Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Masina mea ROVER - MG

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-12, 22:19   #1
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Al meu Rover 25 "british engineering"

Salutari tuturor proprietarilor de rover-mg.
Masina am cumparat-o la sfarsitul lunii iulie, dupa ce m-am debarasat de un opel corsa.

Cred ca am prins singurul rover...chel

Sunt foarte multumit de el, dupa un drum de italia si o escala in sudul frantei pot sa zic ca e chiar confortabil fata de alte masini cu care am mai avut de-a face.
Lucrul care m-a facut sa zic "am facut cea mai buna alegere" a fost > la 130 km/h poti sa citesti ziarul (glumesc,nu as face asa ceva) ca merge drept kilometri intregi si fara tremurici sau alte emotii.

E din 2000, si are acum 170 mii km.
Nu prea fac poze decat daca e o ocazie ceva , asa ca am doar 3 si aici e murdara ( sta de 1 saptamana ca nu mai am plasticu).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image000.jpg
Views:	150
Size:	460.6 KB
ID:	2561431   Click image for larger version

Name:	Image001.jpg
Views:	113
Size:	452.3 KB
ID:	2561432   Click image for larger version

Name:	Image002.jpg
Views:	143
Size:	421.1 KB
ID:	2561433  

__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 00:31   #2
m1hai_18

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 64
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Uuuu another one in curand o sa fie piese de muzeu buburuzele astea ale noastre dar nah trebuie sa ne mandrim cu ele , ce motor are ?
m1hai_18 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 01:03   #3
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

pai 1.4 de 84 ,dar urmeaza clapeta de acceleratie

Hmm dimpotriva , pana acum 1-2 ani le numarai pe degete (in iasi) iar azi vad cate una aproape zilnic.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 18:05   #4
m1hai_18

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 64
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Stiu, asa si eu la inceput acum 4 cand am luat-o, ne dadeam flashuri prin trafic ca motociclistii la cat de rare erau, dar nah acum sunt mult mai dese , sa ai cat mai multi KM cu ea, si sa nu ii dai in gusa cum am facut eu ca trebuie sa schimbi motorul ), chiar azi am scos-o din service cu un nou motor .
m1hai_18 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 18:39   #5
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Nu ma pot abtine. Mai ales ca mereu plec tarziu de acasa...

Tind sa cred ca mai tine...masina se prezinta bine sub capota si se aude frumos. Mi-au confirmat si in service ca am schimbat discul de ambreaj si semeringuri (de la ax cu came, palier, planetare) si revizuit capetele de planetara cand am luat-o.

- Eu sunt adeptul reparatului , ca nu stiu ce cumpar la SH-- poate ma tine 10 mii km, sau la prima forja pocneste.

- Verifica firele de la haion, eu le-am izolat pe fiecare in parte si unul l-am lipit caci se tinea intr-o musteatza.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 02:14   #6
m1hai_18

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 64
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Ideea este ca m-ar fi costat muult peste cat am dat cu un motor SH si alte piese si mana de lucru la felul in care am facut-o si anume praf. Adica Ulei combinat cu apa transformat in mazga d'aia nasoala rau de tot si tot mai mergea cum nu stiu dar tot mai mergea, apa in bujii si alte cele ) e o masina destul de pretentioasa parerea mea, dar 4 ani de zile nu am bagat bani in ea decat pe consumabile si acum alt motor ) vezi ca e si forum pentru rovere si anume rover-mg.ro intalniri chestii mai vezi una alta pe acolo.
m1hai_18 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 00:10   #7
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Dupa 5 luni si 10 mii km de rover, stiu de ce au dat faliment ))

Contra --***Ambreiaj+cutie de viteze facute la "vrajeala". Daca esti calm si cuminte e ok, dar altfel...vai mama ei de masina ->nu stie ce e aia "sportiv", bruscat, treapta inferioara si depasire... ( retineti, am schimbat discul de ambreiaj)

***planetarele caraie din nou dupa numai 10mii km
***limitat din clapeta de acceleratie ..WTF.
***incepe sa se dezmembreze interiorul dupa stilul meu de mers
***aeroterma numai pe treapta 4, nu am rezolvat problema nici cu rezistente de la magazin de electronice ( problema cunoscuta)
***inventia lor idioata cu cipul de prin portiere,ecu,cheie....
Pro-- trage destul de bine pt 84 de cai.
--aspectul exterior si izolatia fonica ma fac sa imi placa masina asta chiar daca are defecte cu caru'
--inca mai merge lin la viteza mare


Inainte am avut un opel corsa B cu care ..25 mii km am mers de parca era...furat. Cutia,ambreiaj,planetare colaborau perfect cu mine ; nu caraiau niciodata si schimba in orice fel cu ambreiajul apasat 1 cm. Ulei de oricare, benzina "de pe jos" ...era bulletproof .Si pe un traseu am scos locul 3 cu 60 de cai ( am avut la versus si 115...).
Tare as cumpara masina aia inapoi

Last edited by jemis90; 20-11-12 at 00:16.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 21:04   #8
vex_oo5

Stage 3
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 107
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

eu o am pe a mea de mai bine de 3 ani si destui km...si nu am avut nici una din problemele semnalate de tine decat ceea cu aeroterma...si am mers si eu destul de sportiv cu masina (unii baieti de pe forum mai ales cei de la rover stiu despre ce vb)
ideea este ca daca tu mergi zilnic cu ea asa si te crezi "racer" da masina o sa se duca draq (plus ca este posibil sa o fi cumparat tu cu probleme)
este o masina mica de oras (deacolo si motorul 1.4 si 84 de cai) nu este masina de curse. Daca aveai un mg zr de 1.8 140 de cai poate statea altfel treaba.

sper ca nu te-au deranjat vorbele mele...era doar parerea mea fata de ce ai scris tu.

bafta
vex_oo5 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 12:20   #9
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Nu m-au deranjat ,exprimarea e civilizata:P

Nu exagerez prea de tot, dar ziua e dezastru cu aglomeratia prin oras.
Noaptea merg linistit, chiar ma relaxez.
Eh, starea drumurilor e factor agravant in toata combinatia asta.

- Intrebare: Vreau sa scot ceasurile de la bord pentru schimbat ledurile ( astea care le am clipesc, sunt luate din magazin///) - trebuie sa am grija la ceva deosebit ? Sau e doar vorba de suruburi,cleme,cablu kilometraj si atat?
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 18:40   #10
vex_oo5

Stage 3
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 107
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Nu m-au deranjat ,exprimarea e civilizata:P

Nu exagerez prea de tot, dar ziua e dezastru cu aglomeratia prin oras.
Noaptea merg linistit, chiar ma relaxez.
Eh, starea drumurilor e factor agravant in toata combinatia asta.

- Intrebare: Vreau sa scot ceasurile de la bord pentru schimbat ledurile ( astea care le am clipesc, sunt luate din magazin///) - trebuie sa am grija la ceva deosebit ? Sau e doar vorba de suruburi,cleme,cablu kilometraj si atat?
legat de kilometraj e f f simplu (eu l-am desfacut pe al meu de 8 ori).
sunt 2 suruburi pt masca neagra din fata apoi inca 4 pentru amsamblu propriu zis si 2 mufe cu fire. este foarte simplu.
sfat: sa ai grija daca vrei sa pui leduri trebuie sa dai cu smilger (sper ca am scris corect) pe spatele ceasurilor ca sa nu se mai vada portocaliu...dar ATENTIE cu acele ceasurilor (se rup foarte usor).

daca mai ai nevoie de vre-o informatie legata de ceasuri da-mi un pm

bafta
vex_oo5 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 13:34   #11
razvanrover25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 47
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Quote:
Originally Posted by vex_oo5 View Post
legat de kilometraj e f f simplu (eu l-am desfacut pe al meu de 8 ori).
sunt 2 suruburi pt masca neagra din fata apoi inca 4 pentru amsamblu propriu zis si 2 mufe cu fire. este foarte simplu.
sfat: sa ai grija daca vrei sa pui leduri trebuie sa dai cu smilger (sper ca am scris corect) pe spatele ceasurilor ca sa nu se mai vada portocaliu...dar ATENTIE cu acele ceasurilor (se rup foarte usor).

daca mai ai nevoie de vre-o informatie legata de ceasuri da-mi un pm

bafta
si acele alea sar putea scoate fara sa se rupa?....eu am incercat la al meu sal scot si am rupt acul la combustibil...u ai dat acele jos la el?
razvanrover25 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 14:58   #12
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Nu m-am mai apucat de el.
Pe 2 ianuarie l-am tavalit groaznic, si abia saptamana viitoare il scot pe strada din nou

Am citit si aici , http://forums.mg-rover.org/showthrea...+bulbs&page=28 , si vad ca singura modalitate pentru rezultate e sa cureti/scoti folia dupa ce scoti acele.

Voi incerca, dar sa fie vreme buna, si sa dau comanda de smd'uri in aceeasi zi ( am pe cineva care face leduri acasa si nu se ard - never'ever )

p.s - poza de sezon, cam asa a fost zapada prin mijlocul orasului
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image001adfsd.jpg
Views:	64
Size:	321.1 KB
ID:	2684471  

Last edited by jemis90; 09-02-13 at 15:00.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 15:48   #13
razvanrover25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 47
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Nu m-am mai apucat de el.
Pe 2 ianuarie l-am tavalit groaznic, si abia saptamana viitoare il scot pe strada din nou

Am citit si aici , http://forums.mg-rover.org/showthrea...+bulbs&page=28 , si vad ca singura modalitate pentru rezultate e sa cureti/scoti folia dupa ce scoti acele.

Voi incerca, dar sa fie vreme buna, si sa dau comanda de smd'uri in aceeasi zi ( am pe cineva care face leduri acasa si nu se ard - never'ever )

p.s - poza de sezon, cam asa a fost zapada prin mijlocul orasului
se poate curatza si fara sa scoti acele...eu am reusit sal fac pe al meu dar combustibilul nu mai indica ca acu ii rupt...as pune o poza sa til arat dar nush cum se pune....is mai nou pe forum si nu stiu asa de multe(cum sa pui poza ma refer)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG00274.jpg
Views:	77
Size:	293.3 KB
ID:	2684531   Click image for larger version

Name:	P20-11-11_23-20.jpg
Views:	52
Size:	510.8 KB
ID:	2684532   Click image for larger version

Name:	P20-11-11_23-20[1].jpg
Views:	45
Size:	493.1 KB
ID:	2684533  

Click image for larger version

Name:	P20-11-11_23-20[2].jpg
Views:	42
Size:	470.9 KB
ID:	2684534  

Last edited by razvanrover25; 09-02-13 at 15:56.
razvanrover25 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 16:04   #14
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Daca am sa intampin dificultati, ma opresc nu fortez (am ruinat o masina care nu avea UN greier dupa 14 ani - deh, am experimentat ca era prima masina ).
Am citit 30 de pagini la englezi, si jumatate din ei au rupt ace -chiar si tu.
Nu vreau sa imi bat capu cu niste grozavii din astea, care iti strica toata bucuria. Prefer sa schimb un set de placute,un filtru...e mai relaxant.
Oricum, mersi de interes!
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 16:54   #15
razvanrover25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 47
Default Re: Al meu Rover 25 "british engineering"

Quote:
Originally Posted by razvanrover25 View Post
se poate curatza si fara sa scoti acele...eu am reusit sal fac pe al meu dar combustibilul nu mai indica ca acu ii rupt...as pune o poza sa til arat dar nush cum se pune....is mai nou pe forum si nu stiu asa de multe(cum sa pui poza ma refer)
am gassit pana la urma cum sa pui poze
razvanrover25 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -