Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-11, 02:18   #331
AlecsFCD
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 0
Default Re: Care a fost prima ta masina?

Prima masina pe care inca o conduc...Daewoo leganza 2.0
partea urata:cutie automata
partea si mai urata:consum 18%
AlecsFCD is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 06:25   #332
Pfeipfer

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 11
Default Re: Care a fost prima ta masina?

Prima masina:
Dacia 1310 recarosata in '85 .
Motor francez 1289 cmc cutie 4 viteze.

Masina initial a apartinut mamei mele,iar la sfarsitul anului 2008 a intrat in posesia mea.

Am condus multe masini cu diferite motorizari , insa 'feelingul' pe care il aveam cand conduceam masina aia,nu o voi mai avea niciodata.
La urma am vandut-o,am facut un upgrade pe un motor cu MPi , si actualul proprietar a dat masina la remat.
Cand am vazut masina la remat mi-au dat lacrimile.RIP
Pfeipfer is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 09:52   #333
Gansgterul_NFS
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 0
Default Re: Care a fost prima ta masina?

A mea e un peugeot 206 din 2001 motor de 1.4i 75 de caluti, dar ai drak caluti se infig rau...O am de prin octombrie anu trecut si merge struna masinutza, mai am si eu vreo 2 luni si scap de mamaligi
Gansgterul_NFS is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 11:06   #334
donz

Stage 5
 
donz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 716
Member of:
[Opel]
Default Re: Care a fost prima ta masina?

numai de masini de top aud pe aici

pentru mine prima masina a fost un Opel Kadett E din 88. 1.4 carburator dublu, era in 2 usi si era albastru oceanic, roti pe 15 pe spate cu flase de 4cm pe o parte 4 pe alta, arata foarte obraznic, pe fata roti de tabla ca ii placea patinajul

asta e mie dor de ea, poze nu prea am si ce am nu le pot pune ceva restrictii, a fost masina pe care am invatat sa conduc, si am avut multe peripetii cu ea, ca la 18 ani primul acceident ( nimic grav, un far spart la mine, si 2 zgarieturi la celalalt ) prima amenda ( 540 ron ) si altele

masina am vanduto si celalalt proprietar a facut nimic din ea , s-a apucat sa taie serii de caroserie, le-a pus pe alta caroserie si asa a murit visul unui pusti de 18 ani , poate de aceea urmatoarele masini au fost tot din gama opel, sincer nu m-as vedea sa conduc altceva, decat o tractiune spate de la opel

numai bine, sper ca nu v-am plictisit tare
donz is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 11:39   #335
paullardo

Stage 4
 
paullardo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 184
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Care a fost prima ta masina?

em avut citroen xantia 2.0i 16v 1997,timp de 3 ani,fara sa am probleme cu ea,super masina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	kj.jpg
Views:	67
Size:	79.1 KB
ID:	1867953  
paullardo is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 20:21   #336
casillas123
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 0
Default Re: Care a fost prima ta masina?

Dacia 1310, gri metalizat, 1998...cine spune ca pe dacie inveti sa conduci, are cea mai mare dreptate..Respect!...are 3 ani jumatate la mine si o sa mai fie..
casillas123 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 13:11   #337
robert333

Stage 2
 
robert333's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 36
Default Re: Care a fost prima ta masina?

Prima masina Chevrolet Aveo,negru,1200cmc.Perfecta pentru un incepator !
robert333 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 13:51   #338
Gutuie
Daewoo Driver

Stage 5
 
Gutuie's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 915
Member of:
[VW]
[DAEWOO]
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Care a fost prima ta masina?

Prima mea masina a fost un Volksvagen Passat B3 , an 1991 motor 1.8 .
Pacat ca nu a asteptat si ea la fel de mult ca si mine sa fac 18 ani sa imi iau permisul )
__________________
Gutuie is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 15:01   #339
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Care a fost prima ta masina?

gutuie tu de ce te bagi in seama daca nici nu ai permis?ai fost tu proprietar in acte la masina aia?
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 15:38   #340
donz

Stage 5
 
donz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 716
Member of:
[Opel]
Default Re: Care a fost prima ta masina?

Quote:
Originally Posted by Gutuie View Post
Prima mea masina a fost un Volksvagen Passat B3 , an 1991 motor 1.8 .
Pacat ca nu a asteptat si ea la fel de mult ca si mine sa fac 18 ani sa imi iau permisul )

daca o luam asa si prima mea masina ( la care visez noaptea ) a fost un REKORD E1 SPORT din 79, doar ca aveam 10 ani atunci si nu a mai putut astepta inca 10 ani daca fostul proprietar adica tata nu era INDRAGOSTIT de masina, motor de 2.0 benzen + tractiunea spate visul oricarui pusti pasionat de adevaratele masini nu plasticuri din ziua de azi


io zic sa revii peste 3 ani
donz is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 17:06   #341
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Care a fost prima ta masina?

Si in sfarsit si pozele, repet, prima mea masina un seat toledo 1.8 benzinar 90 CP, din '96
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Toledutzu meu.jpg
Views:	67
Size:	526.1 KB
ID:	1873456   Click image for larger version

Name:	Toledutzu meu (2).jpg
Views:	51
Size:	543.9 KB
ID:	1873457   Click image for larger version

Name:	Toledutzu meu (1).jpg
Views:	67
Size:	456.7 KB
ID:	1873458  

badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 18:11   #342
Gutuie
Daewoo Driver

Stage 5
 
Gutuie's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 915
Member of:
[VW]
[DAEWOO]
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Care a fost prima ta masina?

Quote:
Originally Posted by badea_laurentiu88 View Post
gutuie tu de ce te bagi in seama daca nici nu ai permis?ai fost tu proprietar in acte la masina aia?
Quote:
Originally Posted by donz View Post
daca o luam asa si prima mea masina ( la care visez noaptea ) a fost un REKORD E1 SPORT din 79, doar ca aveam 10 ani atunci si nu a mai putut astepta inca 10 ani daca fostul proprietar adica tata nu era INDRAGOSTIT de masina, motor de 2.0 benzen + tractiunea spate visul oricarui pusti pasionat de adevaratele masini nu plasticuri din ziua de azi


io zic sa revii peste 3 ani
DECI hai sa va explic in felul urmator , vad ca la voi conteaza foarte mult varsta , deci DA masina era a mea hai sa va explic si cum am intrat in posesia ei , asta vara a adus tata un Daewoo Tico acasa de la o editura, a dat pe el 500 euro , si mi-a dat mana libera stiind ca sunt tipicar si + ca eu fac curat in toate masinile lui, in doua zile am facut masina aia sa arate boboc a pus-o pe 4tuning bazar cu 1000 euro si a dat-o imediat drept rasplata am primit si eu 500 euro , am tinut de ei cu candul de a imi lua un UZO (bicicleta) si a adus un prieten din Italia un Volksvagen Passat 1.8 i-am oferit 500 euro pe el cat aveam si am batut palma am tinut-o in fata porti ne mergand nimeni cu ea si acum 2 luni a venit un vecin la tata spunandui ca il intereseaza si am dat-o cu 600 euro acum masina este la dansul si a fost inmatriculata la vecini nostri dragi de stiu sa faca bani prin inmatriculari , Bulgari

Chiar trebuia sa ma judecati aiurea ? ...


------------------------------------
Si daca era sa zic masinile lui tata , nu imi era greu sa scriu :
- Daewoo Nubira CDX '99
- Peugeot Boxer '05
- Ford Transit '07 ... oricum urat din partea voastra .
Gutuie is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 20:53   #343
donz

Stage 5
 
donz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 716
Member of:
[Opel]
Default Re: Care a fost prima ta masina?

Quote:
Originally Posted by Gutuie View Post
DECI hai sa va explic in felul urmator , vad ca la voi conteaza foarte mult varsta , deci DA masina era a mea hai sa va explic si cum am intrat in posesia ei , asta vara a adus tata un Daewoo Tico acasa de la o editura, a dat pe el 500 euro , si mi-a dat mana libera stiind ca sunt tipicar si + ca eu fac curat in toate masinile lui, in doua zile am facut masina aia sa arate boboc a pus-o pe 4tuning bazar cu 1000 euro si a dat-o imediat drept rasplata am primit si eu 500 euro , am tinut de ei cu candul de a imi lua un UZO (bicicleta) si a adus un prieten din Italia un Volksvagen Passat 1.8 i-am oferit 500 euro pe el cat aveam si am batut palma am tinut-o in fata porti ne mergand nimeni cu ea si acum 2 luni a venit un vecin la tata spunandui ca il intereseaza si am dat-o cu 600 euro acum masina este la dansul si a fost inmatriculata la vecini nostri dragi de stiu sa faca bani prin inmatriculari , Bulgari

Chiar trebuia sa ma judecati aiurea ? ...


------------------------------------
Si daca era sa zic masinile lui tata , nu imi era greu sa scriu :
- Daewoo Nubira CDX '99
- Peugeot Boxer '05
- Ford Transit '07 ... oricum urat din partea voastra .

1. numai Dumnezeu judeca
2. cand cineva a facut topicul acesta, vroia sa faca omul nostalgic, sa-l faca sa-si aminteasca cat de frumos era cand tiai luat permisu si ai apucat la o coaja de masina si teai bucurat de ea, peripetii si alte lucruri minunate care se intampla cu prima masina

sper ca mam facut inteles, toate cele bune
donz is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 11:53   #344
robert333

Stage 2
 
robert333's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 36
Default Re: Care a fost prima ta masina?

[QUOTE=Gutuie;4084687]DECI hai sa va explic in felul urmator , vad ca la voi conteaza foarte mult varsta , deci DA masina era a mea hai sa va explic si cum am intrat in posesia ei , asta vara a adus tata un Daewoo Tico acasa de la o editura, a dat pe el 500 euro , si mi-a dat mana libera stiind ca sunt tipicar si + ca eu fac curat in toate masinile lui, in doua zile am facut masina aia sa arate boboc a pus-o pe 4tuning bazar cu 1000 euro si a dat-o imediat drept rasplata am primit si eu 500 euro , am tinut de ei cu candul de a imi lua un UZO (bicicleta) si a adus un prieten din Italia un Volksvagen Passat 1.8 i-am oferit 500 euro pe el cat aveam si am batut palma am tinut-o in fata porti ne mergand nimeni cu ea si acum 2 luni a venit un vecin la tata spunandui ca il intereseaza si am dat-o cu 600 euro acum masina este la dansul si a fost inmatriculata la vecini nostri dragi de stiu sa faca bani prin inmatriculari , Bulgari

Chiar trebuia sa ma judecati aiurea ? ...



Eu am permisul de putin timp (aprox 5-6 luni) ,de aceea am trecut masina care o conduc in momentul de fata,insa trebuie tinut cont ca pe acest forum sunt si oameni care au o oarecare varsta (nu fac pe nimeni batran ,doar trecuti peste adolescenta za zicem ) si care isi aduc aminte cu bucurii sau cu suparari de masinile care i-au facut soferi !

Si eu daca as avea banii necesari mi-as lua o janghina de masina care sa fie a mea ,pe numele meu pentru ca ai o satisfactie deosebita cand stii ca masina este a ta ! (daca gresesc ,va rog sa ma corectati )

Cu respect,Robert
robert333 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 20:51   #345
donz

Stage 5
 
donz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 716
Member of:
[Opel]
Default Re: Care a fost prima ta masina?

ai perfecta dreptate

p.s. in 2008 mergeau constructiile nu era criza, deci daca te zbateai un pic iti permiteai un "catretz"
donz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -