Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > EUROPENE

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-08, 21:19   #271
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

mai pui niste LSD-uri si ar fi prea tare
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 16-11-08, 08:44   #272
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

Ce ai mai facut cu Trabiul? Stiu ca vroiai sa schimb jantele si sa iti pui frane pe disc. A iesit ceva?
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-08, 14:11   #273
St3FaN

Stage 5
 
St3FaN's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 476
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

N`am mai facut nimic in privinta asta ca nu prea sunt bani acu e si facultatea si nah . O ramas cu franele originale si jantele alea de aliaj . Tocmai am pus vineri caseta directie nou ( reconditionata la unguri) si capete de bara noi ca erau terminate! 260 lei cu tot cu manopera
__________________
Opel Calibra Turbo 4X4
St3FaN is offline   Reply With Quote
Old 04-12-08, 20:29   #274
traby

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 21
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

sal stefan.am si eu un trabi si miam schimbat segmenti.chestia e ca daca merg cu el normal cand dau sa schimb viteza sau sal las pe liber mi se accelereaza?da-mi si mie o sugesti ce ar putea avea?


e super trabiul tau tineo tot asa
traby is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:25   #275
St3FaN

Stage 5
 
St3FaN's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 476
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

Pai tu inainte de a schimba segmentii nu aveai compresie buna si statea la relanti, dar acu ca ai segmentat si ai compresie mai buna automat se tureaza. Daca ai mai si reglat carb cat erai cu segmentii vechi cu atat mai mult. Regleaza aerul la mers in gol de la surubul mare de deasupa capacului la carb. Mai exact cu farurile aprinse pe faza lunga si motorul sa fie cald. Strangi de surub pana merge rotund.
St3FaN is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 13:51   #276
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,886
Member of:
[Moderators]
Thumbs up Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

Felicitari Stefan pentru masinuta. Foarte frumoasa si iti urez sa ai acelasi entuziasm si de aici incolo pentru ca masinuta merita. Tin sa mentionez ca si familia mea a avut 2 astfel de masinute. Primul a fost un Combi (Break) si al doiea Berlina (Sedan). Cred ca daca am sa gasesc unul la pret mic o sa cumpar unul, asa ca daca stiti ceva dati-mi si mie de veste.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 22:06   #277
St3FaN

Stage 5
 
St3FaN's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 476
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

Multumesc Andi pt laude Si nu mai vb cu mine de parca as avea nu stiu ce varsta sau as fi nu stiu ce domn... Te anunt daca te intereseaza de trabi desi sa stii ca nu mai gasesti prea ieftine care sa fie bune, si daca gasesti unu bun tot mai bagi bani in el
St3FaN is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 19:57   #278
traby

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 21
Exclamation Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

sal stefan.tot eu sunt
acum dupa cele spuse mai sus am facut ce miai spus tu doar ca nu se intampla nimic inca da sa moara motorul.acum chestia e c numai sta la relanti si daca sta sta intr-u piston si numi dau seama de ce ca scanteie da e bine reglata aprinderea electronica.mergea doar pistonul 1 adica cel din dreapta cand te uiti in motor.asta se intampla doar la relantica daca accelerez imi merge bn se si duce fara problema.bujia niciodata nu o scot uda pur si simplu cand o scot e caramizie.am umblat odata la el si isi daduse drumul mergea bn dar a doua zi dimineata surpriza tot nu mergea un piston adica 2 cel din stanga cum te uiti.parca asa sunt notati numai stiu sigur.
traby is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:30   #279
traby

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 21
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

am uitat sa scriu in postul de mai sus.am verificat azi compresia cu barometrul si am indica peste 7 la ambele.eu zic ca e compresie buna.


sa nu te lasi de el orice probleme ai avea la el ca e o bijuterie
traby is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 22:33   #280
axel_unu2006

Stage 4
 
axel_unu2006's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 232
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

bah sigur se potrivesc la trabant farurile de golf 1 adica la dimensiuni ca imi trebuie mY
si eu am un trabant in constructie
de unde as putea face rost de niste piese adica sopuri si faruri

Last edited by axel_unu2006; 10-12-08 at 22:43.
axel_unu2006 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 12:33   #281
St3FaN

Stage 5
 
St3FaN's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 476
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

Pt. traby... sa inteleg ca ai relantiul mic acu nu ? si da sa moara ? pai daca da sa moara si e relantiul prea mic mai desfa din surubul mare ala de relantiu de care am vb si mai sus. Ca daca e relatiul prea mic deobicei merge intr`un cilindru oricum o sa`l mai intreb si pe taimiu sa vad ce parere isi da si el .
St3FaN is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 10:13   #282
St3FaN

Stage 5
 
St3FaN's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 476
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

Material antiderapant + depasirea unui berbec in viteza ->
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02140.JPG
Views:	391
Size:	1.80 MB
ID:	758830   Click image for larger version

Name:	DSC02141.JPG
Views:	194
Size:	2.02 MB
ID:	758831  
St3FaN is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 13:02   #283
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

Huh?! Cu ce antiderapant au dat? Cu bolovani? Nasol rau.

PS: Cu oglinzile ce ai facut? Sau tot de la antiderapant lipsesc?
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 13:07   #284
sharky-vw

Stage 5
 
sharky-vw's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 873
Member of:
[VW]
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

cine este interesat...vand motor de golf 2, 1.3 dublu corp......impecabil.....cine este interesat..poate adauga userul meu de mess...gabizuz
sharky-vw is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 18:45   #285
axel_unu2006

Stage 4
 
axel_unu2006's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 232
Default Re: Nah ca Trabant nu era ! E akuma!

salut aiurea ,auzi daca faci rost de parbriz nu poti sa imi faci si mie rost de cheder pls am nevoie mare de el
axel_unu2006 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -