Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-07, 09:21   #16
Cristty
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Cristty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 823
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
Default Re: Probleme cu folia!?!

Quote:
Originally Posted by JUPAN_EMY View Post
dar daca punem folie nu prea inkisa fara autorizatie ? ceva care sa nu bata la ochi uniform pe toata masina...
Depinde ff mult de militeanul care te opreste.Sunt cazuri in care oricat de inkisa ai folia pe fata sa nu se ia de tine dar sunt si capete de creta ce se iau de cea mia deschisa folie.

I-a luat unui prieten in CT talonul pt o folie cu transparenta 90 cred , era aroape nesesizabila diferenta din cu folie si fara dar totusi i l-a luat.Bine , cred ca m-ai mult s-au razbunat ei pt altceva dar ideea e ca daca vor ti-l ia
Cristty is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 14:59   #17
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Probleme cu folia!?!

Scrieti pe ea RAR ca sa nu va mai opreasca.
Dar daca va opresc si nu o aveti trecuta in talon spuneti ca asa ati luat masina si ati crezut ca-i buna.
__________________
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 17:40   #18
gaby-t

Stage 2
 
gaby-t's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 27
Default Re: Probleme cu folia!?!

eu nu cred se scrie la nici o firma pe certificat-ul masinii ca ai folie sau geamuri ionizate!!! eu unu am folie pe toate masinile plus ale parintintilor si cele de munca si nu am avut probleme inafara de o singura data. si nu cred ca va mira unde............In Constanta cu un logan la care dom` politist a zis sa o jupoi. dar in rest in tara nu am avut nici o problema. nici macar in bucuresti unde ma asteptam sa ma opreasca pt asta mai ales ca nu am nr de buc. a si pt folie se da deobicei o foaie pe care scrie tipul foliei. un fel de certificat de garantie
gaby-t is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 17:40   #19
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Probleme cu folia!?!

@Kedy : folia nu se trece in talon doar se lipesc intre folie si geam niste banuti cu insemnele firmei producatoare si RAR si ti se da la mana o autorizatie emisa de firma care iti pune folia cum ca e legata cu autorizata RAR

aceeasi dilema o am si eu cu folia pe fata ca din cate am vazut cea legata pe fata e aproape insesizabila dar mai sunt si exceptii in cazul organelor prietena mea are un 206 cu 95%pe spate si 50%pe fata de 2ani aproape si nu a intrebat-o niciodata nimeni nimic legat de folie
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 17:45   #20
gaby-t

Stage 2
 
gaby-t's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 27
Default Re: Probleme cu folia!?!

Quote:
Originally Posted by JUPAN_EMY View Post
dar daca punem folie nu prea inkisa fara autorizatie ? ceva care sa nu bata la ochi uniform pe toata masina...
Deci daca ai folie autorizata pe spate si nu prea inchisa pe fata nu prea se leaga de tine. dar pe ei ii intereseaza de folia de pe fata cel mai mult si singara care e autorizata este de 70 % vizibilitate care nici nu se observa zici ca nici nu ai. pt aia sunt bani aruncati pe geam.
gaby-t is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 17:47   #21
gaby-t

Stage 2
 
gaby-t's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 27
Default Re: Probleme cu folia!?!

a si am auzit de la unu ca daca ai peste folia autorizata de pe fata aia de 70%vizib ai una mai inchisa sa zicem de 50-60% nu te mananca rechinii. cica are unu si la intrebat de folie a aratat foaia si cica nu i-ar fi zis nimic

Dar este si un risc.............daca merge la rar si ti-o verifica lasi certificatul acolo
gaby-t is offline   Reply With Quote
Old 23-11-07, 16:52   #22
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Probleme cu folia!?!

Quote:
Originally Posted by ~Ada~ View Post
Daca e deschisa nu are de ce sa ia Eu intrebam de cei care totusi prefera o nuanta mai inchisa sau cea mai inchisa...pentru ca atunci pot aparea probleme...
La mine are de ce sa se ia, asa ca de folie e ultimu lucru ..care ii face sa ma opreasca .... nu ma omor sa o omologhez, am autorizatia aia, dar e inutila....cand pe ea scrie 3 geamuri si eu am..5 ..Ma rog aveam 5 ... , acum am 2
Cand ma opreau si aveam folie.. si pe geamurile din fata..imi bateau in geam...si se faceau ca nu vad deloc inauntru , ca sa observ eu , apoi bat tacticos in cauciuc daca ating jantele ii ating si eu , si aici sa vad....ca am 2 bile negre, toba ..a 3 bila, culoarea a 4a, ...la cate am.. folia e bonus
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 15:06   #23
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Probleme cu folia!?!

am un prieten care are folie inchisa tare pe fata si le zicea la politisit cand il opreau ca e din aia noua care a aparut acum ,se inchide la soare (cum se intampla la ochelari ) si ei numai ziceau nimik...
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 22:47   #24
redbull2007

Stage 4
 
redbull2007's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 173
Default Re: Probleme cu folia!?!

In Apropiere De arad .. s`a luat de folie .. ca aveam aceeasi folie si pe fatza ..si m`a rugat frumos sa o dau jos dak nuh ma ia mama draq .. .. Si tinand ca e veris0ara la circulatie .. Am dat`0 j0s dekatp fatza ) .. Dar Spate Si luneta o am .. FARA OMOLOGARE
__________________
Mai Bine Cu 5 minute mai tarziu la destinatie decat cu 5 minute mai devreme la spital !
redbull2007 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 04:18   #25
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Probleme cu folia!?!

pana sa bage punctele luam o amenda/zi !nu le dadeam actele, pana mi-am dat seama ca ies mai ieftin daca negociez cu nenea sa nu-mi dea amenda daca o dau jos ...a doua zi ma duceam la magazin cumparam folie, fas-fas si refaceam cosciugul ...de cand cu punctele de penalizare am ales o folie mai transparenta (50%) pe care am pus-o cel mai prost din toata cariera mea si s-a mentinut pe geamuri si in ziua de astazi(astept caldura sa o schimb )
__________________
cucu!!!
Maroo is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 09:02   #26
D@nyGlf

Stage 2
 
D@nyGlf's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 63
Default Re: Probleme cu folia!?!

amenda pe folie = 700 ron , primita de mine azi la universitate-bucuresti .
Am avut folie pe masini de 5 ani incoace si nu am avut probleme pana acum , pana azi cand am ramas si fara talon .
Oricum este f inchiasa la culoare si pe fata si pe spate .
Omu a respectat legea , ""asa am sa fac si eu"" ca sa imi recuperez talonul
D@nyGlf is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 21:03   #27
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme cu folia!?!

Daca sunt omologate si ai certificate de catre autoritatea competenta(rar) si care sunt marcate corespunzator(cu timbre) nu ai probleme.
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -