Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 21-06-15, 16:42   #1
sebi_pop

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 11
Default Up-grade sistem audio Leon 1P

Buna tuturor. Vreau sa imi fac un upgrade la sistemul meu audio de pe Leon 1P- Style, 2011. Are difuzoarele originale din fabrica, 4xbas+tweeter de 13 cm, player Seat Media System 2.0 (RNS 310).

Ce nu imi place: difuzoarele nu prea coboara in frecventa iar tweetere au un sunet destul de strident, metalic, nu urca foarte mult in frecventa si nu au finetea si detaliul pe care mi l-as dori.
Nu stiu ce putere are playerul si ce SPL au difurile de fabrica dar mi se pare destul de slabut. Pe melodii cu bas aplificarea intra repede in limitare.
Un singur lucru imi place la difuzoarele din fabrica. Mediile se aud destul de bine pe ele, mult mai bine decat la multe sisteme audio pe care le-am auzit pe alte masini. Au o dinamica foarte buna si un sunet cald pe medii, in special in zona vocala.

Ce as dori sa schimb difuzoarele de fabrica cu 4xbas+tweeter care sa coboare foarte bine in frecventa, fara a fi nevoie de subwoofer separat, dar in acelasi timp sa aiba macar calitatea celor de fabrica la reproducrea frecventelor medii (am inteles ca exista posibilitatea montarii in usi a difuzoarelor de 16cm). Imi place sunetul cald pe medii, cu dinamica cat mai buna, iar tweeterele sa fie capabile sa urce mai mult in frecventa decat cele de fabrica , sa aiba un sunet mai detaliat si mai "crispy" fara tenta metalica si stridenta a celor de fabrica.
Difuzoarele ar trebui suporte putere marisoara fiindca vreau sa pun amplificare cat mai sanatoasa pe ele, de aceea as avea nevoie si de recomandari pentru niste aplificatoare fiabile si puternice, cat mai compacte fiindca va fi o problema destul de dificila la montare. Am nevoie de fiecare centimetru din volumul portbagajului deoarece la sfarsit de saptamana rabatez bancheta spate si car niste scule audio pe la diverse evenimente.. (acesta e unul din motivele pentru care nu vreau subwoofer separat, ca sa il tot scot si sa il pun la loc). Prin urmare va fi destul de dificil de gasit un loc pentru montarea amplificatoarelor...

Sistemul ar trebui sa fie suficient de puternic ca sa se auda cat de cat si in afara masinii cu geamurile lasate... Deci as avea rugamintea sa imi recomandati niste amplificatoare si difuzoare conform cerintelor mentionate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN1875    2.jpg
Views:	43
Size:	41.0 KB
ID:	3105192  
sebi_pop is offline   Reply With Quote
Old 24-06-15, 00:13   #2
sebi_pop

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 11
Default Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

nimeni nimic?
sebi_pop is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -