Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-15, 13:02   #1
alin.butnaru.9

Stock
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 1
Default Recomandare schimbare difuzoare lancer 2013 - fara amplificare

Salutare,
Am un lancer sportback din 2013, HU-ul standard nu cel Rockford Fosgate si cum insonorizarea din fabrica este slaba m-am gandit sa investesc putin in ea. Si daca tot desfac panourile usilor as vrea sa schimb si difuzoarele.
Etapa 1: schimbat difuzoare(16.5 cm diametru) + insonorizare usi - buget 1500 ron
Etapa 2(probabil anul viitor): insonorizat podea + schimbat HU (ma gandesc la un Blaupunkt san diego 530 sau daca bugetul o sa permita Parrot asteroid smart).
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru Etapa 1 in conditiile in care, din ce am inteles insonorizarea ar costa cam 700 ron deci raman 800 pentru difuzoare - sistem pe fata si coaxiale pe spate. Boxele nu vor fi amplificate si nici subwoofer nu voi pune si as vrea ceva care sa se auda bine si cu un bass puternic. Ascult rap, reggae si putin rock, deci conteaza cum este reprodus bass-ul in boxe.
De asemenea, as fi recunoscator daca mi-ati sugera si un atelier unde gasesc baieti profesionisti in Bucuresti (eu ma gandeam sa fac modificarile la cei de la beloud). Sunt constient ca probabil nu ma voi bucura de calitatea noilor difuzoare pana cand nu voi schimba HU-ul.
Multumesc

Last edited by alin.butnaru.9; 07-07-15 at 13:22.
alin.butnaru.9 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -