Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-12, 15:26   #1
abby3325

Stage 5
 
abby3325's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 489
Default Sfat/recomandare achizitie boxe (sistem)

Salut !
As dori niste sfaturi/recomandari in alegerea unui sistem de boxe (de 13cm), pt. o masina BMW E36 sedan (din pacate, la partea de rezonanta, sau cum sa-i spun, acest model de masina e cam .. pe nicaieri). Pe mine ma intereseaza claritatea si nu galagie mare, as dori sa aibe un bass frumos si inalte la fel.
Aici sunt modelele la care m-am gandit :

Alpine SXE - 1350S
Clarion SRS1326
Coustic CS 502

(imi cer scuze, dar nu am reusit sa pun un link care sa mearga .. probabil se considera reclama la acel link .. )

Nu ma deranjeaza si chiar va rog, sa-mi da-ti alte sugestii, insa pretul unui astfel de sistem sa fie pana in 200 RON .. Ca am vazut si Hertz, la 350 RON .. ehh .. in fine
Multumesc anticipat !

Last edited by abby3325; 15-11-12 at 15:31.
abby3325 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 22:06   #2
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat/recomandare achizitie boxe (sistem)

Quote:
Originally Posted by abby3325 View Post
Salut !
As dori niste sfaturi/recomandari in alegerea unui sistem de boxe (de 13cm), pt. o masina BMW E36 sedan (din pacate, la partea de rezonanta, sau cum sa-i spun, acest model de masina e cam .. pe nicaieri). Pe mine ma intereseaza claritatea si nu galagie mare, as dori sa aibe un bass frumos si inalte la fel.
Aici sunt modelele la care m-am gandit :

Alpine SXE - 1350S
Clarion SRS1326
Coustic CS 502

(imi cer scuze, dar nu am reusit sa pun un link care sa mearga .. probabil se considera reclama la acel link .. )

Nu ma deranjeaza si chiar va rog, sa-mi da-ti alte sugestii, insa pretul unui astfel de sistem sa fie pana in 200 RON .. Ca am vazut si Hertz, la 350 RON .. ehh .. in fine
Multumesc anticipat !

Sincer parerea mea este sa mai strangi banuti, si nu vei regreta! Decat sa nu iti placa cum suna mai bine mai astepti si cumperi ceva bun. Daca te descurci cu un pendular poti sa faci o rama adaptoare care sa fie prins in suruburile incintei de fabrica dar cu o gaura de 16 cm, si tw se poate monta linistit il locul celei actuale!!! Se va schimba destul de mult sunetul, si o sa ajungi mai aproape de ce cauti!!!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 08:49   #3
abby3325

Stage 5
 
abby3325's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 489
Default Re: Sfat/recomandare achizitie boxe (sistem)

Dragster .. nu le am cu "pendularul" din pacate .. si nici nu as face modificari de acest gen .. Plus ca nu vreau nici amplificatoare sau nimic de genul ..
Lasand acestea, spune-mi tu la ce sistem te-ai gandit ? Ce mi-ai indica ?
Apropo, sistemul de boxe o sa fie pus in fata, jos la picioare si tw-urile in usi.
abby3325 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 16:24   #4
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat/recomandare achizitie boxe (sistem)

Quote:
Originally Posted by abby3325 View Post
Dragster .. nu le am cu "pendularul" din pacate .. si nici nu as face modificari de acest gen .. Plus ca nu vreau nici amplificatoare sau nimic de genul ..
Lasand acestea, spune-mi tu la ce sistem te-ai gandit ? Ce mi-ai indica ?
Apropo, sistemul de boxe o sa fie pus in fata, jos la picioare si tw-urile in usi.
Variante sant dar din pacate nu se incadreaza in 200 ron! Helix, Powerbass, Hertz, DLS etc... Oricum o sa fie destul de incomod montajul daca nu ai mai facut asa ceva, in multe cazuri suspensia midbas-ului atinge in grilajul masinii. De asta e nasol daca nu iti asigura montajul un service care sa poata sa schimbe componentele daca cumva nu este posibila instalarea fara vreo complicatie. Bine la fel poate sa iti monteze componentele si sa nu le pese de treaba asta ca atunge in plasticul de la picioare, dar sa presupunem ca unii incearca sa fie corecti!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 17:18   #5
abby3325

Stage 5
 
abby3325's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 489
Default Re: Sfat/recomandare achizitie boxe (sistem)

Dragster , mersi mult ! O sa continuam prin PM-uri, ca sa nu "poluam" topicul.
Mersi mult !
abby3325 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -