Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-10, 00:25   #1
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Sunetul si Golful 4

Scurt si la obiect.
Se da un Golf 4, estate, variante cum ii zice. Foarte bun.
Se vrea sunet mai bun.

Planurile sunt urmatoare.
Renunt la RCD Gamma. Pun un ipod si il leg direct la un amplificator ce are intrare low level.
Eventual adaug splitter cu relee, pentru un posibil subwoofer in viitor.

Insonorizant pe usi, pe unde o fi.

Difuzoare, pai habar nu am.
Sunt tentat ca momentan sa le mut pe cele din fata pe spate, si sa fie la volum mai mic.

In fata ma gandeam la focal sau hertz. Unii zic ca focal sunt prea stridente, altii ca hertz nu au midbasi.

Dar daca iau inalte de hertz space si midbasi focal ?
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 02:14   #2
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunetul si Golful 4

Varianta care o propui cu iPod legat direct la amplif, splittere si relee nu ii chiar fericita. In primul rand releele nu se folosesc pt aplicatii audio, adica ar induce zgomot din cauza electromagnetului din el.
Pe langa treaba asta, faptul ca renunti la player inseamna ca renunti la toate reglajele, radio, etc. In plus, iPodul scoate semnal foarte slab, bun pt casti, dar nu pt un amplif. HU-urile daca te-ai uitat au pre-outuri intre 2 si 5v, ideal pt majoritatea amplificatoarelor.

Nu muta nici o boxa din fata in spate, inlocuieste-le cu un set de componente, nu te lua dupa ce zice lumea ca alea is mai stridente si altele is mai moi... Du-te si asculta diverse modele de la Helix, Hertz, DLS, Focal si alegele pe cele care iti plac TIE, in bugetul tau.

Recomandari:
http://www.***********/produse/CD_Pl...INE/IDA-X311R/ - fara cd, control de ipod, usb, card, etc.

http://www.***********/produse/CD_Pl...NE/CDE-100EUB/ - cu cd, control usb, fara iPod
Sau orice echivalent de la Pioneer/Clarion.

Un amplificator bun pe 2,3 sau 4 canale, 2 ajung daca nu ai planuri de sub in curand.
Ma refer la amplificaroare Focal Solid, Helix Dark Blue, DLS Classic, Audison SRX, sau variantele mai scumpe.

Componentele de rigoare pe fata.

Insonorizare. Schimba tot sunetul.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 07:21   #3
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sunetul si Golful 4

Orice amplificator de casa are relee pe intrare cat si pe iesire. Atata timp cat releul e de calitate, zgomotul introdus este spre minus infinit daca se poate spune. Cu mult mai bun decat demultiplexoarele ce se folosesc la schimbat canalele.
Nu vrea sa fac o dezbatere pe subiect.

Din ce m-am uitat am fazut ca amplificatoarele astea auto, au si intrari line level (adica RCA).

Reglajele eu nu le folosesc, radio destul de rar si decat sa-mi iau un HU care sa-mi strice liniile interioare, sau sa-l ascund prin torpedou, mai bine nu.

Ma voi uita pe recomandarile facute. Multumesc
Predator is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 11:44   #4
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunetul si Golful 4

Au intrari line level si high level, high level nu se prea folosesc, line level inseamna un semnal intre 2 si 5V.
Daca tu ai semnal de 0.5V, poti sa compensezi daca dai Gain-ul mai tare, dar tot nu o sa ajunga ampliful la puterea lui maxima + amplifici tot zgomotul de pe cablu.
Sa presupunem urmatoarea chestie:
Ampliful are nevoie de un semnal de intrare de 5V pt o putere de 50W.

Cazul 1: ai pre-outuri de 5V. Gainul este pe minim, amplificarea semnalului de intrare e 1. Daca ai 0.1V de zgomot pe cablu, ramane 0.1V. 2%

Cazul 2: folosesti un iPod cu semnal de 0.5V. Ai nevoie de ampificare 10 sa ajungi la aceeasi valoare. Daca ai 0.1V de zgomot pe cablu, o sa se amplifice si zgomotul, deci o sa ai 1V de zgomot...Din 5. 20%

Zgomotul este indus de chestiile din masina, acelasi indiferent de sursa care o folosesti.

Si chestia cu releele, nu stiu ce sa zic, nu ii mai simplu atunci sa iei un mixer de DJ si sa il pui in masina?
groowe is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 14:18   #5
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sunetul si Golful 4

Trebuie sa fie un amplificator ce are si preamplificare de semnal mic.
Daca nu, imi fac eu unul cu un gain de minimum 5x si gata. Macar stiu ca e cel putin la fel de bun ca alea aftermarket.

Later Edit:

Spre exemplu DB FOUR Dark Blue are intrare low level (200mV)

Last edited by Predator; 22-06-10 at 14:31.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 15:16   #6
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunetul si Golful 4

Problema pe care insist eu ii ca la nivelul ala de semnal, amplifici multe distorsiuni si mult zgomot. Stiu si eu ca poti face cu un opamp un amplificator simplu de semnal, daca cureti bine alimentarea, dar parerea mea, nu merita.
Vad ca stii ce faci si presupun ca te descurci, dar iti spun, pot aparea tot felu de chestii pe traseul de semnal intr-o masina.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 15:32   #7
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sunetul si Golful 4

Pai din masuratorile mele, distorsiunile armonice, si de intermodulatie, sunt sub nivelul la care se pot percepe (asta la un ipod touch, sau gen 5). Dacul din ele este unul bun, fabricat de wolfson.
Plus ca sunt tentat sa cred, ca mai multe distorsiuni apar de la un ansamblu Ipod- HU - Amplificator.

Traseul ipod -> amplificator va fi unul scurt, cabluri ecranate presarate cu ulei de sarpe.
Sunt tentat sa montez amplificatorul in torpedou (daca este loc) plus un condesator langa.
Daca nu se poate monta din lipsa de spatiu, locul central spate, va fi transformat in suport de amplificator.

Ma gandesc la o baterie separata, dar cablurile lungi alternator -> baterie -> amplificator ma cam sperie.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 15:48   #8
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunetul si Golful 4

Acuma mi-am amintit, vezi ca is ceva amplifuri blaupunkt care au un soi de intrare aux.
As recomanda si eu sa pui amplifu in fata undeva daca faci chestia asta, nu vorbeam de THD, vorbeam de parazitii minunati indusi pe cablu de semnal, am patit-o de multe ori, nici nu iti poti da seama ce poate sa iti strice distractia, ventilatorul de habitaclu, pompa de benzina/motorina, motorasul de la stergatoare, etc.
Condensator pe alimentarea la amplif nu are rost sa iti pui, nici pt putere nici pt filtrare, in general se descurca amplifurile de masina bine pe partea asta.

Baterie suplimentara nu iti trebuie, nu subestima un alternator . Traseu de alimentare scurt si gros si ii bine. Daca nu depasesti 60-70A nu trebuie sa iti faci griji. Cu cablu de 20mm2 sau 25(AWG4-3) nu ai nici o problema.
Siguranta de rigoare langa baterie, o masa BUNA and you're good to go.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 15:58   #9
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sunetul si Golful 4

Pai de asta o sa folosesc cabluri ecranate, si cat mai scurte. Ramane sa vad la ce leg ecranul.
Trebuie acum sa-mi caut 2 inele de lemn si sa ma decid asupra difuzoarelor.

Iar cu amplificatorul o sa o rezolv mergand la dealeri auto, sa vad eu cum se descura legat direct.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 20:02   #10
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunetul si Golful 4

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Pai de asta o sa folosesc cabluri ecranate, si cat mai scurte. Ramane sa vad la ce leg ecranul.
Trebuie acum sa-mi caut 2 inele de lemn si sa ma decid asupra difuzoarelor.

Iar cu amplificatorul o sa o rezolv mergand la dealeri auto, sa vad eu cum se descura legat direct.
Cred ca supraestimezi ecranul . Am reusit sa vad paraziti din cabluri triplu ecranate, extrem de scumpe, din cauza pompei de benzina. Depinde de masina si alte conditii, eu de ex am cablu ne-ecranat pt ampliful de sub si nu am nici un sunet in plus. Gain pe minim, iesiri de 5V.

In fine, inele gasesti la userul Lil'D. Amplificatoarele se descurca direct pe baterie. Eu am 2, un Helix A1 Competition monobloc pe sub si un DLS CA40 pe 4 canale, ambele trecute prin cablu AWG4 dar nu consuma mai mult de 60A in configuratia actuala desi au sigurante interne de 135A in total.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 20:20   #11
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sunetul si Golful 4

O sa incerc cu un cablu coaxial de la chord apoi cu diverse altele.
Treaba la cablurile ecranate este ca mesa (braidul) trebuie legat la masa, altfel e degeaba.
Iar in mare parte, mesa este legata la masa audio unde ar trebuii sa fie zona fara zgomot parazit. de aici multe probleme.

Cred ca o sa merg pe Focal Polyglass. Am specificatii, am grafice. La hertz nu am nimic.
Iar diferenta dintre wooferele dieci si energy este un mic upgrade. la baza sunt la fel.

Am gasit de vanzare un Audison LRX 5.600 si un HELIX HXA400 mk II.
Audisonul are intrare de 0.25 parca, lucru imbucurator.

Last edited by Predator; 22-06-10 at 20:22.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 00:52   #12
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunetul si Golful 4

Da, si eu ma dadeam la HXAul ala, da momentan is fara $$$. Oricum, userul care il vinde e serios.
Poti sa iei in considerare si variantele de la Helix pt componente. Sau mai bine, du-te si asculta-le. Nu te lua ca gasesti sau nu grafice. Daca vrei atata SQ oricum ti-ar trebui si ceva procesare sau un HU de SQ. Sau mnoh, car-pc cu placa de masterizare si de-acolo te poti juca(si nu ma refer la jucariile gen Creative X-Fi).
groowe is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 01:08   #13
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sunetul si Golful 4

Nici din parametrii nu ma incanta Hertzurile. O sa vad pe unde le ascult si asta este.
Amplificatorul acela Helix, pare in clasa AB, ca nu vad bobina pe iesire, comparativ cu Audison.

Cu procesarea o sa vad. Un DSP bun nu strica in masina. O sa vedem.

Iar referitor la focaluri. Mai bun este wooferul Acces decat Polyglass.
Breakup mai mic, lucreaza ca si piston pe o gama mai mare. Conul este mai rigid, se elimina astfel deformarile ce apar la puteri mai mari, etc.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 01:45   #14
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunetul si Golful 4

Helix se lauda ca ar fi in clasa A, ceea ce eu cred ca ii imposibil, eficienta maxima fiind de 17.5% pt clasa A. Oricum, Nu-i de trecut peste Helix. Vezi seria Esprit sau Precision/Competition de la Helix pt difuri.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 08:52   #15
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Sunetul si Golful 4

Helix cred ca se lauda doar cu un stage din amplificator in clasa A. Probabil VAS.
Iesirea nu are cum sa fie in clasa A.
Predator is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -