Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 00:57   #1
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default La cate mii de km schimbati discurile de frana?

La cate mii de km schimbati discurile de frana? Le schimbati dupa un anumit de km parcursi, dupa 2 seturi de placute de frana uzate? Sau cum procedati. Intrebarea e adresata celor care au aceasta experienta si au facut operatia macar 1 data.

Eu am luat masina la 99500 km si acuma, la vreo 124000 km, discurile pe fata sunt putin mancate. Sa zic vreo 1 mm pe fiecare parte exterioara a discului. Discul din stanga (in sensul de mers) e o idee mai ros.
Am citi o gramada pe la tot felul de proprietari cu diferite marci auto: unii le schimba la fiecare set de placute, altii la doua seturi, altii la 100000 km, sau 200000 km, altii vand masina si numai apuca sa le schimbe.
Pe o pagina web a unui renumit producator de asemenea placute scrie ca ele se pot uza si la 20000 km, cat si la 300000 km. Deci intre aceste valori ar putea interveni oricand schimbul lor. Se recomanda de catre producator schimbul discurilor de frana atunci cand s-au ros 3 mm la discurile din fata (1,5 mm pe o parte + 1,5 mm pe cealalta parte), iar la cele din spate 2 mm (cate 1 mm pe fiecare parte). E vorba de discurile de la Golf 4; la alte marci o fi altfel.
Ma intereseaza sa aflu pentru ca mi-am luat placutele de frana pentru fata si daca apuc sa le pun pe discurile existente, ele se vor mula pe forma discurilor, iar daca vreau sa schimb discurile dupa 20000 km de exemplu ar trebui sa iau din nou placute noi, pentru a nu santa noile discuri.

Puteti da informatii si despre marcile pe care le-ati achizitionat, la cati km exact le-ati schimbat, sau cum aveti obiceiul. Poate aveti si sugestii ce discuri cu ce placute se pupa mai bine, pentru a nu lasa dare circulare pe disc, sau uruit. Poate aveti experiente cu discurile aerate/perforate/striate, si puteti spune cateceva despre comportamentul lor. Eu am o opinie foarte proasta despre aceste discuri perforate, dar am vazut si un model cu gaurile dispuse astfel incat sa nu creeze denivelari pe suprafata discului.

Asteptam contributia voastra!

Last edited by iulian2476; 28-01-09 at 01:38.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 08:17   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: La cate mii de km schimbati discurile de frana?

Stie cineva de unde se pot cumpara discuri de frana Textar PRO? Sunt aparute in septembrie 2008 si cica nu ar coroda, pentru ca sunt tratate impotriva ruginii.
Am cautat pe la mai multe magazine online si pe internet dar nu am gasit la noi. Poate stie cineva. Din cate stiu eu TMD Friction (la care Textar e divizie) are centru de productie la Caransebes de ceva vreme. Ma gandeam or produce ce e mai nou si pe la noi.

Last edited by iulian2476; 29-01-09 at 10:53.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 17:30   #3
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: La cate mii de km schimbati discurile de frana?

Textar a anuntat faliment in decembrie 2008. Nu se mai vinde decat ce mai e prin depozit.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 00:55   #4
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: La cate mii de km schimbati discurile de frana?

Off-topic:
Nu stiam despre aceste declaratii de insolvabilitate ale grupului TMD, dar nu se pune problema ca el sa dea faliment. Asa cum a fost achizitionat si in trecut de cateva ori pana acuma, asa se va intampla din nou. Sectorul auto a intrat intr-o curba descendenta atat la vanzari auto noi cat si pe piata pieselor de schimb si intretinere. Lucru anuntat ca datorat crizei economice internationale. Prin aceste crize economice (care nu mai respecta nici o ciclicitate economica), create artificial, masonii achizitioneaza la pret mic afaceri profitabile, intarindu-si pozitia si mai mult. Nu e nimic nou iar declaratiile oficialilor TMD sustin ca productia continua, dar cu reducerea de rigoare (datorita scaderii puterii de cumparare a cumparatorilor).
Defapt, eu sunt de parere ca nu exista la ora actuala corporatie transnationala care sa nu fie controlata (direct-indirect) sau sa nu cotizeze masonilor partea. Cine crede ca astfel de multinationale pot da faliment de pe azi pe maine, in opinia mea, trebuie sa fie foarte naiv. Toata aceasta criza creata artificial (cu originea in USA) exportata si sustinuta de corporatiile transnationale prin declaratii alarmante privind falimente si pierderi de locuri de munca, are ca singur scop intarirea sistemului bancar si indatorarea popualtiilor pentru a fi mai usor controlate si manipulate. In fine, nu are rost sa spun mai mult.
Se va auzi de Textar & Co mult timp si de acuma in colo. Nu imi fac eu griji ca asemenea afaceri dispar peste noapte. Suntem prea mici ca sa stim ce carti se joaca in mediile inalte.

On-topic:

Astept in continuare de la cei care stiu cateceva despre intrebarea mea de mai sus si care ma pot ajuta in mod real.

Last edited by iulian2476; 30-01-09 at 15:03.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 01:26   #5
sars

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 19
Default Re: La cate mii de km schimbati discurile de frana?

off-topic din auzite textar mi se pare ca au fost cumparati de conti-tevez
on-topic totul consta in gasirea copatibilitati disc-placuta.
de preferabil este sa pui placuta mai moii ca sa schimbi discu la 2 seturi de placute
sars is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 09:57   #6
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: La cate mii de km schimbati discurile de frana?

Quote:
Originally Posted by sars View Post
off-topic din auzite textar mi se pare ca au fost cumparati de conti-tevez
on-topic totul consta in gasirea copatibilitati disc-placuta.
de preferabil este sa pui placuta mai moii ca sa schimbi discu la 2 seturi de placute
Teves este ATE, nu Textar. Textar face parte din TMD Friction. Conti, Teves, VDO, ATE sunt marci ale lui Siemens. Poti intra pe homepage si sa te convingi.

Mi-am luat discuri spate Textar. As fi vrut mult sa iau discuri Pagid, dar nu am gasit nicaieri, nici pe net, desi am cautat foarte mult timp.

Am sa le combin cu placi Pagid. Are cineva experienta la combinatia asta?
2 discuri spate + placile m-au costat 298 ron. Cum vi se pare pretul? Adica daca nu am dat prea mult pe ele.

Last edited by iulian2476; 09-05-10 at 10:23.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 12:48   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: La cate mii de km schimbati discurile de frana?

La 300 lei sigur nu ai dat mult pe ele (doar nu e filtru de aer sa coste 30-50 lei) Niste discuri + placute decente (EBC TurboGroove + EBC GreenStuff) costa de 2-2.5 ori mai mult.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 12:51   #8
bano

Stage 5
 
bano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 474
Default Re: La cate mii de km schimbati discurile de frana?

depinde cum mergi eu merg tare in oras si frinez la cativa metri de cel din fata sau semafor. daia la 70mii sau dus discurile la 90 o sa le schimb cu urmatoru rand de placute si distributie. logan
bano is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 19:37   #9
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: La cate mii de km schimbati discurile de frana?

@anaconda

Eu nu fac tuning la masina si am preferat aftermarket, dar sa fie ceva de incredere si poate mai bune decat cele originale. Erau si unele Brembo la 120 ron/set, dar parca nu am avut incredere pentru Prembo (ma refer la banii astia).

@bano

Masina am luat-o la mana a II-a si pana la 100000 km nu stiu cum s-a mers exact cu ea. Oricum multa autostrada, din moment ce in 2 ani de circulatie s-au facut cu ea 100000 km, pana am luat-o eu. Acuma are ~140000 km, deci dupa 6,5 ani si 1400000 km.

Are cineva idee, daca discurile din spate originale se scot greu, pentru ca vreau sa le schimb personal. Am inteles de la cineva ca se scot foarte greu, si ca uneori este necesar un extractor de disc.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-13, 01:03   #10
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: La cate mii de km schimbati discurile de frana?

Salutare!

Are cineva experienta de 170000-200000 km cu discurile de frana la marci VAG, gen Golf 4 (clasa medie)? Ma refer daca a observat in imbunatatire sensibila a franei.
Masina mea area 164000 km si discurile arata destul de uzate, dar ce mi se pare mie putin nefiresc este faptul ca partea din interior a discului nu e asa de bine uzata ca cea care se vede printre spite. Pe interior suprafata de contact cu ferodoul este mult mai ingusta, ca si cum nu freaca cu toata suprafata placutei. Pe exterior e in regula, in afara ca e uzat cam 2 mm si e scobit dicul de la uzura. Am schimbat lichidul de frana, insa imbunatatirea nu e asa de perceptibila. Si ma gandesc acum ca e datorita acestor discuri uzate si care nu mai fac contact pe toata suprafata cu ferodourile.
Si m-ar fi interesat si niste ferodouri moi; eu am Pagid, dar am impresia ca se uzeaza foarte freu, cam la 60000 km, poate si mai bine.
As prefera niste placi mai moi, sa le mai schimb ceva mai des iar discurile sa nu se uzeze prea rau.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -