last edited by workaholic_ro; 26-10-09 at 14:58.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -