Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-11, 22:40   #1
alingb

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 82
Default Ce sa aleg ... ?

Buna ziua,
Va cer ajutorul intr-o mica mare problema , NU stiu ce sa aleg.
Este vorba despre aproximativ 11.000 E ( creste scade E asta ca in fiecare zi imi iese alta suma la numarat ) si niste masini.
Variantele sunt

1 - VW Polo
2 - SEAT Ibiza ( SC )
3 - SKODA Fabia
4 - FIAT Punto
5 - FORD Fiesta
6 - PEUGEOT 206 +
7 - KIA Ceed

Evident motorizari de 1,2 1,4 benzinare consum putin si fiabile.
As merge din start pe VW si SEAT pt ca sunt nemtesti si asta face toti banii.
Am configurat toate masinile de mai sus si tine totusi la SEAT pt ca am in familie o ibiza 2008 si la 100.000 KM destul de fortata nu a avut nici o problema , dar as merge si pe fiat ca este mai sportiva , NU ma pot hotara !

Tin sa mentionez ca masini pe care o voi alege va fi de uz zilnic ( mers la scoala , in concedii cu colegii , sa ma tina cel putin 5 , 6 ani )

Acum vreau cat mai multe idei , comentarii , orice sfat este foarte bun , de EX nu lua skoda ca are prob cu AC , mergi pe ford ca are inca 2 airbag_uri in + , incearca peugeot ca este mai fiabila decat toate , vezi ca fiat consuma cel mai putin etc , etc....... samd
Multumesc.

Las si un ID de mess poate doreste cineva sa m.a lamureasca mai bine g.alin20

Last edited by alingb; 04-09-11 at 22:55.
alingb is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 00:22   #2
Miserupix

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 27
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Ce sa aleg ... ?

Din lista ta cel mai bun raport calitate/pret il are Kia, dar depinde de gusturi - multi o considera <chinezarie>. Peugeot si Fiat sunt cam scumpe la intretinere, WV e cam mic, si oricum Skoda si Seat sunt tot VW. Din ce stiu eu, as merge pe Skoda sau Ford. Modelele noi de Fiesta arata bine si au si finisaje bune, iar motoarele de pe ele sunt de Volvo. Fabia noi mi se pare ca arata putin ciudat, dar e o parere strict personala, iar dpdv tehnic nu prea ai ce sa le reprosezi.
Miserupix is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 00:33   #3
alingb

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 82
Default Re: Ce sa aleg ... ?

In momentul de fata as ramane pe Fabia. 13.000 E este destul de mult tinind cont ca am 11.000 dar este cea mai ieftin din celelalte ( de la 14.000 in sus ) si nu arata prea rau si DA este tot VW. Acum pot sa-mi schimb parerea doar daca aflu vreo veste prosta in legatura cu comportamentul cutie automate DSG.

Cine are acest model sau stie ceva despre el sa-mi spuna daca au avut probleme cu ceva mai exact cu cutia automata.

Noua Fabia Trend TSI DSG
Benzina / 1.2l / 77 kW/105 CP / Direct Shift Gearbox / 5-usi
Consum combustibil oficial: 5.3l/100km
Emisii CO2: 124g/km
Oxizi de azot (NOx): 0,019g/km

MULTUMESC
alingb is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 18:14   #4
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce sa aleg ... ?

aruncă un ochi la noul Suzuki Swift 1.2 94cp GS(full). e la promoție cu 11.700 eur.

la banii ăștia are și cruise control, climă, bluetoth, scaune īncălzite și o grămadă de alte opținui.



h ttp://www.suzuki-radacini.ro/autoturisme/modele/noul-swift-5-usi/swift-1-2-gs-5-usi/

dar din lista ta...aș lua Polo 1.2 TSI , dacă īn buget poate fi dotat cāt de cāt decent (climatronic, cruise control, mp3, airbag-uri etc.)
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Last edited by Bong; 05-09-11 at 18:16.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 20:15   #5
alingb

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 82
Default Re: Ce sa aleg ... ?

aha , merci frate fff interesant suzuki-ul dar mi-ar place mai mult ala in 3 usi si e si mai ieftin , dar nu sunt deloc deacord cu masinile asiatice deoarece aleas masini pt strazi calumea nu romania , asa VW e nemteasca e mai strong si nsuh cred ca mai mult va tine VW decat Suzuki parerea mea , oricum lista a fost mai lunga dar am mai redus fff mult sia fost si suzuki , toyota , honda , hyunday , nissan dar NU. Acuma vino cu argumente poate m.a insel iar polo 1,2 105 CP este super tare TSI dar totusi este si motor nou ( si in legatura cu optiunile astept pana la sarbatori ca atunci baga super reduceri si ffff multe dotari moka.
alingb is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 23:28   #6
Miserupix

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 27
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Ce sa aleg ... ?

Quote:
Originally Posted by alingb View Post
aha , merci frate fff interesant suzuki-ul dar mi-ar place mai mult ala in 3 usi si e si mai ieftin , dar nu sunt deloc deacord cu masinile asiatice deoarece aleas masini pt strazi calumea nu romania , asa VW e nemteasca e mai strong si nsuh cred ca mai mult va tine VW decat Suzuki parerea mea , oricum lista a fost mai lunga dar am mai redus fff mult sia fost si suzuki , toyota , honda , hyunday , nissan dar NU. Acuma vino cu argumente poate m.a insel iar polo 1,2 105 CP este super tare TSI dar totusi este si motor nou ( si in legatura cu optiunile astept pana la sarbatori ca atunci baga super reduceri si ffff multe dotari moka.
Ai grija ca nimic nu e moka pe lumea asta, mai ales la noi in tara .........
Miserupix is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 10:42   #7
alingb

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 82
Default Re: Ce sa aleg ... ?

stiu asta dar ma refeream la reducere , in fn nu asta e important , ma intereseaza daca isi merita banii pana la urama nu-i chiar ieftin si tinind cont ca este prima mea masina ( dar am circulat ffff mult cu masinile parintilor si am ceva experienta ). Si dupa cum spuneam mai sus vreau sa vb cu cineva care are aceasta masina si poate sa-mi dea detalii.
alingb is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 19:39   #8
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce sa aleg ... ?

Quote:
Originally Posted by alingb View Post
aha , merci frate fff interesant suzuki-ul dar mi-ar place mai mult ala in 3 usi si e si mai ieftin , dar nu sunt deloc deacord cu masinile asiatice deoarece aleas masini pt strazi calumea nu romania , asa VW e nemteasca e mai strong si nsuh cred ca mai mult va tine VW decat Suzuki parerea mea , oricum lista a fost mai lunga dar am mai redus fff mult sia fost si suzuki , toyota , honda , hyunday , nissan dar NU. Acuma vino cu argumente poate m.a insel iar polo 1,2 105 CP este super tare TSI dar totusi este si motor nou ( si in legatura cu optiunile astept pana la sarbatori ca atunci baga super reduceri si ffff multe dotari moka.
păi Swift-ul ăsta e model nou. eu dețin Swift, modelul anterior (al meu e fabricație 2010, model 2007). motorul e abia lansat și la swift, dar evident este mai slab decāt cel de pe Polo, dar e și aspirat, nu turbo.
Eu fac parte din clubul posesorilor de swift ( myswift.ro) , și avem īn club mașini de la 1000km la bord, la 150.000. Colegul cu 150.000 pānă acum a schimbat doar un set de amortizoare pe la 100.000 (deh...drumurile noastre...) și consumabile. Noul motor e incredibil de economic. eu am 1.3 92 cp. 1.2 94cp e dublu VVT , și consumă de te apucă rāsul.
De fiabile sunt foarte fiabile. Toți din club am ales acest model din același motiv : fiabilitate mare, putere suficientă īncāt să nu ai emoții īn depășiri și alt aspect foarte important: īn banii ăștia, e mașina cu cele mai multe dotări: keyless-go, aer condiționat automat, cruise control, geamuri electrice față-spate, frāne disc față-spate, șasiu rigid, suspensie la limita dintre confort și sportivitate, jante de aliaj pe 16'', bluetooth, volan piele cu comenzi pentru toate cele (mp3, bluetooth, cruise control), mufă aux, mufă Ipod, computer de bord, buton start-stop.
are și dezavantaje: nu e prea bun ca mașină de familie, pentru că portbagajul este destul de mic, deși dacă ești creativ...noi am reușit să mergem la munte 4 oameni cu bagaje, snowboard etc, fără să folosim vreun portbagaj de plafon.
cu modele mai vechi, colegii din Ungaria (că īn Ungaria se asamblează) au ajuns și pe la 300.000 km fără probleme majore (mai un amortizor, o atenție o măslină, dar nimic grav).
Mie unul mi-a surās ideea de Polo (abia apăruse ultimul model), dar am ales swift-ul model 2007 după ce le-am comparat și am mers cu amāndouă, deși la vremea respectivă nu era disponibil 1.2 TSI.

Nu īnțeleg de ce nu ești prea convins de japoneze. Sunt mașini care au o notorietate pentru faptul că sunt fiabile, ieftin și ușor de īntreținut.

Chiar purtam o discuție cu un prieten mecanic...īl īntrebam ce mașină să-l sfătuiesc pe un amic să cumpere. Acesta fiind undeva īntre Honda Civic și Golf4. tipu zice : golf frate, că găsești piese pe toate drumurile.
apoi la īntrebarea: da de Honda ce zici? mi-a răspuns:
dacă v-ați lua toți Honde, Toyote și alte japoneze aș da faliment, sau aș trăi numai din revizii. Gura mea tre să mănānce ceva. poveste adevărată. Ce-i drept dacă se īntāmplă să pice ceva pe o japoneză este umpic mai scumpă piesa față de o nemțoaică, dar...nu cred că vreun om documentat poate să spună că pică des.

La mine īn familie, īn ultimii 5 ani au fost: 2 buc VW, 2 buc Suzuki, 1 buc Toyota, 1 buc Nissan. Toate luate de noi, modelele irelevante, dar din toate gamele de preț.

unul din vw-uri pe la 170.000 km e relativ ok, dacă nu te uiți la caseta de direcție care are joc, și la fluieratul foarte dubios cānd iei dreapta de volan. (și e vorba de cea mai scumpă din parcare).
toyota, a 2-a ca preț din parcare are 240.000 km și merge ca un vis. pe la 200.000 i s-a stricat sincronul de a 5-a...și cam atāt. nu tu un amortizor, NIMIC.
nissan-ul a avut īn 200.000 km nevoie de 2 schimbări de ambreiaj (dar dat fiind faptul că motorul avea o cifră nesimțită la cuplu, cei de la Nissan au spus că nu-i ceva anormal dacă tragem de ea...și de mașina aia trăgeam grav), īn rest a mers perfect, dar s-a dat din motive ce nu țin de starea mașinii.


Și să īnchei polologhia cu īncă un argument īn favoarea japonezilor :

Japonezii prin anii '80 au rupt īn 14 piața americană din următoarele motive:

mașini ieftine, ușor de īntreținut, cu taxe mici, foarte fiabile și cu un preț foarte corect īn raport cu ce primești.
dacă mai vrei detalii...nu ezita să mă contactezi pe PM.


p.s. : nu zic că mașinile europene nu sunt bune...doar că...raportul ce primești-cāt dai este mult īn favoarea asiaticilor (nu am zis japonezi pentru că și koreenii se țin bine).
Bong is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 22:53   #9
alingb

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 82
Default Re: Ce sa aleg ... ?

sunt total deacord cu tn , si sunt sigur ca nu spui tampenii pt ca un bun prieten este mecanic fff bun si nu este zi in care sa nu-mi povesteasca cate ceava despre acest domeniu , si dupa cum spuneam mai sus eu tot tin la ideea ca masinile japoneze sunt foarte sensibile pentru strazile noastre , gropi , cratere , crapaturi , etc. si nu pot sa-mi schimb parerea asta nush de ce dar am sa mai studiez mecanica japoneza poate imi pot schimba parerea.
alingb is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 13:43   #10
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Ce sa aleg ... ?

+ 1 pt Suzuki Swift, iar din lista mentionata de tine ar fi bine sa renunti la fabia,fiesta,206+, iar un polo,seat sau kia si-ar face treaba de minune !
__________________
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 14:17   #11
alingb

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 82
Default Re: Ce sa aleg ... ?

ma fratilor merci pt ajutor cred ca raman la suzuki ietina , frumoasa si din spusele lui BONG pare buna mashinutza voi trece pe la un dealer sa vad cum fac si ce reducere pot obitne sau poate aman pana la sarbatori sa ies mai ieftin dar pana atunci BONG da-mi ADD pe mess sa vb g.alin20 sa-mi dai mai multe detalii despre mashinutza.
Multumesc pt ajutor
alingb is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 10:57   #12
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Ce sa aleg ... ?

ti-ai cumparat?
ballack is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 11:45   #13
LittleM@n

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 89
Member of:
[Toyota]
Default Re: Ce sa aleg ... ?

Kia Ceed clar; in momentul in care pui un langa alta masini din clasa mica, si una compacta, daca iti este indiferent, si masina nu are mari hibe, clar castiga compacta...nu inteleg de ce te mai gandesti...
LittleM@n is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 11:48   #14
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Ce sa aleg ... ?

la 13.000 euro este Hyundai Elantra, raport calitate-pret excelent.
ballack is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 00:08   #15
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Ce sa aleg ... ?

Prietena mea are Skoda Fabia 1.2 htp model 2010 si sincer ii chiar draguta masina, consum foarte bun stabilitate chiar buna in ciuda marimi, incapatoare!
Per ansamblu ii o masina chiar resuita!
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -