Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUZUKI > Masina mea SUZUKI

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-12, 22:57   #46
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

Quote:
Originally Posted by Devu View Post
Pentru ca-mi place masina...o mica restilizare, sper sa nu se supere Andi.
Felicitari Bong pentru tot ce ai realizat.
O vedem la Romexpo ?


L.E: Am reeditat poza .
Din păcate sunt în sesiune, în consecință nu am avut timp nici s-o mai aranjez puțin, nici nu mi-am permis să pierd 3 zile cu arsu pe acolo expus etc. Ori așa ori îmi puneam un birou frumos în fața mașinii și un scaun...scoteam laptop-ul și un caiet și îi dădeam cărbuni pt examene.

Cu ocazia asta atașez și o poză proaspătă alături de surioara mai mare (născută în 1986, pe numele ei EWE), și o poză solo.

La începutul lui August termin cu sesiune, practică etc etc, după care urmează încă o serie mică de modificări. Detalii la momentul potrivit.

Cel puțin 49% dintre felicitări le redirecționez din oficiu spre Razak, fără de care mașinuța mea nu ar fi ajuns în stadiul acesta. Îi mulțumesc și pentru idei și pentru ajutor. Mai rar ca el. Poate data viitoare le expunem una lângă alta...cine știe
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-06-08 09.34.17.jpg
Views:	243
Size:	1.55 MB
ID:	2460651   Click image for larger version

Name:	ss.jpg
Views:	149
Size:	163.1 KB
ID:	2460652  
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Last edited by Bong; 08-06-12 at 23:03.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 10:02   #47
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

Noi pe unde mergem...mergem în brigadă
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	229815_437651912932746_1558879042_n.jpg
Views:	245
Size:	56.8 KB
ID:	2479603  
Bong is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 10:05   #48
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

cei 3 ce-au speriat vestu )
razak is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 14:24   #49
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

Noutăți cu mașina nu prea am...decât că m-am lipsit de ea în ultima vreme, având ceva probleme la cutie, pe care le anticipam de mult timp.

Mașina a fost reparată la MGS Auto (rulmenții din cutie erau pa) cu mare succes. Recomand.

Cu această ocazie s-a schimbat (iar) uleiul din cutie, de data asta am pus Mobil1.

Și o poză de azi...proaspăt spălată.

Bong is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 19:48   #50
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

Foarte mandra masina
cu jantele astea in 5 spite ii sta cel mai bine, parerea mea

si cum e "cusuta" bara fata zici ca e ceva veterana trecuta prin razboi
Spark is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 09:54   #51
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

LA 1.3 ai rupt rulmentii in cutie ? sau sunt proaste cutiile ?
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 11:53   #52
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

Quote:
Originally Posted by Sebylos View Post
LA 1.3 ai rupt rulmentii in cutie ? sau sunt proaste cutiile ?
@ Spark am dat peste un iepure. bara e cusută cu șoricei.

@ Sebylos : nu sunt proaste cutiile, doar că am eu un obicei foarte prost...ca indiferent de viteză, până în 100km\h, dacă vreau să pun frână...bag și a 2-a....dacă vreau să accelerez tare....bag și a 2-a...+ roți grele, burn-out etc etc etc ....după șocuri în continuu după 46.000 km...na...trebuia să cedeze ceva, nu ? eu mă declar foarte mulțumit, sincer.

niciodată nu am menajat-o...deși ar trebui.

Last edited by Bong; 02-09-12 at 11:55.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 22:18   #53
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

că tot a venit frigul...unii pun gogoșarii la murat, eu am pus gogoșarii pe mașină. când vor veni zăpezile o și cocoț la loc în poziția de jeep...până atunci o mai țin puțin joasă că dă bine la femei...+că sânii zdruncinați de o suspensie sport sunt priceless (păărerea mea)



Uploaded with ImageShack.us
Bong is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 16:37   #54
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

de vreo 2-3 săptămâni...mașina mea e lovită în spate...de un Logan...

m-am luptat cu diverse forțe ale universului (leasing-ul, asigurări) până să dau drumul dosarului, iar acum aștept piesele (hayon, bară spate), mașina nefiind trosnită rău, dar destul de rău încât să nu mai poată fi reparate.

problema cea mai mare a fost asigurarea vinovatului și anume Astra vieții, norocul meu fiind că am casco, așa că mi-am făcut dosar pe casco cu regres (casco-ul meu îmi repară mașina, apoi se ceartă cu Astra pentru bani, în loc să mă cert eu direct cu Astra), mișcare dealtfel recomandată și de inspectorii de la firma unde am eu casco, pentru că altfel discută între ele firmele de asigurări.

și...dacă tot trebuie înlocuit hayonul...am zis să fac și puțină reclamă mascată cât mai aștept să ajungă piesele, să fie vopsite etc.


Last edited by Bong; 29-11-12 at 16:40.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 20:46   #55
sRn-

Stage 4
 
sRn-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 255
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

S-a mai intamplat ceva cu masina ? bune rele , e foarte frumusica ea de felu ei.
sRn- is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 21:15   #56
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

Quote:
Originally Posted by sRn- View Post
S-a mai intamplat ceva cu masina ? bune rele , e foarte frumusica ea de felu ei.
mașina a fost reparată impecabil de MGS Auto. Am luat-o chiar înainte de sărbători, dar din păcate pe data de 29 martie iar a fost lovită în spate de un cetățean cu o Kia Cee'd...cu cauciucuri luate SH...cu care, susține el, nu are aderență deloc, dar nu a avut bani de gume noi. S-a frânat brusc din față, eu am oprit, el nu. Concluzia? băgați gume SH că e bine...

Chiar în ziua în care a fost lovită...cu câteva ore mai devreme a primit un set nou de jante, cumpărate de la un prieten aproape noi. Wolfrace Takata 17" 7.5J lățime pe care am pus gume noi Nankang NS2 205 40 17.

Weekend-ul acesta i-am mai luat un HU Pioneer AVIC 320BT, pe care nu am apucat să-l montez...sper să reușesc săptămâna care vine, că mai am nevoie de ceva adaptări. Nu-s eu cu muzica în mașină...îmi place s-o aud pe fundal, atracția principală fiind sunetul evacuării, dar mereu mi-am dorit o navigație cu touch-screen...și un port USB, să nu mai stau să fac cd-uri, fie ele cu MP3-uri, opțiune care e imposibil de adăugat player-ului original, și cum țin totuși la calitatea sunetului un modulator fm nu era răspunsul. Când m-oi face mai mare...și or începe firmele mari să lanseze navigații cu Android (deocamdată doar kenwood au , dar costă vreo 1500 de dolari) acela va fi următorul pas în acest sens....până una alta, după buget...o boxă...poate niște subwoofere slim pe sub scaune...cine știe...

Sperând că va fi gata până la Exporom pe 9-12 mai...mașina va veni cu ceva surprize la expo, pe lângă tradiționala lipire de asfalt...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	wolf.jpg
Views:	110
Size:	175.9 KB
ID:	2755374  
Bong is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 21:34   #57
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

Sa stii ca nu toate cauciucurile SH sunt proaste!
Eu am doua Pejo-uri 206, ambele cu ABS, ambele 1.4, ambele cam aceleasi dotari si asa mai departe.
Unul are jante de tabla cu cauciucuri noi si unul are jante de aliaj cu cauciucuri sh. Crede-ma, nu vad nicio diferenta intre ele! Si aici vorbesc si pe viraje si la franari si la tot.
Chiar mi se pare ca cele noi scartaie un pic mai tare in viraje luate la limita.

Frumoase jantele, vad ca au prindere dubla. Daca te gandesti sa le vinzi...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 18:30   #58
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

poze cu forma APROAPE finală a exteriorului pentru 2013. am hotărât ca anul acesta să mă ocup mai mult de interior...și de....diverse, în limita timpului și a finanțelor, desigur.

Bong is offline   Reply With Quote
Old 29-04-13, 15:36   #59
Julianron

Stage 2
 
Julianron's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 27
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

Salut. Oare merita cumparat acest far din față?? Mulțumesc.
Julianron is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 10:35   #60
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suzuki Swift 1.3 GS 2009

Quote:
Originally Posted by Julianron View Post
Salut. Oare merita cumparat acest far din față?? Mulțumesc.
salut. dacă e doar unul, în mod cert NU. dacă sunt 2...discutabil în funcție de gusturi. eu aș zice PAS....și aș cumpăra lupe mari cu angel eyes...costă pe la 100 de euro....farurile originale vopsite negru în interior, montat lupele și aia e. cele aftermarket nu prea pică la linie...modelul postat de tine e ușor țigănie, nu că al meu nu o fi...dar i-am dezactivat „pleoapele” și am lăsat numai angel-urile că era penibil....

dacă nu vrei să-ți strici farurile originale, poți cumpăra aftermarket de la Depo. pică FIX la linie și sunt cam la 25% din prețul originalelor. succes !
Bong is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -