Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-12, 00:56   #1
kye04

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 57
Default Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

Nu inteltionez sa imi pun subwoofer in masina. AM un seat pe care in boxele din faza am inlocuit difuzoarele OEM cu unele focal de 16,5. Pe spate sunt cele OEM dar intentionez sa le inlocuiesc si pe acelea tot cu focal.
Pe masina am o navigatie RNS510.
Personal nu sunt multumit cum se aude. Cred ca navogatia nu faca fata boxelor. Am ascultat aceeasi navigatie pe masini gen golf 6 care au soundsistem sau dynaudio pe ele ( cu amplificator pentru boxe). E diferenta de la cer la pamint, se aude altfel, cu loudness profund etc...
Vreau ceva asemanator.
Ce amplificator 4 canale recomandati? Recomandati si procesor de sunet?
Multumesc
kye04 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 01:12   #2
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

din punctul meu de vedere dynaudio este peste focal oricum.... deci comparatia nu prea are rost.

un Digital Designs C5c e cam bestbuy din punctul meu de vedere . e pana in 1200ron
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 02:51   #3
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

De curiozitate, ce serie de la Focal ai montat pe fata?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 10:49   #4
kye04

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 57
Default Re: Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

daca nu ma insel cred k astea Access 165 CA1
kye04 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 11:16   #5
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

Quote:
Originally Posted by kye04 View Post
daca nu ma insel cred k astea Access 165 CA1
Salut greseala foarte mare ca ai achizitionat coaxiale! Cu astea nu o sa poti sa faci mare treaba, aveai nevoie de midbas+tw ca sa sune bine. Sincer nu are sens sa iti cumperi un amplificator pt difuzooarele astea mai bine gandestete inainte la o componenta si dupaia la amplificare pt ele. Si eu as renunta si la navigatia aia sincer daca vrei un sound ok, trebuie sa iti cumperi un aparat mai de calitate: Alpine, Kenwood, Pioneer. Credema ca daca continui cu produsele astea pe masina toti bani dati maideparte sant degeaba.
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 12:22   #6
kye04

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 57
Default Re: Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

Scuza-ma dar cred ca nu ai citit cum trebuie postul meu. Masinile VW sau skoda au ca optiune de fabrica montarea de sistem audio Dynaudio sau sound sistem. Adica navigatia mea + amplificatoare si boxe de la ei. Pe combinatia asta suna PERFECT. Deci nu HU-ul este de vina, ci restul.
Inainte de a monta navigatia pe masina am avut un mp3 player virf de gama, un pioneer de vreo 10 milioane (nu navigatie ci cel mai scump mp3 de la pioeer). Tot ca dracu se auzea....
Deci problema mea sunt boxele nu HU-ul....
kye04 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 12:36   #7
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

Quote:
Originally Posted by kye04 View Post
Scuza-ma dar cred ca nu ai citit cum trebuie postul meu. Masinile VW sau skoda au ca optiune de fabrica montarea de sistem audio Dynaudio sau sound sistem. Adica navigatia mea + amplificatoare si boxe de la ei. Pe combinatia asta suna PERFECT. Deci nu HU-ul este de vina, ci restul.
Inainte de a monta navigatia pe masina am avut un mp3 player virf de gama, un pioneer de vreo 10 milioane (nu navigatie ci cel mai scump mp3 de la pioeer). Tot ca dracu se auzea....
Deci problema mea sunt boxele nu HU-ul....
Sincer daca zici ca nu se auzea bine nici cu Pioneer-ul atunci zic ca este vorba de setari!! Fa cumva sa ajungi la cineva sa iti seteze sistemul in prima faza. Nu se poate sa sune Pioneer-ul ala mai prost decat navigatia aia. Si mai este un lucru de luat in seama ai o alta masina cu usa diferita, deci nu este chiar asa de simplu.VW sta cel mai bine pe partea de usi. Trebuie sa mergi la cineva care stie la ce se uita acolo, asta este cea mai buna solutie. Si nu stiu cine tia zis ca Pioneer la 10 mil este varf de gama poate la 40 mil. Grija mare ce cumperi ca multi vorbesc aiurea.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 12:51   #8
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

Uite vorbeste cu Pigoo baiatul care ti-a raspuns in primul post, e din constanta, poate are timp sa va intalniti si sa te sfatuiasca mai bine, el este cel mai apropiat de tine si am si incredere in el. Nu ai ce pierde.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 13:43   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

Quote:
Originally Posted by kye04 View Post
Scuza-ma dar cred ca nu ai citit cum trebuie postul meu. Masinile VW sau skoda au ca optiune de fabrica montarea de sistem audio Dynaudio sau sound sistem. Adica navigatia mea + amplificatoare si boxe de la ei. Pe combinatia asta suna PERFECT. Deci nu HU-ul este de vina, ci restul.
Inainte de a monta navigatia pe masina am avut un mp3 player virf de gama, un pioneer de vreo 10 milioane (nu navigatie ci cel mai scump mp3 de la pioeer). Tot ca dracu se auzea....
Deci problema mea sunt boxele nu HU-ul....
Hai sa le luam pe rand.

Tehnic vorbind, chiar daca iti vine greu sa grezi, mari diferente intre navigatia din sistemul Dynaudio si navigatia din sistemul normal de pe VW nu e mare. E... aproape irelevanta. Ce-ti place tie e facut din amplificatoare si boxe. Iar ce face navigatia aia ca sunet pot sa faca multe alte playere.

Iar ca sa vezi cat de putin conteaza, te-ai lamurit cand ai schimbat Pioneer-ul cu navigatia Dynaudio. Deci pana aici e clar. Navigatia aia nu face minuni.

Mai departe, instalatia Dynaudio vine cu un sistem pe 3 cai in partea din fata. Adica midbass, medie si tweeter, amplificate activ de un amplificator (logic).

Asta e o solutie tehnica la ani lumina fata de coaxialele tale puse pe o unitate de bord. Si e normal ca diferentele calitative sa fie pe masura.

Si intuiesti bine, sunt mari sanse ca boxele tale sa fie prima problema. Pot sa intru in detalii sa iti spun de ce Focal-urile alea nu au fost o alegere buna, mai ales cand incerci sa le compari sunetul cu Dynaudio.

Pe scurt, daca vrei sa-ti pui la punct sistemul din masina, ai cum. Dar ca sa nu mai ajungi sa cheltui pe probe inutile, bine e sa-ti faci un mic plan de "bataie" inainte. Cum s-a mai spus, Pigoo e aproape de tine si poate sa arunce o "ureche", eventual sa dea si o mana de ajutor.

Iar noi, pe-aici, daca mai ai semne de intrebari.

Totusi, mai exact, despre ce masina vorbim? (model, an de fabricatie)
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 13:52   #10
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Amplificator pentru instalatie de sunet , NU SUBWOOFER

vad ca baietii m-au recomandat, sunt dispus sa te ajut cand vrei, eu sunt disponibil mai tot timpul pt ca nu muncesc. ai Ymess ID si nr meu de telefon in profil
pigoo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -