Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > ASIATICE

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-16, 15:47   #1
nickhope

Stock
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 1
Default ECU Feroza

Buna ziua tuturor,

Problema mea e "pe invers" fata de majoritatea topicurilor de aici, dar imi incerc norocul ...
Am un Daihatsu Feroza din '92 (injectie) la care cred ca s-a "umblat" la ECU pentru a da putere mai multa (si implicit consum mai mare si gaze mult mai multe emise). Deoarece nu folosesc masina in conditii extreme (deci n-am nevoie de exces de putere) dar circul des pe sosele (unde RAR -ul masoara gazele si ridica taloanele ...) as dori sa readuc ECU in parametrii normali. Poate cineva sa ma ajute ? Stiu ca ECU din anii aia nu au soft propriuzis ci doar un cip, dar ceva sigur se poate face, pentru ca operatorul de la firma unde am masurat gazele (si erau groaznic de mari !) mi-a spus ca la tipul asta de masina si la Suzuki de aceeasi varsta, ori au gaze excelente, "de euro 5" ori le au groaznice ca in cazul meu, ceea ce indica ceea ce banui eu, ca se poate umbla la ECU. Mentionez ca motorul nu consuma ulei (i-am facut revizie completa inclusiv la chiulasa unde am schimbat toate semeringurile) si i-am schimbat si sonda Lambda si catalizatorul, fara nici un efect insa asupra gazelor emise. Va multumesc anticipat.
nickhope is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -