Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-08, 17:25   #16
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

O sa aleg statia aia daca zici ca e ceea ce imi trebuie ! Sper poate sa o gasesc si second ( nu afecteaza nu ? )
Cat despre bas, wooferul o sa fie Hertz EBX 200B. Se pupa cu statia propusa de tine, e ok uniunea ?

Multumesc mult de ajutor !
__________________
Chrysler 300m, 3.5L ( aproape Hemi ) , 250 cai, full.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 18:01   #17
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

din punctul meu de vedere e OK ce ti-am propus.tie cum ti se pare?
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 20:37   #18
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

Imi pare ok si cred ca asa o sa fac.
Mai am o idee, poate putin aberanta :

Incercam astazi sa ma uit la Transformers in masina si am simtip adanc lipsa 5.1nului. Ce zici de ideea de a monta in masina un sistem 5.1 gen Logitech care sa primeasca semnal de la un DVD 1 DIn fara monitor pe iesirea digitala de 5.1. Altfel, pe iesirile normale nu exista decat 2X stero.
Momentan am pe masina un http://www.dvd-auto.ro/dvd.html de care sunt foarte multumit. Se vede mult mai bine decar multe altele pe care le-am vazut si care sunt duble la pret.
Loc pentru satelitii 5.1 am cacalau, iar daca iau ceva cu subul mai mic ar incapea lejer in spatele unui scaun ( subul ) . Buba ar fi alimentara la 12V.
Restul, monitorul va fi montat fix in bord ( de 7') + unu de 10-12" pe plafon.

Acum intrebarea e : sa folosesc 2 sisteme paralele ( varianta scumpa )
, unu de muzica si unu pt filme ( ma refer la boxe ) sau sa iau ceva mai puternic gen Boxe Logitech 5.1 Z-5500 ( am in casa si pentru filme sunt foarte multimit ) si astfel sa rezolv ambele probleme ?

ROG UN ADMIN SA MUTE TOATE ACESTE POSTURI IN TOPICUL : https://forum.4tuning.ro/434-masina-mea-chrysler-dodge-jeep/53376-chrysler-300m-3-5-a.html

Sa continuam ( sunt dispus sa platesc bine atat consilierea cat si implementarea, e o masina pe care am sa o tin multi ani si vreau sa iasa perfect ) :

In masinao sa fie ( final ) asa :
1. monitor 7" bord central
2. monitor 10-13" plafon spate
3. DVD 5.1
4. sistem de sunet 5.1
5. Receptor digital TV
6. GPS
7. Antifonare TOT habitaclu ( usi, plafon, podea )

Revenind la sunet : Sa pun muzica pe un HU normal si cu statie si woofer cum am vorbit in posturile anterioare si DVDul separat pe alt sistem de sunet sau ar fi de ajuns si doar sistemul 5.1 overit de un DVD si un sistem Logitech ?

In cazul in care ar fi de ajuns varianta a 2-a ar mai fi si o varianta mixta :
Pt. muzica : boxle normale ( usi si policioara ) + woofer IN policioara.
Pt filme : sateliti 5.1 + acelasi woofer ca si mai sus , cu un intrerupator de semnat. Practic wooferul se poate folosii pe 2 statii doar ca nu in contiinuu ci pe rand.

MULTUMESC MULT DE TOT ORICARIUA CE IMI DA O MANA DE AJUTOR IN DECIZII SI MAI ALES LUI Saxo SI LUI B-10-YBR ce s-a implicat deja !
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 01:51   #19
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

Am luat ca si HU un Clarion ( DXZ588RUSB ) de care sunt foarte multumit ca si fidelitate.
Acum, intrucat pe fata o sa schimb ce am acum ( dupa antifonare ) ( acum am Hertz Dieci 16.5 sistem ) cu Hertz Energy iar pe spate o sa fie un dif Hertz ES 200 ( IN POLICIOARA ) , va rog sa imi recomandati o statie 2.1 care sa conduca bine 2 bucati sistem Energy 16,5 pe fata + sub ES 200 pe spate!
Multumesc mult pentru sfaturi !

Pe spate mai sunt coaxiale DCX 690 care le las neamplificate, nu cred ca e cazul ca crap creierii pasagerilor !
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 13:16   #20
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

Daca in loc de incinta clasica dreptunghiulara / cubica, pastrand volumele fac o incinta de genul acesta, afecteaza cu ceva ?
Multumesc mult !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	intrebare.JPG
Views:	82
Size:	6.2 KB
ID:	468667  
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 14:11   #21
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

N-are importanta forma. Fa-o linistit cum ti-e mai bine.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 01:13   #22
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

Tocmai am intrat in posesia unui woofer P8 Precision de la Helix : http://www.audiotec-fischer.com/index.php?id=2&L=1
Acum , maine urmeaza sa ii fac incinta si am niste intrebari la care va rog sa ma ajutati.

Producatorul da indicatii ca la incinta sealed sa fie de 8 Litrii.
Acum, in plus fata de acesti 8 litrii sa mai pun si volumul ocupat de magnet ? Daca da, de unde aflu care este el ?
Sa pun si ( in PLUS ) volumul ocupat de buretele din interior ? Care o sa fie de 1 cm.

Multumesc pentru ajutor !

Iata PDFurile de pe pagina producatorului :
http://www.audiotec-fischer.de/demo/.../P8_manual.pdf
http://www.audiotec-fischer.de/demo/...ion_P8_Eng.pdf

Daca va intrebati de ce l-am luat asa de mic, doar de 20 cm, este pt ca el o sa vina NU in portbagaj ci direct in masina in policioara intre cele 2 difuri de pe spate si deci nu va trebuii sa fie dus mult in volum ca sa faca galagie la sofer si nici nu vroiam sa fac o ditamai gaura in policioara.

Astept eventuale raspunsuri lamuritoare, multumesc mult !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF1108.jpg
Views:	130
Size:	372.6 KB
ID:	471244   Click image for larger version

Name:	DSCF1110.jpg
Views:	137
Size:	398.7 KB
ID:	471245   Click image for larger version

Name:	DSCF1111.jpg
Views:	86
Size:	402.3 KB
ID:	471246  

Click image for larger version

Name:	DSCF1114.jpg
Views:	87
Size:	398.4 KB
ID:	471247   Click image for larger version

Name:	Helix_p8_precision.jpg
Views:	135
Size:	378.3 KB
ID:	471268  

Last edited by Cumnatu; 04-03-08 at 01:17.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 02:33   #23
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

Am terminat cutia.
UF !

Placi MDF la Practiker si Bricostore = canci.
Singurul loc in care am gasit a fost la Hornbach unde cred ca se gaseste : orice ( cum e in reclama aia, ORICE ) e posibil sa folosesti la contructii sau decoratiuni.

6 bucati MDF 22mm :
1 X 300 X 300
2 X 190 X 280
1 X 280 X 280
2 X 190 X 250
Cu taiat cu tot 140 Ron . Mi se pare ieftin.

Am muncit eu la cutie si am pus aprox 2 Litrii in + pt magnetul wooferului.
MICIODATA nu mai fac asa ceva in caza decat daca reusesc sa fac rost de un furtun de aspirator montabil la fierastraul circular. Iese un rumegus asa de fin care se duce peste tot din MDF, mai rau ca la PAL.
Ma rog. cutia arata ca in pozele urmatoare, nu o sa o infrumusetez pt ca nu e nevoie, nu o sa se vada acolo unde o sa stea.

Acum, fiind in casa ( si pentru ca in masina am o petarda de Sony Explode 30 cm tub amplificat care nu are nici o treaba cu muzica ) am testat wooferul cu statia din dotare, Denon PMA-560.
Pt televizor si muzica ea misca niste Magnat Soundforce 230 care nu au nici o treaba cu audiofilia dar este tipul de zgomot cu care am crescut si cu care m=am obisnuit, + ca la 16 mil boxele si 5 mil statia, zbor multe geamuri din bloc daca dau la jumate.
Mai am un 5.1 Logitech Z5500 cred ca e strict pt dvd.
Ma rog.

Am pus pe Domnul Helix pe statie si... am ramas socat. E MUCI. NU se aude deloc. Folosind balansul ca sa fac diferenta cu Animalele alea de Magnat ( mari si proaste da bune de zgomot ) am tras concluziile urmatoare :

Helix P8, in ciuda faptului ca membrana lui are real ( pe ruleta ) doar 18 cm, coboara ( am incercat sute de teste de bas ) bine pana la 43-45 Hz , de acolo mai jos se vede cum se misca da nu prea mai auzi nimic. Buba e ca :
In mod normal eu stau cu Winampul la 15 % ( asta cand ascult tare ) , placa de sunet la 48 %, statia la 20 %, fara nici un fel de egalizator din calculator, doar loudness din statie, fara majorare de bas si inalte ci doar loudness.
Daca ma mananaca in popou sa dau winampul la 100% imi tremura dintii in gura de la basul Magnaturilor.
E, la Helix, a trebuit sa dau la 100 % winampul, la 100 % placa de sunet ca sa pot sa vad cum se aude.

Deci ca si concluzii, se aude frumos dar fffffffffff incet. Statia nu este tocmai ce-a mai .. fina insa e o bruta si totusi nu a reusit sa il miste. Treaba e de fapt ca el se misca, il vedeam da nu prea il auzeam mai ales ca si volum.
Am gresit undeva ?
E normal sa fie asa ?

Multumesc de rapsunsuri.
Pun si singurele poze reale ale unui Helix P8 de pe net :P

Last edited by Cumnatu; 05-03-08 at 02:37.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 02:43   #24
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

Din pacate timpul pt edit mi-a expirat.
Incerc acum sa minimalizez pozele ca sa le pot uploada.
Am facut si un filmulet cu diful lucrand de la 100 Hz la 10 Hz in pasi de cate 10, sa vedem daca il pot uploada.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF1117.jpg
Views:	100
Size:	379.5 KB
ID:	472453   Click image for larger version

Name:	DSCF1118.jpg
Views:	88
Size:	395.4 KB
ID:	472454   Click image for larger version

Name:	DSCF1120.jpg
Views:	73
Size:	384.1 KB
ID:	472455  

Click image for larger version

Name:	DSCF1121.jpg
Views:	112
Size:	394.5 KB
ID:	472456   Click image for larger version

Name:	DSCF1122.jpg
Views:	56
Size:	381.5 KB
ID:	472457   Click image for larger version

Name:	DSCF1123.jpg
Views:	74
Size:	391.0 KB
ID:	472458  

Click image for larger version

Name:	DSCF1124.jpg
Views:	69
Size:	398.1 KB
ID:	472459   Click image for larger version

Name:	DSCF1125.jpg
Views:	308
Size:	401.8 KB
ID:	472460  
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 02:49   #25
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

Uite ca am reusit sa pun si filmuletul.
Volumul nu a fost tare dat la test de frica sa nu bulesc diful sau ceva, mai ales tinand cont ca nu e inca rodat.

In clip sunt frecventele : ( conform siturilor : http://sinan.ussakli.net/basstest/ , http://www.stealthsettings.com/woofe...er-sound-test/ , https://youtube.com/watch?v=FMOHgLyvn10 asta din urma vi-l recomand daca aveti impresia ca va tine diful :P )
Hz : 100 - 90- 80 - 70 ( aici e frecventa de rezonanta a unei mobile din casa care se aude zbarnaind ) 60-50 ( aici imi place cel mai mult ) - 40 ( pacat ca nu iese mai mult in evidenta ) - 30 - 20 - 10 - 100 - 90 - 80 samd.
Attached Files
File Type: avi DSCF1126.avi (34.57 MB, 90 views)
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 06-03-08, 23:58   #26
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

L-am pus pe masina si sunt foarte dezamagit. Nu prea se simte. Adevarat ca la inceput l-am amplificat ( la volum mic ) cu un rahat de amplif de la petarda aia de Tub Sony explode.
La @dragosv am ascultat ( adevarat pe o linie mult superioara ) E 250 Esprit si umplea frumos basul masina.
La mine se misca difuzorul ca toti dracii dar nu prea iese sunet.
Sa fie cutia subdimensionata ? ( desii am facut-o de 10,5 Litrii in loc de 9 litrii cum zice producatorul )
Si dupa ce ca eram dezamagit de cat de incet se aude si de cat de putin se simte, la un mom dat s-a si ars cred ampliful ala de 2 lei pt ca subit a tacut wooferul si am probat cu alta boxa si nu iese sunet din amplif.
Pt a nu distruge wooferul NU am depasit 50 % sin amplificator ( are buton de volum ) si NU am sarit de +1 la reglajul din casetofon pt iesirea de woofer.

Intrebarea mea ramane insa aceeasi, de ce il vad ca se misca foarte masiv in cursa dar nu prea scoate zgomot ?

Multumesc mult pt ajutor !
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 08:24   #27
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

- Butonul ala nu e de volum ci de sensibilitate.
- Subwoofer-ul tau este de 8 inci, adica foarte mic pentru nevoile tale. Pune macar 2 buc. si amplifica-le cu ceva serios daca vrei sa simti ceva.
- Incinta in compresie reduce la jumatate eficienta difuzorului. Fa-i macar o incinta reflex.
- Frecventele unui subwoofer nu se prea "aud" ci mai mult se simt. Incearca si seteaza LPF pe la 80 Hz cel putin. Dar la 1 buc. si amplificare sub 300w va fi frectie cu diana.....
Una peste alta, alegerea e foarte nefericita pentru masina ta.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 11:14   #28
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
- Butonul ala nu e de volum ci de sensibilitate.
- Subwoofer-ul tau este de 8 inci, adica foarte mic pentru nevoile tale. Pune macar 2 buc. si amplifica-le cu ceva serios daca vrei sa simti ceva.
- Incinta in compresie reduce la jumatate eficienta difuzorului. Fa-i macar o incinta reflex..
Chiar si in conditiile in care acesta da direct in masina ?

Buba cu reflexul este ca spre deosebire de Hertz de exemplu, Helixul nu da informatii despre cat de mare ( lungime + diametru ) sa fie portul de reflex ci doar volumul incintei.
Din cate stiu si la voi se pot face incinte. Imi poti da, te rog, un PM cu cat m-ar costa o incinta pe reflex bine fauta de voi pt acest dif ? Eventual ( banuiesc ca asa e si normal) vin si va las diful .
De retinut ca incinta trebuie sa fie de asa natura facuta ca latura cu diful sa fie de 30 cm / 30 cm ( atat e gaura actuala din tabla de la policioara si nu vreau sa o maresc ) . In jos pote fi cat de lung !

Multumesc !
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 11:47   #29
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

am ascultat subul mentionat in multe setupuri (printre altele masina vicecampioanei emma )
in primul rand calitatea si spl-ul unui sub sunt date de amplificator si incinta...LA CE AMPLIFICATOR AI FOLOSIT NICI NU MA MIRA CA NU SUNA
-de la acel sub de 20 cm nu te astepta sa ai un spl foarte mare pentru ca e imposibil ...mai ales in cutie inchisa incearca varianta propusa de saxo si o sa vezi cata dreptate are
ca si concluzie pune un amplificator "potent" si schimba incinta subului cu una br
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 04:06   #30
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Bas pe masina in 10 milioane

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
- Incinta in compresie reduce la jumatate eficienta difuzorului.
Nu 100% neaparat si obligatoriu. Pentru o crestere de 10dB, urechea umana percepe o dublare a "volumului"...
Diferenta pe hartie intre reflex si o incinta inchisa e de 3dB, dar poate varia. Mult. Problema cu subwooferele care necesita spatiu redus in incinte reflex e lungimea portului. Daca pui totul la socoteala, un 8 intr-un reflex acordat rezonabil (<33hz) nu e foarte practic ca volum.


Un subwoofer potent de 8inch ar trebui umple masina linistit, amplificat corect si in incinta corecta.
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -