Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > ASIATICE

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-11, 20:55   #1
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Va salut din nou!

Dechis un nou topic al unui nou autoturism achizitiona pe 3 octombrie 2011. Este vorba despre modelul HOVER, un C.U.V. (Crossover Utility Vehicle) fabricat de catre G.W.M. (Great Wall Motors).

Cateva detalii despre un producator de autoturisme nu foarte cunoscut pe la noi inca: G.W.M. este cel mai mare producator de autoturisme din China (sunt vreo 80 de producatori acolo), cu cel mai mare capital, licentiat la bursa, etc etc. Se anunta ca, in curand aceasta companie va deturna Dacia la popularitate si vanzari pe piata europeana pentru ca G.W.M. si-a deschis linie de productie in Bulgaria si in curand vor oferi autoturisme la o calitate superioara, dotari mai multe, la un pret mai mic decat ceea ce ofera Dacia.

Modelul HOVER este construit sub liciente: sasiul, caroseria si interiorul sunt de la Isuzu Axiom, un autoturism fabricat pt piata americana intre anii 2001 si 2005, apoi preluat de catre Hover, facut un facelift si vandut mai departe pe toate pietele incepand din 2006.
Motorul si transmisia sunt de la Mitsubishi=4G64; injectie-ABS-EBD de la BOSH; electronica Siemens; electric Phillips; baterie - Varta; anvelope Goodyear, etc

HOVER-ul achizitionat de mine este de la reprezentanta G.W.M. din Craiova, fabricat in 2007, varianta de echipare Super Luxury (full options), culoare exterior Milky White, interior negru, lista cu dotari si speficitatii aici:

http://gwm.com.ro/wp-content/uploads...ver-screen.pdf

Singurele diferente fata de acea lista sunt lipsa senzorilor de ploaie, de lumini si de parcare (adaugate din 2009), dar in plus, motorul meu are 131 CP la 6000rpm.
Masina are 36.000km, a fost folosita doar in showroom-uri, la prezentari, saloane auto, etc, in stare perfecta, arata si functioneaza foarte bine.

Pretul de achizitie in 2007 a fost undeva la +20.000 euro, incluzand TVA, taxe vamale, taxa de inmatriculare, etc. Pretul cerut de ei acum a fost de 8500 euro, pretul obtinut de mine: 8000 euro.

Ca prima impresii dupa 300 km: masina trage foarte bine, motorul de 2.4 benzina 131 CP face fata caroseriei de 2tone, totusi nu i-ar mai fi stricat cativa CP in plus, dar sunt multumit de el. Transmisia se poate seta pe 3 trepte datorita manetei cu actionare manuala: 4x2 = transmisie spate ; 4x4 HI = se ruleaza cu 4x4, indiferent de viteza; 4X4 LOW = se activeaza reductorul, transmisia se dubleaza, dar viteza maxima de rulare recomandata este de 40km/h, acest mod este folosit in cazul unui offroad serios, zapada mare, gheata, etc, unde oricum nu este nevoie de viteza mai mare, ci de putere si cuplu marit.
Ce m-a impresionat foarte mult este consumul, doar 12.5l, avand in vedere ca am fortat-o la maxim in astia 300 km (Craiova-Bucuresti), am rulat foarte mult timp in viteza a4a la 180 km/h pe autostrada, turatia 6000rpm, etc. Ma asteptam sa am un consum pe putin de 20%
Este foarte spatioasa, scaunele comode, dotari bune, functii destul de bine gandite, nu imi pare rau de alegere!

Poze:







































sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 21:04   #2
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

In 12.10.2011 s-a montat instalatia gpl Tomasetto + Stag 200-4, la Eco Kraft Best, in Deva, pret 22 mil. Rezervorul este toroidal de exterior, capacitate 53l, limitat pe la 41-43l. Ca si consum inca nu ma pot pronunta, o sa ma apuc de reglaje la instalatie in curand cand voi avea mai mult timp liber, dar se incadreaza pe la 15-16% in Bucuresti.










sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 08:41   #3
diadi

Stage 2
 
diadi's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 32
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Felicitari... de acum, daca conduci "preventiv" , ai sanse, dupa cum spunea cineva, sa scoti consum (ca pret/km) de matiz

Ca o observatie - nu ti-a montat butelia cam jos?
Eu i-am pus sa o ridice cat mai sus - s-a demontat sistemul de prindere a rotii de rezerva.
Daca circuli mai mult in oras, no problem, dar in offroad trebuie sa fii mai atent.
pun si eu ceva poze. (ce se vede maroniu la buson e spanul ramas de la montaj si pe care nu am apucat sa-l curat atunci - precizez asta pt. ca unii au "batut campii" cu rugina)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	28022010450.jpg
Views:	111
Size:	901.8 KB
ID:	2217417   Click image for larger version

Name:	28022010451.jpg
Views:	81
Size:	903.6 KB
ID:	2217418   Click image for larger version

Name:	28022010445.jpg
Views:	164
Size:	686.9 KB
ID:	2217419  

Click image for larger version

Name:	Copy of 28022010449.jpg
Views:	88
Size:	855.6 KB
ID:	2217420   Click image for larger version

Name:	01032010454.jpg
Views:	156
Size:	630.8 KB
ID:	2217421   Click image for larger version

Name:	28022010446.jpg
Views:	92
Size:	768.7 KB
ID:	2217422  

Click image for larger version

Name:	28022010447.jpg
Views:	85
Size:	742.8 KB
ID:	2217423   Click image for larger version

Name:	28022010452.jpg
Views:	185
Size:	599.8 KB
ID:	2217424   Click image for larger version

Name:	28022010453.jpg
Views:	233
Size:	707.2 KB
ID:	2217425  

diadi is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 14:18   #4
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Chiar nu ma plang de consum pt un 2.4 si 2 tone e perfect. Atat imi consuma Aveo cu 1.4 si 1300kg

Butelia este cat de sus s-a putut. Adica s-a demontat sistemul de prindere al rotii de rezerva si s-au montat niste bare intre tevile sasiului, iar butelia a fost prinsa de aceste bare, lipita de sasiu. Mai sus nu se putea. Iar cam tot atat cobora si roata de rezerva, chiar mai mult din cauza inclinatiei sale.

Ce capacitate are butelia ta?

Si totusi, par pe la acelasi nivel, doar ca tu mai ai montat carligul de remorcare, iar acesta mai coboara linia spoilerului

Eu am putina rugina in zona aceea, in special la suruburi. O sa le curat + niste solutie de protectie.. Oricum albul este o vopsea foarte pretentioasa si sensibila, e cea mai "proasta" din gama lor de culori la capitolul acesta.
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 11:07   #5
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Prima zapada pe anul 2011 in Bucuresti

sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 03:09   #6
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

O s-o pierzi prin zapada ahaha.
Ce ma oftic ca p'aici nu a fost nimic
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 02:28   #7
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Da, se camufleaza bine! )

Noua mea roata de rezerva cu anvelopa 205/40/17:



Husa:




Detalii aici:
http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-...a-GPL-Toroidal
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 14:18   #8
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Customizat stopurile, desfacute si vopsite negru mat pe interior:








Procedura este descrisa aici:
http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-...mizare-Vopsire
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 23:18   #9
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Se putea sa nu-i pui tu gaz si apoi sa iei tot la desfacut si surubarit? Bafta cu masina, te pup.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 19:48   #10
cretu_bs

Stage 5
 
cretu_bs's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 832
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Frumoasa masina!Spor la lucru in continuare si multi km fara incidente!
cretu_bs is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 19:46   #11
rs-dey

Stage 5
 
rs-dey's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 918
Member of:
[2 Roti]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

as avea cateva intrebari de pus,daca vrei sa'mi raspunzi si mie:
esti multumit de masina pana acum?
se merita sa cumperi asa ceva?
varianta diesel este mai scumpa?
rs-dey is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 19:10   #12
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Foarte multumit, de exemplu doar ieri si astazi am facut aproape 800km in total, tot felul de conditii de drum de la ploaie la soare si la zapada + mult mers pe timp de noapte. Iar acum sunt in zona de munte cu ea.

Daca am cumparat-o atunci clar zic ca se merita sa cumperi asa ceva E cea mai buna alegere, vorbind de un SUV, punand in balanta pretul cu anul fabricatiei, km parcursi si dotarile masinii. Alta mai buna nu gasesti.

Diesel nu am vazut SH si nici nu m-ar fi interesat, in primul rand din cauza motorului de 2.8 parca, deci taxe foarte mari si nici la consum nu ar sta foarte bine, cel mai ok iesi cu benzinarul + GPL.
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 21:58   #13
diadi

Stage 2
 
diadi's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 32
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Observ ca incepe lumea sa se intereseze de masinile astea
Acum 2 saptamani, am fost la Boldesti - Alexandros pt. o constatare pe garantie si in ziua respectiva au dat 2 sh-uri negre.
Pot sa-ti confirm si eu ca la pretul, dotarile si ce poate sa faca masina asta, nu gasesti varianta mai convenabila pe piata la momentul actual.
diadi is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 22:11   #14
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Daca esti interesat de mai multe detalii despre masina, sunt mai multe povesti ale posesorilor de Hover pe www.gwm-club.ro . Poti sa-ti faci si cont si ne intrebi ce vrei tu, incercam sa raspundem tuturor curiozitatilor, in masura in care cunoastem
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 22:55   #15
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: ** My New Toy: G.W.M - HOVER - C.U.V : Styling by LAwR **

Sa aduc topicul la zi, voi prezenta ce s-a mai facut la masina:

1-Bateria veche a cedat asa ca s-a inlocuit cu alta, marca Banner, de o capacitate de 69Ah, adica mai mare decat cea veche;





2-S-a efectuat revizia, schimbat filtrul aer + filtrul benzina + filtrul ulei + ulei GM 5W30 + Lichid frana si ambreiaj GM DOT 4 + Ulei servodirectie GM + Ulei cutie viteze si ulei cutie transfer Metabond GL-4 80W90 + Ulei punte spate si fata Metabond GL-5 75W90 + bujii NGK Iridium IX + fise bujii.



3-Inlaturat scrisurile si sigla de pe haion si portierele fata:
Detalii aici: http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-...si-sigla-Hover







4-Montat Lupe + Xenon H4, 6000k 55W + vopsit farurile negru mat pe interior + becuri semnalizare silver vision:
Detalii complete aici: http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-...e-Montaj-Xenon





















5-Schimbat CD Player-ul original cu o unitate multimedia dedicata Hover + camera marcharier:
Detalii complete aici: http://www.gwm-club.ro/forum/Thread-...-DVD-Navigatie








sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -