Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-10, 22:39   #211
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
scuze, era destul de vechi şi uitasem, sunt atent ce copii sau traduc, dar acum uitasem
Ouch...o greseala din ce in ce mai frecvent intalnita pe ici pe colo, este "copiez" nu "copii" .

Quote:
COPIĮ, copiez, vb. I. Tranz. 1. A transcrie un text, redānd exact conținutul lui. ♦ A reproduce fără originalitate o operă de artă. ♦ Intranz. (Īn școală) A redacta o temă, folosind īn mod nepermis lucrarea altui elev sau alte surse de informație. ♦ A plagia. 2. (Peior.) A reproduce ceva prin imitație servilă; a imita pe cineva. – Din fr. copier.
O alta greseala ultra prezenta este "se merita"/"nu se merita". Poate o sa invete si poporul faptul ca verbul "a merita" NU este reflexiv deci e incorect spus "se merita".
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 05-01-10 at 22:53.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 23:06   #212
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ouch...o greseala din ce in ce mai frecvent intalnita pe ici pe colo, este "copiez" nu "copii" .



O alta greseala ultra prezenta este "se merita"/"nu se merita". Poate o sa invete si poporul faptul ca verbul "a merita" NU este reflexiv deci e incorect spus "se merita".
anaconda, zic eu ca vorbesc destul de corect gramatical, dar cand ai scris fraza asta "este reflexiv deci e incorect spus "se merita""...parca am vazut-o pe fost profa de romana din generala ...

Imi cer scuze de offtopic, dar chiar "ma manca limba".
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 22:37   #213
agentulsecret3

Stage 5
 
agentulsecret3's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 579
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

dar dc atata tam-tam pe tema asta..? fiecare poate sa se exprime liber cum stie el ..zicem de ``aia `` comunisti ca era cu cenzura dar si pe forumul asta regulile sunt la fel...nu va place ce e scris din motive subiective stergeti.. comunismul traieste inca in voi...uitati-va pe late forumuri de fara ..se vb liber ...cu prescurtari ,adaptari.,slang .cum vreti voi sa le ziceti..pacat ..au trecut 20 de ani ...degeaba.ma astept sa iau inca un ``*** de punct penalizare de la vreun ``moderator`` care isi intelege gresit pozitia lui ...succes
__________________
Proud Owner of a 944 PORSCHE.
RESURECTION HAD BEGUN..
SPUNE NU! : ciobanilor ascultatori de manele, purtatorilor de ochelari pe juma de cap, celor ce-si fac poze cand ajung sa bea whisky...si in general acestor Tip de ratoni!
agentulsecret3 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 22:44   #214
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Cum adica atata tam-tam ? De ce crezi ca exista reguli gramaticale ? Sa fie incalcate, ca limba sa fie calcata in picioare si maltratata de generatia messenger ? De ce folosesti cuvinte mark (aka comunism) cand pe vremea aia aveai cel mult 6 ani deci nu stii cum este ? Ca sa nu mai spun ca nu are nicio legatura comunismul cu respectarea regulilor gramaticale, e total aiurea sa ai o impresie ca asta. Sunt forumuri de afara in care trebuie sa citesti de 5 ori un post ca sa intelegi ce zice, asta ca e permis atat de mult slang-ul. Din punct de vedere al regulilor si cat de permisive sunt ele...4tuning e chiar lejer. Sunt forumuri (in .ro) unde o incasezi grav (warn/infractiune) pentru scris cu picioarele (greseli gramaticale, exces de puncte de suspensie, masacrarea limbii si folosirea sh/k/tz/etc la greu) deci nu va plangeti de comunism aici ca nu e deloc cazul.

Te exprimi liber dar in limitele decentei si a celor 7 ani de acasa, asta dupa ce te supui regulilor forumului (cand te inregistrezi nu uita ca bifezi casuta cum ca ai citit si respecti regulamentul). E ca si cum te duci in vizita la cineva, respecti regulile casei. Daca cineva asocieaza asta cu comunismul inseamna ca nu are habar ce inseamna democratie, nu, nu inseamna sa faci ce te taie capul.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 22:49   #215
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Adica esti comunist daca ceri sa se scrie corect gramatical?))))))
Adica aia de la BAC de la romana sunt toti comunisti? Inclusiv biata invatatoare de 1-4 care incearca sa te invete sa nu fii un retardat si macar limba ta sa stii s-o scrii...
Nu e vorba de niciun comunism aici, e vorba de faptul ca multi care citesc forumul nu inteleg limbajul de messenger, sau multora le ia mult timp sa descifreze prescurtari aiurea.

Hai s skrm t0ti aja k p mess k e cul ji dk skrm korekt ro e komunysm = ce misto ar fi sa citesti 10-20 randuri scrise in felul asta...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 00:23   #216
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

ce misto ar fi,NOOOOOOOT!
ar trebui sa adaugi la semnatura ta "SPUNE NU! : ciobanilor ascultatori de manele, purtatorilor de ochelari pe juma de cap, celor ce-si fac poze cand ajung sa bea whisky...si in general acestor Tip de ratoni!" si "celor care se chinuie sa prescurteze cuvintele pentru a se chinui altii sa le citeasca lor mesajele fara noima"
nu toti scriu cu diacritice,in multe cazuri se poate folosi mai usor "sh,tz "etc decat diacriticele,singura chestie e sa nu abuzezi de ele
comunism nu e aici,poate putin pupincurism,dar asta e alta mancare de peste in alt topic
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 00:52   #217
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Quote:
Originally Posted by agentulsecret3 View Post
dar dc atata tam-tam pe tema asta..? fiecare poate sa se exprime liber cum stie el ..zicem de ``aia `` comunisti ca era cu cenzura dar si pe forumul asta regulile sunt la fel...nu va place ce e scris din motive subiective stergeti.. comunismul traieste inca in voi...uitati-va pe late forumuri de fara ..se vb liber ...cu prescurtari ,adaptari.,slang .cum vreti voi sa le ziceti..pacat ..au trecut 20 de ani ...degeaba.ma astept sa iau inca un ``*** de punct penalizare de la vreun ``moderator`` care isi intelege gresit pozitia lui ...succes
Ţi-aş sugera un search pe net după netiquette, aşa te-ai lămuri privind diferenţa īntre un forum de doi bani disperat după posturi şi un forum adevărat şi serios.
Pānă atunci poţi să te decizi: te adaptezi sau ne laşi īn pace, nu simţim nevoia să fim jigniţi de nimeni.

Last edited by aleks; 08-01-10 at 08:10.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 07:44   #218
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
comunism nu e aici,poate putin pupincurism,dar asta e alta mancare de peste in alt topic
Da, e mult pupincurism/ass licking pe aici. La mine rezultatele se vad cel mai bine, am doar 2 pagini de infractiuni .

Deci oricum ai da-o nu e bine...daca esti moderator si aplici regulile => comunist. Daca esti user si le respecti => pupincurist ? Deci cum e bine ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 11:04   #219
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

si de ce eu as fi pupincurist?daca te uiti pe la probleme si reclamatii am ceva activitate,de multe ori am lasat de la mine,dar am si spus acolo ce ma deranjeaza,la fel si prin alte locuri unde nu mi-a convenit ceva,dar am spus-o decent si nu s-a intamplat nimic rau
asta ma face pupincurist?faptul ca respect regulite?ce mentalitate e asta?daca toti romanii gandesc asa,cum sa-i mai ajunge pe astia din vest...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 11:10   #220
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Te exprimi liber dar in limitele decentei si a celor 7 ani de acasa, asta dupa ce te supui regulilor forumului (cand te inregistrezi nu uita ca bifezi casuta cum ca ai citit si respecti regulamentul). E ca si cum te duci in vizita la cineva, respecti regulile casei.
Ia uite ce zice regulamentul:
Quote:
Forum Rules
Registration to this forum is free! We do insist that you abide by the rules and policies detailed below. If you agree to the terms, please check the 'I agree' checkbox and press the 'Register' button below. If you would like to cancel the registration, click here to return to the forums index.
Although the administrators and moderators of 4TuningRO will attempt to keep all objectionable messages off this forum, it is impossible for us to review all messages. All messages express the views of the author, and neither the owners of 4TuningRO, nor Jelsoft Enterprises Ltd. (developers of vBulletin) will be held responsible for the content of any message.
By agreeing to these rules, you warrant that you will not post any messages that are obscene, vulgar, sexually-oriented, hateful, threatening, or otherwise violative of any laws.
The owners of 4TuningRO reserve the right to remove, edit, move or close any thread for any reason.
1. Regulamentul e in engleza, pe un forum unde limba oficiala este romana.
2.In momentul asta tu esti de acord cu clauzele "contractului" si il si inchei.Restul regulilor sunt puse pe diferite locuri mai mult sau mai putin accesibile si oricum nu sunt specificate in "contractul" initial, pentru care tu iti dai acordul. Dar nu-i nimic pentru ca oricum ultima fraza specifica, ca proprietarii 4T pot sterge/modifica/muta/inchide topicuri pentru orice motiv.

Nu spun ca nu e bine ceea ce faceti, ba din contra. E de bun simt sa mentinem o limba comprehensibila pe forum (totusi fara exagerari cand iti scapa un i in +/- , un dezacord sau mai stiu eu ce). Dar daca vreti sa faceti un lucru serios pana la capat, traduceti in romana ceea ce am pus eu in engleza, adaugati regulile forumului, ca in momentul in care cineva isi face cont si vede ca 'generatia messenger' nu este foarte bine vazuta sau ca forumul nu se adreseaza sportivilor in cautare de cat mai multe posturi, poate o sa faca stanga imprejur.
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.

Last edited by pHlow; 08-01-10 at 11:19.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 14:23   #221
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
si de ce eu as fi pupincurist?daca te uiti pe la probleme si reclamatii am ceva activitate,de multe ori am lasat de la mine,dar am si spus acolo ce ma deranjeaza,la fel si prin alte locuri unde nu mi-a convenit ceva,dar am spus-o decent si nu s-a intamplat nimic rau
asta ma face pupincurist?faptul ca respect regulite?ce mentalitate e asta?daca toti romanii gandesc asa,cum sa-i mai ajunge pe astia din vest...
Nu stiu cum ai dedus ca as fi zis eu de cineva ca e pupincurist. Tu ai adus asta in discutie...ultima parte din postul tau am spus-o si eu ieri.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 14:53   #222
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

ce imi place sa vad certuri. abia astept sa va trageti de par=))
si sa fiu on agentul secret are o oarecare dreptate, desi stra-unchiul meu a a trait si murit pt literatura romana(Pruteanu) cred ca nu ar fi numit masacrarea limbii folosirea sh,tz ... pe forumuri unde nu ai diacriticele limbii romane
intradevar textele de genu (AlINa M3rG3 Sa QuMP3r3...)unde te chinui sa descifrezi 10 min(mie mia luat 2 min sa scriu un text de 6 secunde) ar trebuii considerate masacrare a limbii. eu personal nu sunt adeptul dar nu trebuie sa arucam cu noroi in cei care le folosesc in lipsa diacriticelor( si nici nu cred ca ar trebuii penalizati sincer nici nu cred ca sunt) respect si sustin initiativa acestui topic si consider ca ar trebuii promovat si sustinut nu numai pe forumuri ci peste tot.
cat despre cei care sunt chiar inapti sa scrie corect ganditiva ca daca nu iau educat parintii in 17-20 de ani nu o sa reusim noi cu un topic ascuns.
cat despre sanctiuni ti se poate rupe, iti pot face zilnic cel putin 5 conturi si sa injuri tot forumul, asta daca esti un mare nesimtit
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 15:22   #223
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

am inteles acum ce ai vrut sa spui anaconda,suntem de acord amandoi
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 18:21   #224
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Quote:
Originally Posted by sir_sanjei View Post
stra-unchiul meu a a trait si murit pt literatura romana(Pruteanu) cred ca nu ar fi numit masacrarea limbii folosirea sh,tz ... pe forumuri unde nu ai diacriticele limbii romane
Diacriticele nu le gasesti pe forum, ci in Windows. Totusi, folosirea lor nu e imperativa, majoritatea cuvintelor neputand fi confundate. Unde se pot face confuzii n-are nimeni nicio problema daca folosesti "tz". Eu unul nu folosesc diacritice pentru ca ma exaspereaza tastatura RO - nu gasesc simbolurile (paranteze, linii etc.).
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 19:30   #225
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Vă rog ca la postarea răspunsurilor dumneavoastră pe forum să scrieţi normal si corect in limba romānă.

Nu folosiţi aberaţii gramaticale de genul sh, tz, ji, k īn loc de ca sau ce, articulaţi cuvintele corect ( copilul, nu copilu, mingi, nu mingii ), etc, folosiţi virgula cānd este cazul, scrieţi cuvintele īntregi ( cineva nu cnv), folosiţi cratima dacă trebuie (dă-mi, nu dămi, voi scrieţi nu voi scrie-ţi), etc.

De asemenea vă rog să postaţi doar dacă aveţi incă 4-5 secunde īn plus, pentru a nu fi nevoiţi să prescurtaţi toate cuvintele posibile, e o dovadă de respect pentru cei care vă citesc postările.

Motivaţia acestei actiuni este numărul mare de posturi din care nu poţi īnţelege nimic, atāt datorită scrierii aberante cāt şi lipsei de logica īn exprimare.

Se presupune că avem cu toţii minim 4 clase, deci esenţialul despre topică şi gramatică ar trebui să īl ştim cu toţii.
Cred că deformăm ce a vrut Aleks cānd a iniţiat acest topic, dacă citim pe la īnceput, ne dăm seama, că de fapt nu diacriticele sunt baza ci mai degrabă posturile din care nu se īnţelege nimic, te uiţi o jumătate de oră la un reply şi nu īţi dai seama ce vrea să spună,
Quote:
Originally Posted by sir_sanjei View Post
cat despre sanctiuni ti se poate rupe, iti pot face zilnic cel putin 5 conturi si sa injuri tot forumul, asta daca esti un mare nesimtit
BAN pe IP --soluţii sunt pentru astfel de specimene
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -