Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-11, 17:15   #1
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Firma distributie marfuri!

As avea o intrebare legata de transportul de marfuri.
Afara un Mercedes Sprinter conuma cam 10 litrii si in oras cam 14 si cei care transporta marfa cu un sprinter cer 1 leu pe km deci 100 de lei/100 km. Si consumul este de 10 litrii la suta deci 20 de litrii ca trebuie sa se si intoarca ceea ce fac fix 100 de lei asta daca luam 5 lei litrul de motorina desii este mai mult. Unde este profitul?

Eu am luat 5 lei litrul de motorina si consum de 10 litrii desii este 9,9 in carte la modelul cu care mi-am transportat marfa si consum real sare de 10, deci posibil chiar sa iasa mai mult.

Dupa toate astea mai trebuie ca firma sa plateasca si un sofer pentru Sprinterul ala, trebuie sa plateasca taxele care la o duba nu sunt deloc mici, trebuie sa plateasca asigurare, trebuie sa plateasca service etc. Unde este profitul in asa ceva?
Dispun de un Sprinter si de 2 saptamani nu am de munca si ma gandesc sa imi deschid o firma si sa ma apuc sa fac livrari dar nu stiu ce profit as avea daca asa stau lucrurile, Ma puteti ,,lumina" si pe mine va rog?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 18:31   #2
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Firma distributie marfuri!

Salut
1. Sofer mergi tu.
2. Impozitul pe masina si pe firma il platesti, fie ca lucrii sau nu, la fel si asigurarea, rovigneta si restul.
Tariful minim in oras este cam asa: 40-50 lei + ajutor la descarcare 10-20 lei, daca este mai mult de lucru, poti face 100+ de lei si mers 20km cu duba.

In afara orasului, am mers trei persoane cu un Sprinter la o distanta de 200km si inapoi, consum 10%, poate umpic mai mult, ideea este ca tariful a fost facut prin libera intelegere cu clientul. La sfarsit, dupa multa munca, incarcat, descarcat...750 lei in 7 ore de lucru si era abia ora 12 cand am terminat.

Concluzia: cand este de lucru, vine si profit, mai rau este cand nu este aproape deloc de lucru (iarna este destul de groaznica).
Primavara: Incepe sa mearga.
Vara: merge bine.
Toamna: merge foarte bine.
__________________

Last edited by Nemesh17; 26-04-11 at 18:37.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 21:34   #3
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Firma distributie marfuri!

1 leu/km mi-a cerut firma cu care am facut un transport si de acolo mi-a venit ideea dar nu stiu de unde i-a venit profitul la doar 1 leu/km de asta intrebam. Transportul a fost de 102 km si de aceea am pus intrebarea fiindca nu vad unde este profitul firmei... ? ca firma pot achizitiona motorina mai ieftin fiind scutiti de TVA in anumite conditii sau unde este toata afacerea ca nu inteleg...?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 21:45   #4
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Firma distributie marfuri!

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
1 leu/km mi-a cerut firma cu care am facut un transport si de acolo mi-a venit ideea dar nu stiu de unde i-a venit profitul la doar 1 leu/km de asta intrebam. Transportul a fost de 102 km si de aceea am pus intrebarea fiindca nu vad unde este profitul firmei... ? ca firma pot achizitiona motorina mai ieftin fiind scutiti de TVA in anumite conditii sau unde este toata afacerea ca nu inteleg...?
pai vezi ca poate ala nu vine gol de unde merge , daca e firma mare , sigur gasesc ceva de adus pt drumul pe care il face inapoi
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 22:42   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Firma distributie marfuri!

V-aţi lămurit, da?

Nu de alta, dar este subsecţiune de anunţuri şi nu are ce căuta o topic care se referă la nelămuriri personale!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 22:55   #6
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Firma distributie marfuri!

crezi ca aia baga motorina de la pompa, cu 5 lei litrul ?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 23:17   #7
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Firma distributie marfuri!

s a strigat bingo.

prin astfel de firme de distributie reusesc si eu sa nu mai trec pe la pompa, si sa iau motorina la un pret de 4 lei, mai mult decat acceptabil zic eu.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 11:58   #8
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Firma distributie marfuri!

Si de unde cumpara ei mai ieftin motorina? Ca sunt si eu interesat ) In concluzie ce parere aveti merita sa incep o afacere de distributie de marfa sau sa modific masina si sa ma axez pe transport de persoane?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 13:28   #9
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Firma distributie marfuri!

Fiindcă are ceva legătură cu preţul combustibililor şi e on-topic: dacă tu ai un SRL īnregistrat, īţi deduci TVA. Deci ai cāştigat 24% dintr-un foc, la 1 litru de motorină de 5,38 lei plăteşti de fapt 4,34 lei / litru. (Cheltuielile cu combustibilul īn sine nu mai sunt deductibile din vara 2010, de la ultima modificare a Codului Fiscal.)

Asta merge numai dacă foloseşti combustibilul la o activitate productivă şi ai ce deduce sau cu ce compensa. Dacă firma se ocupă cu altceva şi ai totuşi o maşină pe firmă, cāştigi mai nimic.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 15:42   #10
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Firma distributie marfuri!

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Fiindcă are ceva legătură cu preţul combustibililor şi e on-topic: dacă tu ai un SRL īnregistrat, īţi deduci TVA. Deci ai cāştigat 24% dintr-un foc, la 1 litru de motorină de 5,38 lei plăteşti de fapt 4,34 lei / litru. (Cheltuielile cu combustibilul īn sine nu mai sunt deductibile din vara 2010, de la ultima modificare a Codului Fiscal.)

Asta merge numai dacă foloseşti combustibilul la o activitate productivă şi ai ce deduce sau cu ce compensa. Dacă firma se ocupă cu altceva şi ai totuşi o maşină pe firmă, cāştigi mai nimic.

~Nautilus

Am mai rasfoit forumul asta si am vazut raspunsuri pertinente si la obiect din partea ta. Dar aici nu vad legatura dintre firma distributie marfuri si evenimente.... E un eveniment cumva deschiderea unei firme? Ce este atat de ''ontopic'' ?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 21:28   #11
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Firma distributie marfuri!

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
As avea o intrebare legata de transportul de marfuri.
Afara un Mercedes Sprinter conuma cam 10 litrii si in oras cam 14 si cei care transporta marfa cu un sprinter cer 1 leu pe km deci 100 de lei/100 km. Si consumul este de 10 litrii la suta deci 20 de litrii ca trebuie sa se si intoarca ceea ce fac fix 100 de lei asta daca luam 5 lei litrul de motorina desii este mai mult. Unde este profitul?

Eu am luat 5 lei litrul de motorina si consum de 10 litrii desii este 9,9 in carte la modelul cu care mi-am transportat marfa si consum real sare de 10, deci posibil chiar sa iasa mai mult.

Dupa toate astea mai trebuie ca firma sa plateasca si un sofer pentru Sprinterul ala, trebuie sa plateasca taxele care la o duba nu sunt deloc mici, trebuie sa plateasca asigurare, trebuie sa plateasca service etc. Unde este profitul in asa ceva?
Dispun de un Sprinter si de 2 saptamani nu am de munca si ma gandesc sa imi deschid o firma si sa ma apuc sa fac livrari dar nu stiu ce profit as avea daca asa stau lucrurile, Ma puteti ,,lumina" si pe mine va rog?
Salut DieselRider
Vezi ca distanta aceea se calculeaza dus-intors si se inmulteste cu 1 leu.Deci daca respectivul iti zice ca vrea sa mearga sa zicem bucuresti-craiova - 250 km distanta dus , 250 km intors = 500 km x 1 leu = 500 lei. Indiferent ca el transporta doar dus ceva tu trebuie sa te si intorci si lui ii calculezi distanta totala.De aici rezulta ca tu la un consum de 10% x 5 lei x 500 km = 250 lei costul tau , 250 profitul din care platesti ce e de platit.Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa-ti zic .Tot ceea ce trebuie sa faci este sa ai rabdare pana iti faci o baza de clienti.
O seara placuta
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 21:09   #12
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Firma distributie marfuri!

Am inteles ce vrei sa spui dar mie mi-a luat fix 100 de lei pe 100 de km de transport. Deci nu a calculat asa!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 12:03   #13
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Firma distributie marfuri!

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
Am inteles ce vrei sa spui dar mie mi-a luat fix 100 de lei pe 100 de km de transport. Deci nu a calculat asa!
fix 100 de km dus?sau distanta totala?era firma curierat.sau firma distributie?detaliaza te rog.pentru ca nu are cum sa-ti ia 100 de lei si sa se intoarca din bani aia , pentru ca nimeni nu munceste gratis
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 05-05-11, 18:09   #14
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Firma distributie marfuri!

Distanta era de 100 de km numia dus si de intors nu este problema mea nu stiu, si da asta a fost toata suma, era o firma de transport nu de curierat, daca imi lua 100 de lei pe 50 de km intelegeam si nu mai puneam intrebarea pe forum ca nu avea rost. Eu asta ma intrebat unde este profitul. Sa zicem ca fiind firma TVA-ul de 24% este returnat dar totusi nu cred ca se merge decat pe ideea asta!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 06-05-11, 01:01   #15
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Firma distributie marfuri!

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
fix 100 de km dus?sau distanta totala?era firma curierat.sau firma distributie?detaliaza te rog.pentru ca nu are cum sa-ti ia 100 de lei si sa se intoarca din bani aia , pentru ca nimeni nu munceste gratis
Există grupajele de marfă şi bursa...
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -