Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUZUKI > Masina mea SUZUKI

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-12, 12:45   #46
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Quote:
Originally Posted by Sebylos View Post
Cine stie cum pot pun pune turometru pe un motor cu 4 bobine ??
Foarte frumoasa si distractiva masinuta.

Noi la matiz, care are 3 bobine, ca sa putem monta turometru folosim un asa zis sumator.

Nu prea ma pricep la electronica, gasisem o schema facuta de un nene abramburel, in mare se ia cate un fir de la fiecare bobina, se leaga la 3 diode , diodele se legau intre ele la capatul celalalt, si de acolo plecai cu 2 fire ... unul il legai la minus si celalalt la turometru.

daca gasesc pdf-ul il atasez.

succes in continuare,
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 15:27   #47
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Quote:
Originally Posted by TZN 85 BUB View Post
Foarte frumoasa si distractiva masinuta.

Noi la matiz, care are 3 bobine, ca sa putem monta turometru folosim un asa zis sumator.

Nu prea ma pricep la electronica, gasisem o schema facuta de un nene abramburel, in mare se ia cate un fir de la fiecare bobina, se leaga la 3 diode , diodele se legau intre ele la capatul celalalt, si de acolo plecai cu 2 fire ... unul il legai la minus si celalalt la turometru.

daca gasesc pdf-ul il atasez.

succes in continuare,
Multumesc , poate am noroc si gasesti , am plafonat 2 viteze la rand masina duminica crezand ca mai urca si vreau un turometru sa vad exact cat , unde ,cum !
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 11:00   #48
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Ca sa scap de probleme cu cutia am pus cutie de a4 quattro ca sa folosesc spatele , multe modificari pentru ambreiajul hidraulic pentru traversa cutiei, cardan toate cele . SIngura problema e ca am 5 viteze inapoi si una inainte
__________________
Ruuupe !!!
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 02:22   #49
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Suzuki x90 turbo

ciudat si cum rezolvi problema?
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 06:11   #50
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
ciudat si cum rezolvi problema?
Nu rezolv , e ciudata cutia , cutie tuareg invart de priza in sensul acelor de ceasornic la fel si cardanu , cutie de ford la fel , cutia de suzuki la fel . Dar la cutia quattro de a4 invart priza in sensul acelor de ceasornic de ex si cardanul se invarte invers , raman la cutie de suzuki dar am amreiaj sport cumparat si pacat de el ca trebuie modificat , oricum de acuma cred ca raman la 4X4 si ma dau la s6
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 15:43   #51
CT97AMD
Daewoo Driver

Stage 5
 
CT97AMD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 524
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Si nu o sa faci nimic fara niste modificari majore
CT97AMD is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 11:14   #52
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Ma pregatesc pentru urmatoarea etapa la tulcea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20120822_113006.jpg
Views:	49
Size:	1.15 MB
ID:	2531056   Click image for larger version

Name:	IMG_20120822_113016.jpg
Views:	88
Size:	1.35 MB
ID:	2531057  
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 21:20   #53
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Planetara stanga spate rupta la tulcea , noroc ca am avut lock right lockeru si am venit 100 km pana acasa pe roti ) , maine vine alta si o schimb , pun poze cu ce a ramas !
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 21:25   #54
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

M-am dat de doua ori , prima oara am incalzit gumele putin si am avut 60 feetu 2.1 , a doua oara n-am primit bon dar au fost incalzite bine si mi sa parut si mai agresiva plecarea , probabil o fi fost un 2.0 zic eu ? dar fara masuratoare nu stiu.
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 14:54   #55
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

planetara stanga spate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20120918_151949.jpg
Views:	98
Size:	1.08 MB
ID:	2557447   Click image for larger version

Name:	IMG_20120918_151958.jpg
Views:	81
Size:	1,013.3 KB
ID:	2557448  
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 18:06   #56
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Suzuki x90 turbo

eu atata pot zice ... auch
Spark is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 21:33   #57
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Quote:
Originally Posted by Sebylos View Post
Va urma si un dyno test , are un 1.6 asa alezat la 1.8 5 supape pe cilindru si turbo , stage 1 de la revo 195 cp , + evacuare completa , + intercooler marit , cam 200 cai are .
Quote:
Originally Posted by Sebylos View Post
Motorul este(a fost ) 1.8 20valve turbo de pe un passat , are stagiu 1 de la REVO

Intai afirmi ca ai alezat bloc de 1.6 la 1.8 5 supape , e cu totul altceva fata de faptul ca ai facut swap la 1.8 turbo de 150 de cai , resoftat reevo la 195 , deja era prea mult pentru motor , era de asteptat sa se ajunga la prima problema ! softurile revo sunt ele bune , dar pe hardware custom , nu pe stock , e putin mai complicat aici !

Quote:
Originally Posted by Sebylos View Post
Salut . A fost mai greu dupa ce am terminat swapul si au inceput sa apara probleme. Ca sa potrivesti cutia iti trebuie carcasa cutie suzuki + carcasa cutie de la motorul pe care il pui si un meserias bun care le taie si le sudeaza si face una singura .
Quote:
Originally Posted by Sebylos View Post
Ca sa scap de probleme cu cutia am pus cutie de a4 quattro ca sa folosesc spatele , multe modificari pentru ambreiajul hidraulic pentru traversa cutiei, cardan toate cele . SIngura problema e ca am 5 viteze inapoi si una inainte
Problema nu pleaca din cutie , ci din acel diferential cutiile concepute la audi quattro difera si de cutiile de passat 4motion [ cred ca ar fi o solutie mai buna ]... daca ai de gand sa pastrezi cutia de suzuki si acele planetare , iti recomand sa le consideri "consumabile". Ca sa mearga cum trebuie , ai nevoie de planetare custom made [ preluate de la alt model si adaptate ] sau planetare dedicate si intarite [ vezi pe forumul 4x4 ce se spune de ele ]

Daca era sa faci o miscare mai ok , luai instalatia electrica de vw + bordul si scapai de problemele cu turatiile si tot ! sa adaptezi acum de la vw la suzuki e mai complicat , sau iti cumperi un turometru aftermarket!!! cum spunea un coleg mai sus , ai de facut modificari majore daca vrei sa iasa ceva bun din toata treaba !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 16:48   #58
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Intai afirmi ca ai alezat bloc de 1.6 la 1.8 5 supape , e cu totul altceva fata de faptul ca ai facut swap la 1.8 turbo de 150 de cai , resoftat reevo la 195 , deja era prea mult pentru motor , era de asteptat sa se ajunga la prima problema ! softurile revo sunt ele bune , dar pe hardware custom , nu pe stock , e putin mai complicat aici !





Problema nu pleaca din cutie , ci din acel diferential cutiile concepute la audi quattro difera si de cutiile de passat 4motion [ cred ca ar fi o solutie mai buna ]... daca ai de gand sa pastrezi cutia de suzuki si acele planetare , iti recomand sa le consideri "consumabile". Ca sa mearga cum trebuie , ai nevoie de planetare custom made [ preluate de la alt model si adaptate ] sau planetare dedicate si intarite [ vezi pe forumul 4x4 ce se spune de ele ]

Daca era sa faci o miscare mai ok , luai instalatia electrica de vw + bordul si scapai de problemele cu turatiile si tot ! sa adaptezi acum de la vw la suzuki e mai complicat , sau iti cumperi un turometru aftermarket!!! cum spunea un coleg mai sus , ai de facut modificari majore daca vrei sa iasa ceva bun din toata treaba !
In 2 ani am rupt 1 planetara cu cei 195 cai .
Sezonul urmator am de gand sa fac plecarile cu 4 X 4 , masina are si blocant pe spate , deci slaba sanse sa mai rup vreo planetara decat cu cine stie ce cuplu.
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 16:53   #59
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Acuma am cutie de vitara 2.0 v6 care are pinioanele mai mari decat cele de viatara de 1.6 .
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 07:29   #60
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki x90 turbo

Dupa aproape 2 ani de zile debea acuma am facut o carcasa de cutie perfect centrara , a 3 a carcasa a fost cu noroc ) , folosesc si cutia de 2.0v6 de viatara care se pare ca tine fara probleme la chin.

Am ambreiaj sport masa simpla si volanta masa simpla facut nu cumparata , doar ca o cota este gresita si placa de presiune nu apasa destul de tare discul , masina patinand de la a 3 a in sus dar problema nu e grava.
Sebylos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -