Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-09, 20:03   #1
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Recomandare sistem BMW e90

as vrea sa-mi schimb cele 4 boxe, m-ar interesa ceva de calitate...
loc de insonorizre in usi ar fi?
woofer am deja..
masina este echipata cu sistem navigate, se poate schimba headunitul? sau mai bine zis se poate adauga unul normal?
__________________
www.pentruviata.com
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 12:31   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

Salutare,
loc de insonorizant exista pe toata masina. Ideal ar fi sa il folosesti pe suprafete cat mai mari. Excluzand partea de audio sa stii ca te ajuta foarte mult la reducerea zgomotului de rulare al masinii.
Se poate schimba head-unitul fara probleme insa o sa ai nevoide de o rama adaptoare.
Daca vrei sa schimbi difuzoarele ia in calcul si un amplif pentru ele.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 15:49   #3
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

salut,


cam asa arata bordul masinii, exceptand cele 2 intrari pt CD

http://images.forum-auto.com/mesimag...nuit%20001.JPG

intre timp am mai discutat cu altii care sunt in domeniu si mi s-a zis ca dynamat sau ori care alt insonorizant, nu are loc in usi.. acum sunt intr-o mare dilema in ceea ce priveste informatia asta..

ce boxe imi recomanzi? 13'' ar fi marimea lor pe fata & spate
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 21:35   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

Crede-ma ca se poate folosi fara probleme si pe fata de usa si pe tabla din spatele ei.
Ca si difuzoare nu stiu ce sa-ti recomand..depinde ce fel de sistem vrei de SQ sau de SPL ?
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 12:23   #5
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

Quote:
Originally Posted by speeedy View Post
salut,


cam asa arata bordul masinii, exceptand cele 2 intrari pt CD

http://images.forum-auto.com/mesimag...nuit%20001.JPG

intre timp am mai discutat cu altii care sunt in domeniu si mi s-a zis ca dynamat sau ori care alt insonorizant, nu are loc in usi.. acum sunt intr-o mare dilema in ceea ce priveste informatia asta..

ce boxe imi recomanzi? 13'' ar fi marimea lor pe fata & spate
In ce domeniu lucreaza cei care ti-au spus asta ?
Insonorizantul este o folie de de citva milimetri , nu vad cum nu ar incapea in usi!
Concluzia despre cei care ti-au spus asta : sunt prosti sau rau voitori ori nu ai inteles tu ce au spus ei!
P.S.
Daca vrei sa sune bine nu pune difuzoare de 13 , se fac inele din MDF pe care se fixeaza difuzorul rigid , astfel de inel nu strica masina, nu se vede pentru ca este in spatele fetei de usi ...
Daca esti interesat sa ai un sunet bun in masina , studiaza un pic forumul sau mergi la un instalator bun sau pune intrebari pertinente si la obiect si sigur ti se va raspunde!
Pentu inceput ai putea sa ne spui in ce buget vrei sa te incadrezi si cam cum ai vrea sa sune:bas foarte puternic (ca in masinile de la show-uri ) , sunet echilibrat de calitate (ca in masinile de la concursul de SoundQuality) sau o combinatie inre cele doua!
__________________
CDA-7990R F#1 Status CD Tuner + PXA-H900 F#1 Status Multimedia Manager , BRAX Matrix 1.1 , BRAX Matrix 2.1 , 2*BRAX Matrix 6.1 PP , 4*BRAX X 2000.2 Graphic Edition platinum ,2* BRAX Matrix 10.1

ceachi is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 19:54   #6
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

Quote:
Originally Posted by ceachi View Post
In ce domeniu lucreaza cei care ti-au spus asta ?
Insonorizantul este o folie de de citva milimetri , nu vad cum nu ar incapea in usi!
Concluzia despre cei care ti-au spus asta : sunt prosti sau rau voitori ori nu ai inteles tu ce au spus ei!
P.S.
Daca vrei sa sune bine nu pune difuzoare de 13 , se fac inele din MDF pe care se fixeaza difuzorul rigid , astfel de inel nu strica masina, nu se vede pentru ca este in spatele fetei de usi ...
Daca esti interesat sa ai un sunet bun in masina , studiaza un pic forumul sau mergi la un instalator bun sau pune intrebari pertinente si la obiect si sigur ti se va raspunde!
Pentu inceput ai putea sa ne spui in ce buget vrei sa te incadrezi si cam cum ai vrea sa sune:bas foarte puternic (ca in masinile de la show-uri ) , sunet echilibrat de calitate (ca in masinile de la concursul de SoundQuality) sau o combinatie inre cele doua!
logic ca respectivul lucreaza in domeniul car-audio.. doar nu-l intrebam pe nea gigi, oierul..
tot respectivul mi-a zis si dimensiunea boxelor, eu nefiind in domeniu am crezut ca le pot inlocui cu aceeasi dimensiune..

mai direct si mai pertinent de atat nu se poate.. ai fi vrut sa-ti povestesc cum mi-am cumparat masina si ce radio ascult zilnic in ea? am pus cateva intrebari scurte si la subiect..

caut o combinatie intre cele 2.. portbagajaul este destul de bine antifonat, iar bassul nu prea ajunge in masina.. deci ceva cu bass dar si claritate ar fi perfect..

bugetul nu este batut in cuie.. undeva la 2000lei (boxe, statie pt ele, insonorizare, hu nu l-as schimba ca sa nu 'tiganesc' consola)


va multumesc amandurora pt raspunsuri
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 22:47   #7
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

Quote:
Originally Posted by speeedy View Post
mai direct si mai pertinent de atat nu se poate.. ai fi vrut sa-ti povestesc cum mi-am cumparat masina si ce radio ascult zilnic in ea? am pus cateva intrebari scurte si la subiect..
Te rog sa ma scuzi pentru ca am vrut sa te ajut cit pot eu mai bine!
Raspunsurile la intrebari , m-ar fi ajutat sa imiformez o idee legata de ceea ce iti doresti tu , de la sistemul audio al masinii tale. Nu vreu sa stiu cum ti-ai cumparat masina , singurul lucru pe care mi-l doream ,era sa te ajut sa iti faci un sistem audio de care sa nu fii dezamagit.
Fara nici un fel de ironie ,te sfatuiesc sa mergi la "altii care sunt in domeniu "si care ti-au zis "dynamat sau ori care alt insonorizant, nu are loc in usi".
Sincer nu are rost sa intri in polemica cu mine ,pentru ca eu am vrut sa te ajut absolut dezinteresat, asta este unul din rosturile forumului.
Iti urez succes in alcatuirea sistemului !
Peace man!
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 23:12   #8
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

Quote:
Originally Posted by ceachi View Post
Te rog sa ma scuzi pentru ca am vrut sa te ajut cit pot eu mai bine!
Raspunsurile la intrebari , m-ar fi ajutat sa imiformez o idee legata de ceea ce iti doresti tu , de la sistemul audio al masinii tale. Nu vreu sa stiu cum ti-ai cumparat masina , singurul lucru pe care mi-l doream ,era sa te ajut sa iti faci un sistem audio de care sa nu fii dezamagit.
Fara nici un fel de ironie ,te sfatuiesc sa mergi la "altii care sunt in domeniu "si care ti-au zis "dynamat sau ori care alt insonorizant, nu are loc in usi".
Sincer nu are rost sa intri in polemica cu mine ,pentru ca eu am vrut sa te ajut absolut dezinteresat, asta este unul din rosturile forumului.
Iti urez succes in alcatuirea sistemului !
Peace man!

'prietene' tu m-ai luat la 13-14 in postul anterior.. eu doar am nevoie de sfaturi, nu de certuri pe forumuri.. dupa cum observi ti-am raspuns la intrebari, apoi ti-am si multumit pt interventie..
nu vad unde au jignit vorbele mele..
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 13:51   #9
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

speedy...ascultal pe ceachi castie ce vorbeste....ca sa poti sa alcatuiesti un sitem competent..trebuie sa a multe date..nu arunci 2 difuri si un woofer si gata sistemu.....oricum....lumea de aici incearca sa dea sfaturi pertinente...si de asta e bine sa colaborezi..daca vrei ajutor..daca nu...asta e...
__________________
Mess with the best...die like the rest...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 17:16   #10
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

Quote:
Originally Posted by speeedy View Post
'prietene' tu m-ai luat la 13-14 in postul anterior.. eu doar am nevoie de sfaturi, nu de certuri pe forumuri.. dupa cum observi ti-am raspuns la intrebari, apoi ti-am si multumit pt interventie..
nu vad unde au jignit vorbele mele..
Din pacate detii o masina care sta foarte prost la capitolul audio. Nimic nu este imposibil (chiar daca ne aflam in Romania), insa eforturile care trebuie depuse pentru creerea unui sistem bun la tine in masina, vor fi mult mai mari decat pentru alte modele. Cunosc E90 si din proprie experienta iti spun ca nu exista posibilitatea care ai scris-o mai sus (nu are loc insonorizantul in usi ). Din pacate asta e nivelul de cunostinte in Romania si nu trebuie sa ramai dezamagit din prima, mai incearca, sunt cateva ateliere care iti pot rezolva problema cum trebuie. Dupa parerea mea bugetul e un pic cam firav daca pretinzi ca vrei ceva de calitate, dar se poate face chiar si asa ceva mai bun decat de fabrica. Pentru curiozitatea ta o sa pun cateva poze cu un E90 si un E60 (E60 primele 6 poze si E90 urmatoarele 6) lucrate cum trebuie si tot ce vezi in poze este 100% realizabil si la noi, depinde numai ce vrei.

Apropo, baietii de mai sus te-au sfatuit bine... ai interpretat gresit tonul .

Bafta in continuare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	e90.jpg
Views:	434
Size:	61.2 KB
ID:	903807   Click image for larger version

Name:	e90 (1).JPG
Views:	305
Size:	139.6 KB
ID:	903808   Click image for larger version

Name:	e90 (2).JPG
Views:	337
Size:	146.6 KB
ID:	903809  

Click image for larger version

Name:	e90 (3).JPG
Views:	279
Size:	68.2 KB
ID:	903810   Click image for larger version

Name:	e90 (4).JPG
Views:	301
Size:	63.2 KB
ID:	903811   Click image for larger version

Name:	e90 (7).JPG
Views:	280
Size:	145.8 KB
ID:	903813  

Click image for larger version

Name:	e60 (1).JPG
Views:	328
Size:	145.7 KB
ID:	903814   Click image for larger version

Name:	e60 (2).JPG
Views:	230
Size:	158.7 KB
ID:	903815   Click image for larger version

Name:	e60 (3).JPG
Views:	252
Size:	149.7 KB
ID:	903816  

Click image for larger version

Name:	e60 (7).JPG
Views:	373
Size:	148.2 KB
ID:	903817   Click image for larger version

Name:	e60 (5).JPG
Views:	316
Size:	148.4 KB
ID:	903818   Click image for larger version

Name:	e60 (11).JPG
Views:	285
Size:	59.7 KB
ID:	903819  

__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive

Last edited by Marinu; 05-05-09 at 17:19.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:03   #11
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

bun, atunci imi cer eu scuze daca am interpretat gresit sfaturile lor.
am facut acest topic in ideea de a ma informa, nu de a creea polemici..

@marinu: se pare ca nu arata asa rau hu pe masina, si acum vad cu ochii mei ca are loc dynamatul in usi

revenind la sistemul audio.. ce boxe imi recomandati?
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 11:24   #12
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare sistem BMW e90

E greu pentru mine sa iti recomand un anume brand de boxe, pentru ca nu stiu ce ti-ar placea tie sa auzi... Cea mai buna varianta pentru tine ar fi sa asculti cat mai multe sisteme audio instalate pe masina, inainte sa faci o achizitie, si numai dupaia iti vei da seama cam ce ti-ai dori de la un sistem audio. Foarte bine ar fi fost daca veneai la 4Tuning Days si ascultai masinile care s-au inscris la "Campionatul National de Car Audio", sectiunea "SQ League". Acolo au participat aproape toate masinile bune din tara, si ti-ai fi facut o parere. Probabil in iunie va fi urmatoarea etapa "SQ League" la Romexpo si poate ne vedem pe acolo. Poti sa mai tragi un ochi si pe la sectiunea "Sistemul Audio de pe Masina Mea", sa vezi cam ce alegeri au facut oamenii.

Nu uita.... indiferent ca vrei CD Player, amplificator sau boxe, asculta inainte pentru ca de obicei specificatiile echipamentelor s-au transformat in marketing.... fiecare pune cat de mult vrea... nu verifica nimeni

Bafta.
Marinu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -