Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-11, 17:04   #1
Liviu_NYC

Stage 5
 
Liviu_NYC's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 307
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[SEAT]
Default Recomandare sistem SQ ptr Nissan

Salut,
Am frunzarit cam toate paginile acestui forum la sectiunea audio si totusi doresc sa va intreb ce sistem audio SQ imi recomandati ptr un Nissan s14.
Initial am vrut sa-mi fac un car pc dar am renuntat la idee.
Vreau sa- mi recomandati ( in jur de 3 produse/branduri) ( locul 1.2.3)care se gasesc in Romania( si nu numia,pot achizitiona fara probleme din state sau uk scule audio)

Bugetul este in jur de 1000euro.( nu ma deranjeaza sa iau sh statiile sau chiar hu)

Imi doresc un hu,in usi am spatiu ptr 2 difuzoare de 16,5( cu inele cred ca pot pune pana la 20) tweetere in stalpi iar pe spate as prefera doar un subwoofer( eventual incinta inchisa ) deoarece stau f prost la capitolul portbagaj.
Desigur ca voi pune dynamat or Co in usi fata si tot portbagajul( care dealtfel are o tabla f subtire).
Astept parerile voastre in legatura cu brandurile si produsele specifice care mi le recomandati ptr acest coupe.

Multumesc anticipat,
Liviu.
__________________
Totul este posibil pana la limita la care imposibilul devine posibil.

Acareturile din ograda:
1969 Ims;1971 Mercedes 280 SEL;1987 Bmw 524;1992 Saab 9000 ;1995 Nissan Silvia S14:2002 Seat Ibiza;2007 Dune Buggy 250 cmc
Trotinetele:
1994 Kawasaki Kx 250;1998 Kawasaki Zx 6R;2006 Kawasaki Zx 6R;2006 Honda Xr 650 R
Unborn yet : home made dune buggy 1000 cmc
Liviu_NYC is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 19:34   #2
Liviu_NYC

Stage 5
 
Liviu_NYC's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 307
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[SEAT]
Default Re: Recomandare sistem SQ ptr Nissan

Ma tot uitam pe net si imi place Alpine iDA-X305. Ce parere aveti? Am deja iphone/ipod asa ca nu voi duce lipsa cd-urilor.
Liviu_NYC is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 08:28   #3
Liviu_NYC

Stage 5
 
Liviu_NYC's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 307
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[SEAT]
Default Re: Recomandare sistem SQ ptr Nissan

Ptr boxele de fata ma gandeam la un Dls Referance 6.3 iar la amplif un JL m6600( este din seria marine insa nu cred ma deranjeaza

Pareri avizate?
Liviu_NYC is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 09:18   #4
Leutz

Stage 5
 
Leutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 393
Default Re: Recomandare sistem SQ ptr Nissan

Salut,

Observ ca lumea nu prea se inghesuie sa iti raspunda.... asa ca incerc eu sa te ajut in limita cunostintelor pe care le am.
Pentru player orienteazate pe Alpine sau Pioneer.
Pentru difuzoare stiu ca DLS a cam dominat concursurile de SQ in ultimii ani. Aici eu zic ca poti incerca si difuzoarele si amplificarea de la DLS.
Poti trage o privire si la Alpine type X , Hertz , Rockford Fosgate aaa si sa nu uit de Focal.


Pentru partea de bass nu cred ca iti mai raman banuti :P.
Leutz is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:08   #5
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Recomandare sistem SQ ptr Nissan

Prietene Leutz, esti total pe langa raspuns cu DLS. Nu mai domina nimic demult, iar Alpine si RF nu prea intra la capitolul SQ.

Liviu_NYC, depinde acuma de preferintele tale. Daca spui ca ti-ai un sistem spre SQ , atunci ti-as recomanda Micro-Precision, Helix, Focal, Hertz. Cam in aceasta ordine. Acuma depinde de bugetul tau. Daca ne-ai oferi un buget aproximativ, am putea sa-ti oferim diferite variante de sisteme.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:33   #6
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare sistem SQ ptr Nissan

Bugetul e mai sus...1000 E, care totusi e cam putin pentru un sistem SQ.

Ai putea incerca midbasi Micro Precision 3.16 MK2, tweetere Micro Precision 3.28 MK II, subwoofer Helix Precision P12, amplificator Helix DB Five, un HU Alpine 9835/9855/9887 second hand si cablaraie.
Preturi gasesti pe la Animalutz sau Pilula pentru Micro si Helix dar eu zic ca te incadrezi in buget.
__________________
Doo cp.

«Music is your safe place in an unsafe world!»
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 18:32   #7
seatpower

Stage 4
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 205
Wink Re: Recomandare sistem SQ ptr Nissan

@ Liviu_NYC ia aminte ce zice cei de la brax team, sunt cei mai avizati sa iti dea niste raspunsuri pertinente la capitolul car-audio ( poti vedea ce si-au facut prin masini si repede iti dai seama ca sunt profesionisti ), bafta si tine-ne la curent
seatpower is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 19:58   #8
Liviu_NYC

Stage 5
 
Liviu_NYC's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 307
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[SEAT]
Default Re: Recomandare sistem SQ ptr Nissan

Mutumesc mult baieti ptr sfaturi,am sa ma citesc despre brandurile recomandate de voi pe net sa vad review-uri( asta ptr ca in Constanta nu stiu pe nimeni care sa vanda/instaleze Brax,Helix,DLS etc).Sper saptamana viitoare sa ajung in Bucuresti si poate fac o vizita celor care au shopuri A/V in satul cu ministrii sa aud si eu "live" niste configuratii.
Bugetul este in jur de 1000,asta ptr ca ma gandesc ca pot gasi Hu si ampul SH si atunci imi raman mai multi bani ptr difuzoare ...

Saptamana viitoare scot masina de la vopsit si deja trebuie sa pregatesc insonorizarea...INTREBARE: este asa de mare diferenta intre Dynamat Extreme si restul? Intreb pe cei care au folosit..dc se merita diferenta pret/calitate intre ei si restul..gen silet coat,second skin..etc.
Liviu_NYC is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 21:31   #9
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare sistem SQ ptr Nissan

Daca vrei poti sa te intalnesti cu oricare din Brax Team si sa asculti configuratii diverse, sunt sigur ca nu vei fi refuzat de nimeni. Poti asculta masina mea oricand, de exemplu.
Cel mai bine testezi pe masina ta diverse configuratii si vezi cum suna. O poti face la Marinu la garaj.

Legat de insonorizare poti folosi oricare din produsele mentionate de tine, ca experienta personala am folosit: Dynamat Original si Extreme, Silent Coat, STP si toate sunt foarte bune.
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 21:37   #10
Leutz

Stage 5
 
Leutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 393
Default Re: Recomandare sistem SQ ptr Nissan

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Prietene Leutz, esti total pe langa raspuns cu DLS. Nu mai domina nimic demult, iar Alpine si RF nu prea intra la capitolul SQ.

Animalutz, am specificat si mai sus ca pot da niste sfaturi in limita cunostintelor. Voi sunteti mai in masura sa il ajutati avand experienta necesara.
Ma bucur ca pana la urma s-a gasit cineva care sa il ajute.
Leutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -