Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Galati / Braila

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-01-11, 21:14   #46
mcm02206

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 31
Default Re: Boicot Benzinărie

putini putini!!! dar a mers treaba ca am fost cat de cat organizati, asa putini cum am fost
mcm02206 is offline  
Old 07-01-11, 21:17   #47
RAM_braila

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 11
Default Re: Boicot Benzinărie

lasa ma , putini cum am fost le-am stricat joaca 1 ora , ii crescuse mustata lu doamna de la casa. ))) next time sa facem rost de monede de 1 ban ii chinuim mult mai mult ...
RAM_braila is offline  
Old 07-01-11, 21:20   #48
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie

SA NU MA INTELEGETI GRESIT CAND AM ZIS SA NU FACEM NIMIC 17-18-19 NUMAI ALIMENTAM SI INCERCAM SA MERGEM PE JOS SAU CU TRANSPORTUL IN COMUN...SA NUMAI AREDM BENZINA PANA LA PAINE.
dany12epz is offline  
Old 07-01-11, 22:07   #49
mcm02206

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 31
Default Re: Boicot Benzinărie

nu te intelegem gresit.. ti-am prins mesajul, cel putin eu, si sunt de acord cu tine
mcm02206 is offline  
Old 07-01-11, 22:37   #50
RAM_braila

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 11
Default Re: Boicot Benzinărie

de acord si eu dar vezi tu sunt oameni fff multi care nu or sa ia in seama mesajul.. eu fac spamm mult pe tot ce pot dar daca nu exista spiritul civic .. degeaba :-j
RAM_braila is offline  
Old 08-01-11, 17:10   #51
costybanica
Opel Driver

Stage 5
 
costybanica's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 328
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Boicot Benzinărie

Chestia cu faptul ca intr-o anumita zi sa nu alimentam este nerelevanta si nu va avea succes daca nu va fi mediatizata cum trebuie si va spun asta din proprie experienta ca am mai avut de a face cu treburi de astea de organizare ad-hoc; intr-o anumita zi , in Viena, anul trecut prin octombrie, a fost ziua mersului pe jos sau bicicleta sau ceva de genul asta; toata treaba asta a fost mediatizata la radio (90%) si ce credeti? daca in ziua aia au mai fost trei biciclete de inchiriat (in locurile amenajate pentru asa ceva) a fost mult;asa ca unde vreau sa ajung: de cand a inceput toata treaba asta cu boicotul s-a vazut ceva pe la tv? in mare masura nu! asa ca in prima faza cine are cunostinte sau relatii sa faca mediatizare si apoi sa asteptam nemultumitii sa vina la protest
__________________
costybanica is offline  
Old 09-01-11, 02:52   #52
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie

Am dat de un articol incredibil
Titlul lui este urmatorul
Cum câştigă Petrom de patru ori mai bine decât anul trecut dacă produce şi vinde mai puţin?

http://wall-street.md/view_art.php?view_sub=56189651

"La nivel de piaţă vânzările totale de carburanţi au săzut cu 12%, iar cele din retail s-au contractat cu 6%. Noi am scăzut mai mult pentru că în 2009 am avut multe vânzări de păcură. Oricum, la nivel de piaţă cred că până la sfârşitul anului vom avea pe partea de retail o scădere de 10%, iar pentru 2011 este dificil să fac o predicţie pentru că evoluţia va depinde foarte mult de măsurile de relansare care vor fi luate şi de efectul acestora", a mai precizat Mariana Gheorghe, CEO al Petrom

În contextul în care compania nici nu a produs mai mult şi nici nu a vândut mai multă motorină şi benzină, rezultatele bune sunt explicate în mare parte prin creşterea preţurilor atât la petrol, cât şi la carburanţi.

"Iniţial, concurenţa pe client a dus la o scădere a preţurilor, dar apoi au intervenit mai mulţi factori independenţi de noi care au dus la majorarea acestora cum ar fi creşterea TVA sau creşterea cotaţiilor internaţionale", explică Gheorghe.

Producţia, mina de aur

Pe partea de explorare şi producţie, care reprezintă practic bogăţia Petrom, compania a raportat un profit operaţional (EBIT) de 1,7 miliarde de lei (427 de milioane de euro), aproape dublu comparativ cu perioada similară a anului trecut, chiar şi pe fondul unei scăderi de 3% a producţiei.

Daca cititi printre randuri veti realiza ca astia fac profituri imense si pe timp de criza si toate pe seama noastra...daca lor le scad vanzarile ei cresc preturile pentru ca noi suntem slabi si mergem in continuare sa le cumparam benzina...cand in orice stat civilizat astfel de practici nu isi au locul caci sunt taxate imediat de consumatori prin actinui multiple de protest in care se mobilizeaza toata populatia.
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROLtrebuie sa le reducem vanzarile la maxim astia sunt atat de nesimtiti
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 13:38   #53
Just_Me_AXY
VW Driver

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 64
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie

Buna ziua.Vorbeam cu apropiatii despre chestia asta cu cresterea pretului carburantilor si ma uitam ca degaba incarca unii sa ne deschida ochii , si sa incercam sa facem ceva pentru a indrepta lucrurile .Multi merg pe premiza ca in tara asta nu se schimba nimic daca ies 10 masini pe strada si incearca un boicot,ca oricum cei care detin monopolul in domeniu rad pe seama noastra.Pur si simplu le oferim un mare amuzament,pentru ca nu suntem uniti.
Cum sa te lasi calcat in halul asta in picioare?
Cum vor unii sa vada schimbandu-se ceva daca ei stau la caldura si asteapta stirile de la ora 5 ?Cu 5 masini?
Sincer imi pare nespus de rau ca lucrurile evolueaza in maniera asta distructiva.Poate o sa sariti pe mine ca m-am trezit si eu acum,insa nu avut posibilitatea sa ma alatur voua insa daca mai faceti ceva puteti conta ca o sa ma alatur.
Parerea mea e ca trebuie sa sustinem actiuni ca cele intreprinse de iamagi si ceilalti.Numai bine , si respectele mele.Poate ne intalnim si noi sa vorbim far in far ....
Iese azi cineva din casa ?daca da unde si la ce ora?

Last edited by Just_Me_AXY; 09-01-11 at 13:40.
Just_Me_AXY is offline  
Old 09-01-11, 13:55   #54
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie

Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.

"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa facem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 20:00   #55
Just_Me_AXY
VW Driver

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 64
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.

"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa facem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.
Buna seara.Dany sunt perfect deacord cu tine insa nu iti miroase si a interese politice ? Oare acei bani in plus pe care fiecare conducator auto al acestei tari este obligat sa ii plateasca , unde crezi tu ca ajung?Oare de unde iau scumpii nostri guvernanti salarii de mii bune de lei pe cand altii nu stiu cum sa se descurce cu niste salarii mizere gen minim/mediu pe economie.Este adevarat ca inca avem resurse , dar ma intreb cat din ce extragem si folosim si cat importam ... sau cu alte cuvinte cata materie prima trimitem la export cadou tarilor mai dezvoltate care extrag "n" produse pe care tot noi le importam apoi....
O sa ajungem sa ne fie rusine sa mai speram la o pensie dupa o viata de munca in aceasta tara , iar altii se intreaba chipurile de ce pleaca tinerii la munca respectiv studii in strainatate si aici nu ma refer la cei carora le plateste mama si tata tot ca asa e moda , vorbesc despre cei care chiar au ceva in cap si merg sa ne reprezinte oarecum tara peste hotare.
Un posibil raspuns .... uitati-va ce ne ofera tara
Just_Me_AXY is offline  
Old 09-01-11, 20:54   #56
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by Just_Me_AXY View Post
...Poate o sa sariti pe mine ca m-am trezit si eu acum...

buna ziua!
buna seara!
saru mana!
commo esta!
how `u` doin`!
wasssup!

normal ca o sa sarim pe tine, la urmatoare intalnire sa aducem o bucata de sfoara si un scaun subred.... eee da cei asta!
ori suntem, ori nu mai suntem!

imi cer scuze ca nu am putut ajunge pe 7.

p.s. axy, azi stai la colt!
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline  
Old 10-01-11, 18:30   #57
Just_Me_AXY
VW Driver

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 64
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie

Gata am inteles.... apropo imi aduce si mie cineva o scrumiera ca tigari am eu , sa nu ma plictisesc la coltul...benzinariei
Just_Me_AXY is offline  
Old 10-01-11, 23:36   #58
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie

Votati aici de la cine nu vom cumpara nimic in luna Februarie
vot
cangri is offline  
Old 12-01-11, 17:39   #59
iamagi

Stage 4
 
iamagi's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 263
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boicot Benzinărie

Pe 14.01 ora 17.00incercam inca un protest (ultimul sub forma celui de data trecuta).

Ne vedem in acelas loc, poate de data asta mai multi.
Daca vom fi mai multi, poate chemam si noi o televiziune.
Va rog, anuntati macar la fel de multi oameni ca data trecuta daca nu mai multi.
Trebuie sa dovedim ca si la Braila se poate!!!

NU uitati: hartiile, banii marunti, rabdare si aparate foto!

Lista 14.01.2011 ora 17.00:
1. iamagi (incerc sa conving inca o data Logan Club)
2.
iamagi is offline  
Old 12-01-11, 18:20   #60
koenigsegg2peu
4Tuning International Member

 
koenigsegg2peu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 258
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie

Lista 14.01.2011 ora 17.00:
1. iamagi (incerc sa conving inca o data Logan Club)
2. Br 31 CGC
3.
koenigsegg2peu is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -