Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-10, 10:54   #241
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Apropo, chestia cu turatul mai usor (aka performante mai bune) este fix placebo. Iti garantez ca o masina cu Dacia Oil o sa fie fix la fel de rapida ca aia cu Castrol 0W-40. Ma refer strict la performante, nu la comparatia intre uleiuri.
Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Uite cineva care gandeste ! Bravo Anaconda.
Baietii astia cu motoare adevarate de pe supraforums nu zic la fel:

"-Tested in a 1997 SZ-R with TT6spd Diff-
Prior to today (and the last hour) I'd never really used a fully synthetic oil, always believing that a semi synthetic was the way to go, and so my choice was always a Castrol product in that range, however, recently I was recommended to try this oil.

After allowing the car to drain for the entire night, with the removal of the oil filter. I then refitted a new filter and topped the car back up with Motul 300V 15/50w (4L) and 300V 10/40w (2L). Unfortunately I didn't really have much choice then to mix the oils, as Autobarn had run out of stock.

After giving the car an initial warm run, and allowing the oil to spread nicely, I gave it a little bit of a workout to see how the new oil helped.

Low down torque has been given a little freedom, allowing my wheels to spin from under 2000rpm.
Midrange seems to be about the same, maybe feels a little less torquey for some reason (may be due to other circumstances)
Top end has never felt like this before. It's suprising to feel an NA given a sudden burst of freedom. The moment 5000rpm hit, the rear wheels began giving way, and by 6000rpm traction was well and truely out of the question. Prior to this, the wheels would still break traction, but usually higher up.
It's incredible how it now feels like it wants to rev higher then it's redline, instead of saying, we're getting too close to it.

Definantly a thumbs up from me."

"I just put motul 5w30 in my car, and boy it was def worth the money. the engine response is exactly how you described it Kagetsu. Heaps more torque doewn low, with the revs climbing freely"

"DAY 2:

And the engine is singing even better then yesterday. I can only assume that the oil is really starting to work it's mojo, and the engine is even MORE responsive today. It definantly does however prefer the cooler ambient temps. it also likes the rain."

http://www.supraforums.com.au/forum/...ul-Chrono-oils.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 11:01   #242
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

exact ce am zis si eu zic si baietii astia de pe supra forums - ca un ulei bun ajuta motoru sa se tureze mai usor e si logic - ca si cand incercati sa alunecati pe un topogan uns cu vaselina vs situatia cand incercati sa alunecati pe un topogan uns cu un ulei sintetic foarte bun!
fiecare e liber sa bage in motorul lui ce vrea!
Amphetamine - nu as fi prea deacord cu amestecarea a 2 uleiuri - daca ar fi fost nevoie presupun ca inginerii ce au proiectat acel ulei ar fi facut un ulei cu un multigrad de genu 12.5 sau 13 fiindca acest user a combinat 15W cu 10W parca nu?
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 11:22   #243
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Amphetamine - nu as fi prea deacord cu amestecarea a 2 uleiuri - daca ar fi fost nevoie presupun ca inginerii ce au proiectat acel ulei ar fi facut un ulei cu un multigrad de genu 12.5 sau 13 fiindca acest user a combinat 15W cu 10W parca nu?
Omu' a zis ca se terminase stocul magazinului. Nu e prea ok sa le amesteci, dar nu se intampla nimic daca n-ai de ales.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 12:12   #244
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

@ amphetamine - ce treaba au motoarele "adevarate" cu ce discutam noi ? Alejandro cred ca are un 1.4 75CP. Tu chiar crezi ca exista diferente de performanta la motorul asta intre mai multe tipuri de uleiuri cu vascozitati "normale" (5W30/5W40/0W40/etc) ? Iti garantez ca nu exista niciuna, dar absolut niciuna intre Dacia Oil 5W30 si alte tipuri de ulei. Cand iti pui ulei bun iti pui din alte motive, nu ca e masina mai rapida.

Apropo, nu are nimic daca amesteci uleiurile, scrie si pe ele, pe majoritatea. De altfel daca ar avea ceva inseamna ca la fiecare schimb de ulei lucrurile o iau razna deoarece tot timpul mai ramane putin ulei de la vechiul schimb, imposibil sa se scurga absolut tot.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 13:00   #245
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Baietii astia cu motoare adevarate de pe supraforums nu zic la fel:

http://www.supraforums.com.au/forum/...ul-Chrono-oils.
pai stai putin.
Noi vorbim aici de dizalare si 1.4 de logan, masini normale , motoare normale.
Normal ca la un motor de performanta , chiar conteaza uleiul si ii poate oferi performante mai bune. Dar la un motor normal, e fix pix !
Vrei sa zici ca daca eu imi bag castrol edge se tureaza mai bine? NEVER !
Unele motoare reactioneaza mai bine cu unele uleiuri.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 14:07   #246
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

oameni buni - de ce nu vreti sa intelegeti urmatorul lucru:
NU CONTEAZA cat e de mare cilindreea sau cat e de mica - conteaza ca un ulei mai subtire si cu proprietati de lubrifiere mai bune lasa totul sa alunece mai usor! Exemple sa intelegem acest fenomen sunt nenumarate - un exemplu l-am expus mai devreme cel cu topoganul uns cu vaselina vs topoganul uns cu ulei! Alt exemplu ar fi: competitiile de bob - se observa ca fiecare echipa are diferite viteze pe circuit pe langa faptu ca unii reusesc sa aiba un coeficient mai bun de aerodinamica este vorba si de cum calca talpa bobului pe gheata!
Putem face inca o analogie imaginandu-ne un piston ca un sportiv care face genoflexiuni cu si fara greutati in spate - acea greutate reprezinta un ulei mai putin vascos iar lipsa ganterei reprezinta un ulei foarte permisiv la miscarea pistonului intre cele doua puncte PMS-ul si PMI-ul; deasemenea un ulei bun nu afecteaza doar ungerea pistoanelor ci si ungerea bielelor, arborelui cotit, axelor cu came, camelor, tachetilor!
Atentie acest thread nu este despre "super motorul" meu de 1.4 ci este vorba de cum un ulei cu adevarat bun poate influenta ca acest motor sa se simta mai bine!
Ce-i drept ca un ulei mai bun se simte intr-adevar mai bine la un motor mare - iar la un motor mic il pui acel ulei doar pt o viata indelungata si sa zicem un 0.5% procent de performanta mai bun!

Ca si concluzie sunt multe tipuri de uleiuri si multe tipuri de motoare - ca si in viata fiecare om cu consoarta lui!
Nu inseamna ca daca producatorul masini face un ulei dedicat motorului acesta este si cel mai bun pt acel motor!

Last edited by Alejandro; 14-08-10 at 14:11.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 14:12   #247
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

lubrifiere mai buna nu inseamna performante mai bune/ rpm se ridica mai usor- repede !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 14:50   #248
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

@ Alejandro - Castrol Edge Sport 0W-40 are vascozitatea la 100* undeva la 13 mm2/s, Dacia Oil 5W30 are probabil undeva la 9-9.5, nu am gasit ceva concret. Conform teoriei tale, Dacia oil fiind mai subtire => performante mai bune ale motorului .

Daca duci masina pe dyno si schimbi mai multe uleiuri o sa sesizezi anumite diferente de putere (exceptand micile diferente care le da dyno de la un test la altul) dar vorbim de masini de sute de cai unde diferentele sunt de cativa cai. Este un procent foarte mic care la Loganul tau de 75CP nu o sa iti dea sau nu o sa iti ia absolut nimic. Deci ce ti s-a parut tie ca este mai rapida este doar o impresie, sigur nu s-a intamplat asa ceva.

Last edited by _anaconda_; 14-08-10 at 14:52.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 15:16   #249
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

_anaconda_ cum zici tu
eu stiu ce simt la masina si nu e doar la a mea asa - am testat si Logane de 1.4 resoftate si cu ulei de la Dacia Oil si e exact cum zic eu - Castrol se misca mai bine!
Daca e asa de bun Dacia Oil de ce nu il foloseste la rally!?
in fine eu nu mai raspund la acest thread - tot ce-am avut de zis am zis! discutie placuta va urez
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 17:01   #250
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Ce am spus eu si ce ai inteles tu, acum imi dau seama de ce nu trebuia deloc sa incep discutia asta - fiindca nu am cu cine sa o port. Succes cu Castrolul tau la capitolul performante, probabil ti-a mai dat inca 5 CP.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 17:13   #251
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Teoretic mi-a dat 250 de cai aia 5 cai de care vorbesti tu se transforma in kW si imi ajung la urechi prin difuzoare
Daca 13mm2/s e indicele de vascozitate al castrolului la 100 de grade comparat cu 9-9.5mm2/s al Dacia Oil - pai acele arii (mm2) inseamna ca 13mm2 intr-o secunda este o suprafata mai mare decat 9.5mm2 acoperiti intr-o secunda! Atuncea care are vascozitatea mai buna?
Un extras mic de pe site-ul celor de la Motul spune asa:
" Este greu sa alegeti lubrifiantul potrivit pentru masina dumneavoastra. Motul va furnizeaza solutii simple pentru a putea lua decizia corecta. De acum inainte veti sti totul de la multigrad si tehnosintetic, pana la aprobari.
Cel mai important lucru de care trebuie sa tineti cont in alegerea uleiului pentru motorul dumneavoastra este recomandarea producatorului. Acesta iti va indica gradul de vascozitate al lubrifiantului, normele si certificarile necesare functionarii optime a autovehicolului. Ghidul utilizatorului va va indica clar aceste informatii si distribuitorii produselor potrivite.

Cu toate acestea pentru a va ajuta sa intelegeti si mai bine caracteristicile unui lubrifiant si ceea ce ii determina nivelul de performanta, aici puteti gasi ceea ce trebuie pentru a face alegerea corecta."

Chiar am fost curios si am cercetat cartea tehnica a masinii - am vazut acolo un tabel cu explicatia tehnica a acelor multigrade si zice ca primul grad reprezinta temperatura minima ambientala iar al 2lea grad reprezinta temperatura maxim ambientala la care uleiul lucreaza foarte bine!
P.S. te-ai suparat ca nu accept ce zici tu? Te-ai gandit ca poate nu esti singurul care are dreptate? Dovedeste-mi ca esti inginer in mecanica auto si poate atuncea o sa ofer credibilitate lucrurilor spuse de tine - pana atuncea o sa raman la conceptiile mele!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 17:25   #252
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Nu, nu m-am suparat deloc doar ca tu faci o confuzie.

1) Vascozitate mai buna ? Ce intelegi tu prin vascozitate mai buna ? Fiecare motor functioneaza cu anumite vascozitati, nu exista una mai buna si alta mai proata. Castrolul 0W-40 este mai vascos la cald (100*) decat Dacia Oil, asta conform teoriei tale ar insemna mai putina putere, sau nu am inteles eu bine.

Quote:
conteaza ca un ulei mai subtire lasa totul sa alunece mai usor
Asa cum e usor sa iti dai seama, acel 5W30 e mai 'subtire' la cald decat 0W40 dar iti garantez ca nu exista diferente de putere. Ia un Logan 1.4 in stare buna de functionare, pune-i Dacia Oil 5W30 si o sa vezi ca nu esti mai rapid deloc.

2) Daca un ulei e mai vascos nu inseamna ca e mai bun ca altul mai subtire sau viceversa. Pe principiul asta iti cumperi un 15W50 ieftin si ai scapat de balci, dar oare e bun ?

3) E chiar simplu cu indicii de vascozitate - primul se refera la vascozitatea la rece (W - winter) iar al doilea la vascozitatea la cald, sunt anumite teste prin care trec uleiurile si in functie de rezultate sunt catalogate. Ideal ar fi ca un ulei sa nu isi modifice vascozitatea indiferent de temperatura dar asa ceva nu se poate. Pentru asta ai indice de vascozitate care e bine sa fie cat mai mare.

4) Calitatile unui ulei sunt altele - longevitatea, cat timp isi pastreaza proprietatile, sa nu se faca ciorba dupa cateva forje, sa fie fluid si la temperaturi cat mai joase, sa curete motorul (sa actioneze ca un "detergent), sa nu faca depuneri, sa aiba punctul de volatilitate cat mai sus, etc. Desi la cald Edge Sport 0W40 este mai vascos ca Dacia Oil, la rece este mult mai bun, punct de curgere pana la -50/60*. Asta nu inseamna ca Dacia Oil e un ulei prost, de fapt este un ulei decent cu raport pret/calitate bun. La 20 lei / litru nu stiu ce 5W30 mai bun gasesti.

Un ulei prost poate sa aiba aceeasi vascozitate la 100* ca un ulei bun dar asta doar pentru un scurt timp. Un ulei slab dupa o forja sanatoasa il faci praf in timp ce uleiul bun inca isi face treaba. Astea sunt motivele pentru care iti cumperi ulei bun, nu ca ti-ar da mai multi cai si asa mai departe.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 17:28   #253
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

da eu nu am zis ca il cumpar ca imi da mai multi cai! Motivu pt care folosesc castrol este ca e un ulei de traditie - si masina merge tot timpu peste 3000 rpm! Si cum in majoritatea cazurilor un produs mai scump e si de o calitate mai buna am preferat sa dau un ban in plus pe un ulei mai bun - decat sa fac economie la revizii si dupaia sa ma trezesc ca nu e lubrifiat motoru cum trebe - cum am zis mai devreme motoru nu merge intr-un regim de consum redus!
ERA DOAR O NOTA - PARCA MOTORUL SE SIMTE MAI BINE CU CASTROL - ATAT SI NIMIC MAI MULT
Ce sa zic ca dupa primii 15.000 km (uleiul) cu care masina a venit din fabrica cand l-am scos era negru tuci, iar castrolu dupa acelasi numar de kilometrii era ca arama - adica un portocaliu -maroniu usor inchis!

Last edited by Alejandro; 14-08-10 at 17:31.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 20:25   #254
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

ai avut prima ta masina de la 0km , si la urmatoarea ai sa vezi ca primul ulei indiferent ca il schimbi la 5000km sau la 15.000km va fi negru . la cateva marci se recomanda ca primul schimb sa fie facut la 1000km. este uleiul de rodaj , frecari mai mari in motor , uzura mai mare a motorului.

simti cu adevarat diferenta unui ulei atunci cand il folosesti intr-un motor supraalimentat , eventual cu ceva modificari de natura hardware. eu personal cunosc cateva cazuri de masini rapide din romania care folosesc motul si in special cunosc pe cineva care are aceeasi masina ca a mea , dar mult urcata in cp(conversie turbo) si la care singurul ulei care a rezistat cu brio a fost motul 300v.
inca ceva , uleiul oricum se inegreste, eu de ex am facut revizia si apoi am parcurs 1700km in concediu. si normal sa se schimbe la culoare ,dc ar ramane tot limpede ar fi semn ca nu curata .
faptul ca loganul tau merge tot timpul cu peste 3000ture este normal , doar nu e diesel sa mergi la 2000ture.
cand te plictisesti de castrol baga totusi si un motul 8100xcess , e cam la acelasi pret, nu ai nimic de pierdut.
masurat cu ceas de presiune ulei raid hp, cu motul e mai mare presiunea decat cu mobil. cum iti explici ? aceeasi vascozitate si la rece si la cald.
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 00:39   #255
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

da Dennis dar o presiune mai mare poate sa-ti "puste" garnituri si semeringuri! Ultimu schimb mi-i l-au facut niste meseriasi de la reprezentanta Dacia si or bagat cu 100ml in plus fata de ce zice cartea tehnica si acuma trebuie sa schimb garnitura de la baia de ulei ca imi "lacrimeaza" ulei pe acolo!
Alejandro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -