Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-14, 01:45   #1
alexbb

Stage 5
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 581
Default Rog pareri, sfaturi achizitie/upgrade sistem audio BMW E46 cu Navi

Salutare tuturor!
As vrea sa-mi upgradez sistemul audio din masina si e putin problematic; apelez la experienta voastra pt ca am ramas in urma la capitolul cunostiinte audio (chiar si la capitolul firme audio bune) iar masina e una problematica avand in vedere configurarea ei.
Are navigatie 16/9 si nu vreau sa renunt la ea. Deci headunit-ul (Alpine) si modulul audio Becker vor ramane neaparat.
Inainte de aceasta masina am avut tot un E46 dar cu sistem audio Harman Kardon. Targetul pt upradarea sistemului audio actual de pe masina este acela de a se auzi ca si Harman Kardonul dar cu putin mai mult bas. De fapt cu putin mai mult bas, in special la volum mic.
Sistemul actual nu duce lipsa de bas insa duce lipsa de fidelitate si boxele clar nu duc (zbarnaie/distorsioneaza) la un bas mai puternic, inaltele si mediile nu au claritate si uneori cam lipsesc plus ca parca nu e aliniat sunetul.
M-am gandit sa incep cu pasi marunti, si anume intr-o prima faza schimbarea boxelor. Boxe pe fata din 2 sau 3 componente ( 16,5cm este limitarea datorita spatiului din portiera), boxe pe spate formate din 2 componente.
A doua varianta presupune adaugarea unui amplificator (am inteles ca cel oem e foarte prost) iar a treia varianta presupune un amplificator (sau 2? unul pt boxe, unul pt subwoofere?) si subwoofere de tip free air pt a le putea monta sub polita din spate si a nu-mi ocupa loc in portbagaj.
Acum vin intrebarile; catre ce firme sa ma indrept pt sisteme de boxe pe componente ? Infinity ar fi ok sau au ramas doar cu numele? ar fi o varianta mai buna de luat separat midbasi si separat tweetere? trebuie sa ma gandesc din prima la varianta cu amplificator? ce subwoofere free air imi puteti recomanda (20-max 25cm diametru)? Merita insonorizata portiera avand in vedere ca targetul meu nu e asa de sus - cred(sistemul sa se auda ca un hk de serie cu putin mai multi basi la volum mic)?
Multumesc si astept sugestiile voastre.

PS - stiu ca o sa ma intrebati de targetul $; am vazut boxe infinity (ca si exemplu) pe compenente si la 400ron dar si la 1000ron. As vrea un sunet corect la un pret decent. probabil ca e imposibil de atins cu 400ron/pereche boxe, dar nici nu as vrea sa dau 2.000ron pe 2 perechi de boxe -
__________________
0737.626.555.
alexbb is offline   Reply With Quote
Old 29-04-14, 09:45   #2
The29031993

Stage 4
 
The29031993's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 228
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Rog pareri, sfaturi achizitie/upgrade sistem audio BMW E46 cu Navi

Nu ai spus nimic de buget. Arunca un ochi si pe la focal, helix...au difuzoare bune. HU pare bun, nu cred ca ar trebui sa iti pui problema de schimbat. Nu stiu daca in echiparea asta de sunet ai amplificator oem pe ea, deaia ma gandesc ca upgradand hu cu unu care scoate mai multa putere e posibil ca boxele stock sa nu faca fata.
Nu fugi de insonorizare, indiferent ce ai face ea merita din plin. Si cu boxe stock se simte ca un mare +. Mergi neaparat pe un set de componente + filtre si daca mai faci si o insonorizare buna s-ar putea sa nici nu mai vrei subwoofer.
The29031993 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -