Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-11, 03:36   #1
xtazy

Stage 5
 
xtazy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 352
Default Sfat achizitie woofer

-Buget 600 lei amplif cu tot cu sub.
-Ascult in mare parte a timpului dubstep...
https://www.youtube.com/watch?v=Bparw9Jo3dk

-Vreau un woofer si o statie in bugetul de mai sus, sa reproduca cat mai bine genu' asta de muzica, am ascultat in 10 masini, cu 10 sisteme diferite dar nu mi-a placut deloc sunetul produs de woofere (exceptie facand wooferul de la un logitech z5500 de casa, amplificat cu o statie auto)

Ma intereseaza difuzorul si un amplif,dupa care revin la voi pentru sfaturi in legatura cu incinta, nu vreau volum exagerat, un woofer care sa nu doar vibreze toata melodia...

RENUNTA LA LINK-URI EXTERNE, PUNE POZA PRODUSULUI SI NUMELE LUI DIRECT AICI . RO

Last edited by ReLLaXX; 26-07-11 at 14:13.
xtazy is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 13:15   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Sfat achizitie woofer

Quote:
-Vreau un woofer si o statie in bugetul de mai sus, sa reproduca cat mai bine genu' asta de muzica, am ascultat in 10 masini, cu 10 sisteme diferite dar nu mi-a placut deloc sunetul produs de woofere (exceptie facand wooferul de la un logitech z5500 de casa, amplificat cu o statie auto)
Pentru ca z5500 este cel mai ,,pe langa/varza" din tot ce-ai ascultat(el fiind calculat pentru rezonanta din casa, nu masina), restul fiind mai capabili sa reproduca frecventele foarte joase, ceea ce logitech n-a fost niciodata intentionat sa faca, decat cele joase, fiind un simplu woofer de 10".
Mai pe inteles, n-ai nevoie de subwoofer cu potential, decat ceva modest gen:
Alpine SBE-1043BR + MPX 2000 sau MPX 2500 mac audio, impreuna vor reproduce cam ceea stie logitech, poate ceva mai bine
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 20:26   #3
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Sfat achizitie woofer

Quote:
Pentru ca z5500 este cel mai ,,pe langa/varza" din tot ce-ai ascultat
Nu te pot lasa cu asemenea afirmatii in pace. Faptul ca n-a fost destinat pentru auditia intr-un autovehicul, pentru tine inseamna ca-i ,,varza" ?
La cate cunostinte mai am si eu, pare-mi-se are certificat thx, n-am prea pomenit clienti sa-i critice performanta intr-o camera, partial in schimb ai dreptate.
__________________
,,Motivation get's you going but habit get's you there"
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:20   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie woofer

Dubstep-ul nu-i usor de reprodus... cum trebuie. Pe joase si subjoase "canta" multe, si nu orice subwoofer o sa stie sa le reproduca simultan, cum trebuie.

In cei 600 de lei propusi de tine o sa te bucuri de un compromis. Si... cam atat. Uita-te si la piata de SH, eventual mai suplimenteaza putin bugetul.

In ce masina trebuie sa intre?
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -