Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-13, 12:36   #1
fratello

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 6
Default Sfat achizitie player cu tuner FM BUN !

Va salut ! Deschid acest topic in speranta ca voi primi opinii pertinente, de la posesori de playere si/sau cunoscatori !
Doresc sa achizitionez un player auto (neaparat cu port USB frontal ! ) care sa asigure o receptie cat mai buna in banda FM !
Am avut pe masina urmatoarele aparate :
- Blaupunkt Melbourne SD - receptie FM ok ...m-a lasat partea de citire a cardurior SD ;
- Pioneer DEH - o mie si ceva - receptie FM proasta !
- Alpine CDE-131R - receptie FM slabuta (mai slaba decat JVC !). Ca sa va faceti o idee : EuropaFM aproape ca nu-l prindeam deloc ; Kiss FM se pierdea in anumite zone.
- JVC KD- R45 - receptie FM destul de buna ...mai buna decat Alpine-ul care l-a precedat !
Antena si cablul au fost verificate, nu prezinta probleme !
In descrierea aparatelor producatorii prezinta o sensibilitate pe gama FM exceptionala la Alpine (0,7 uV), foarte buna la JVC (0,8 uV)...dar realitatea mi-a demonstrat ca lucrurile stau altfel .
Deci doresc IN PRIMUL RAND o receptie FM cat mai buna. Mentiune : locuiesc in Ploiesti, majoritatea traseelor sunt in oras ... Gama de pret 400-450 lei !
Multumesc anticipat pentru orice raspuns !
fratello is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 14:01   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie player cu tuner FM BUN !

Despre ce masina este vorba?
In proportie foarte mare, cea mai buna receptie radio se obtine cu HU de fabrica.
Acum, daca este atat de important USBul, exista niste module ce se pot lega la modulul de aux sau cd changer al playerului, dar inca o data, depinde despre ce masina vorbim.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 14:40   #3
fratello

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 6
Default Re: Sfat achizitie player cu tuner FM BUN !

Multumesc pentru atentie !
Da, am uitat : Logan ! Si, intr-adevar, radio-casetofonul si radio-CD-ul originale (modelele mai vechi) care se puneau pe Logan , aveau o receptie radio FOARTE buna ! La un moment dat chiar ma gandisem la un "down-grade", dar sunt fara fata detasabila si mi-au spart -deja !- o data masina, asa ca nu mai risc !
In prezent ma cam uit la :
-Kenwood KMM-257
-Alpine CDE-170RR
-Alpine CDE-9871RR (acesta este SH !!! Fara AUX, fara USB, dar cu MaxTuner ?!?).

Last edited by fratello; 21-05-13 at 14:49.
fratello is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 07:31   #4
fratello

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 6
Default Re: Sfat achizitie player cu tuner FM BUN !

Este adevarat, nu ?!
"Montaje am facut cu toate 3 (N.B. Alpine, Kenwood, Pioneer), si recomandarea mea este Kenwood-ul, in interiorul Alpine-ului se afla un mecanism Panasonic, si suna extraordinar de jenant" - citat din acest forum, user Dragster.
fratello is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 08:06   #5
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie player cu tuner FM BUN !

Probeaza inainte de a cumpara! Acesta este cel mai pertinent sfat pe care il poti primii.

Modelele entry, nu numai de la Alpine, sunt facute ca sa atace un anumit segment de piata, de acolo si compromisurile.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 08:47   #6
fratello

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 6
Default Re: Sfat achizitie player cu tuner FM BUN !

Multumesc pentru sfat !
Dar ... este imposibil sa probez inainte de achizitie ! In Ploiesti nu exista niciun dealer care sa aiba expuse modelele la care fac referire ... De aceea solicit opinii de la utilizatori, care au avut ocazia sa le testeze pe masina (nu in show-room), in conditii reale de receptie !
fratello is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 07:06   #7
fratello

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 6
Default Re: Sfat achizitie player cu tuner FM BUN !

Am luat un player digital KENWOOD 357SD ...Frumos aparat, cu display variocolor, port USB, accepta si carduri SDHC, citeste FLAC-uri, MOS-FET-uri ...si o receptie de toata jena in banda FM ... Pe traseul meu obisnuit din oras, receptia postului KissFM, de exemplu, este aproape imposibila ! Ii voi face retur ...dar chiar nu stiu ce sa mai iau !!!
fratello is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 19:57   #8
fratello

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 6
Default Re: Sfat achizitie player cu tuner FM BUN !

Vorbesc singur pe aici ...dar poate ajuta pe cineva ! Am returnat Kenwood si am luat Alpine CDE-171. Merge PERFECT pe radio ! Iar sunetul, desi nu are amplificator MOS-FET, mi se pare mai bun. Poate sunt subiectiv ... dar e clar ca Alpine se aude mai bine. Se poate inchide. Multumesc pentru atentie !
fratello is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 10:31   #9
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie player cu tuner FM BUN !

receptia proasta poate sa fie si de la antena
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -