Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-03, 07:48   #1
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default Instalatii CarHifi ( Tips & Tricks )

Pt. ca nu prea am vazut discuti despre cum se instaleaza corect o instalatie car hifi, am inceput un topic nou.
Deci sa incepem cu inceputu.
Cablurile ...
Ei bine, fiecare stie ca la o statie ii trebe curent. Dar multi nu stiu cum trebuie cablata.

Inainte de ne apucam de lucru luam masa ( minus ) de pe baterie.

Prima problema, cit de gros trebe sa fie cablu ?
Aici depinde de statie si cit curent ii trebuie.
Daca nu stii citi Amperi ii trebuie la statie te poti orienta dupa ce sigurante are Statia.
Hai sa luam ca exemplu statia mea favorita, Brax X2000 care poate trage maxim 120 Amperi.
la cele mai multe masini e bateria in fata si trebe o lungime de aprox 5 Metri de cablu. La asa o lungime rezista cablu 5A pe 1mm˛
deci in cazu asta ar iesi un cablu de 24mm˛ ( 120/5 )
Bine, Brax ii ceva mai exagerat, si daca luam ceva stati mai mici 4x50W atunci ar ajunge in general si un cablu de 16mm˛
dar ce conteaza este: 5A/mm˛ !!

acuma mai trebuie siguranta la cablu !
asta este foarte important !!!
pe linga ca poate lua foc masina nici nu platesc asigurarile daca vad instalatie nu a fost siguranta pe cablu.
Siguranta se pune maximal 30 cm dupa baetrie
si cu formula de sus se poate socoti cit rezista cablu. Deci in cazu nostru 120A, deci folosim o siguranta de 100A ca sa fim sigur.

Bine, acuma avem + dar mai lipseste massa.
Cablu de massa trebe sa fie lafel de gross ca cablu de +
daca sunt legate mai multe stati se duc toate la acelas punct de massa si pusse in forma de stea.
Asta este important ca sa nu biriie in instalatie.
Dar unde se leaga cablu de massa ?

Trebuie gasit un punkt de caroeserie unde se poate prinde cablu de massa. un exemplu bun ar fi sub scaun la surubu de care ii prins centura de siguranta.
Metalu de unde se prinde cablu trebuie sa fie curat si fara lack. ca sa faca contact bine cu caroseria.
Sa nu va treaca prin cap sa legati cabluri de aparaturi din masina ( ABS, ESP, etc ... ) chiar daca ar sta cablu asa bine acolo

deci avem +, massa mai trebe cablu de remote.
Aici nu prea am ce spune, numai ca daca sunt mai multe stati se recomanda sa pui un releu sa nu traga toate statile din cas. dar nu prea am auzit sa fie aici probleme.

unde mai trebe atentie ?
Trageti cablurile de curent si chinch separat ! altfel se poate sa aveti biriituri in instalatie. Eu am tras tot timpu curentu pe o parte de masina si chinch pe parte ailalta.
Atentie la masini noi, la cabulri de airbags !

La masini noi trebe multa atentie, si nu inchideti totu inapoi dupa ce ati tras cablurile. ca foarte des o sa va dati seama ca aveti ceva zgomote in instalatie. Sunt multe lucruri electronice in masinile noi si astea se aud imediat la o instalatie mai buna.
Ori trageti cablurile pe linga chesti din astea sau folositi cabluri bune.
o pereche de chinch cu protectie costa vreo 25 Euro care ii destul de buna.
O pereche de chinch beton ajunge la 79 Euro !! dar asa ceva se pune numai daca ai si restu sculelor foarte bune.

Cred ca asta ii totu ce imi trece prin cap acuma.Daca mai aveti intrebari nu ezitati sa ma intrebati.
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 29-09-03, 07:52   #2
Paul--

Stage 1
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17
Default

rubrica asta si tot ce vedeti mai sus scris eu le-am pus,dar din pacata uitasem sa ma loginez.
Paul-- is offline   Reply With Quote
Old 22-10-03, 03:40   #3
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Hai sa pun si eu niste sfaturi generale :
- Cand incepeti sa achizitionati componentele unui sistem,pastrati o oarecare proportie intre valoarea lor.Nu cumparati player de 500 Euro si boxe de 50 deoarece calitatea ansamblului e data de veriga cea mai slaba
- Desi din cauza acusticii sunteti tentati sa amplificati boxele din spate(plaja),acest lucru nu este corect.Sunetul trebe sa vina din fata.
-Daca plasarea subwooferului nu este f importanta deoarece bas-ul nu este stereo(trebuie doar asigurat volumul de aer necesar),plasarea tweeterelor este vitala.Ele trebuie sa fie intotdeauna la nivelul urechilor sau indreptate spre ele
-Daca vreti calitate dar stati prost cu banii,preferati niste boxe bune in fata unui subwoofer
-In cazul boxelor din portiera fata a oricarei masini unde acustica este slaba,daca nu doriti sa interveniti cu placute absorbante in spatele boxelor sau sa faceti kick-panels din mdf sau fibra,solutia este sa scoateti basul pe boxe din cross-overul playerului si sa-l trimiteti la subwoofer iar mai apoi din functiile avansate ale playerului sa aduceti basul in fata virtual
-Atunci cand cumparati un subwoofer,acordati o mare atentie cutiei.Aceasta conteaza practic tot atat cat si difuzorul in sine.Diferentele de putere(aparenta la ureche) pot merge de la simplu la dublu cu acelasi difuzor.Acelasi lucru se constata si la raspunsul in frecventa.De asemenea atunci cand urmariti caracteristicile tehnice,uitati-va dupa puterea rms si nu dupa varf sau dupa frecventa de rezonanta si nu dupa raspunsul in frecventa.Dincolo de frecventa de rezonanta raspunsul se atenueaza foarte rapid.De exemplu un subwoofer care are raspuns intre 20 si 500Hz de exemplu si o frecventa de rezonanta de 25Hz este foarte bun deoarece diferenta intre 20 si 25 este mica.Daca pentru acelasi raspuns insa frecventa de rezonanta este de 50 Hz inseamna ca ce este intre 20 si 50 practic nu se mai aude deci frecventa minima de 20Hz devine irelevanta
-Ascultati orice boxa sau sub inainte de a le cumpara daca aveti posibilitatea deoarece datele tehnice sunt cat se poate de relative.Nu este nevoie neaparat de un bas de 20Hz pentru ca un sistem sa se auda bine.60Hz sunt suficienti pentru un sunet HI-FI

Deocamdata atat.Daca imi amintesc ceva,revin!
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 31-10-03, 12:38   #4
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default -

vad ca la sisteme audio chiar va pricepeti .. din pacate eu sunt cam paralel .

Vreau sa imi pun un sistem decent pe masina si am fost complet dezamagit de multi dealeri audio de la noi.. chiar nu stiu unde sa ma duc.

Nu vreau putere mare, prefer calitatea.. cine poate sa ma ajute cu experientze personale cu anumiti dealeri sau firme ,dar numai ce se gasesc pe la noi.

din cate am vazut prin bucuresti nici nu poti sa ai incredere in vre-o firma sa iti monteze muzica pe masina, cred ca voi face treaba asta singur, oricum posturile de mai sus m-au lamurit destul de bine .
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 02-11-03, 01:19   #5
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Pai depinde cati bani ai de cheltuit pentru intreg sistemul si ce masina ai!
Sunt si firme care fac binisor.Falcon care in schimb are scoruri mari si mai e una pe Drumul Sarii(am uitat numele) care are Infinity,Jbl sau Mb quart!
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 02-11-03, 15:13   #6
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default -

este vorba despre un bmw e46 cabrio
momentan are pe el un sony mp3 nu stiu numaru, si boxe harman/kardon
din fabrica. se adue binisor pt urechea mea de necunoscator.

ma gandeam sa iau 2 statii , una 50x4 si una 300x1 , acu daca imi trebuie o dihanie de woofer pt 300w cred ca iau o statie mai mica, oricum nu vreau sa sar foarte mult peste 1000 de euroi .
M-ar mai interesa un head unit special ceva fara beculete si prostii sclipitoare.. era la alpine in 2002 ceva de genu asta dar vad ca acu nu mai e..(pe un head marfa as da mai mult decat pe restu)
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 02-11-03, 20:22   #7
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

cred ca la banii astia un sistem care ar suna frumos ar fii
Alpine CDA 9815, Alpine type-R 6 1/2 components in fata, Type-r 6 1/2 pe 2 cai sa 6X9 ovale(depinde ce marime e din fabrica), un amp pt boxe si un am clasa D(parca) pt un sub, un sub Type-R de 12\"(cum are fuscobal).........s-ar putea insa sa treci binisor de cei 1000 euro cu toate astea.....(nu stiu preturile acolo la Alpine)
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 04-11-03, 02:35   #8
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Pai hai sa vedem :
- La head in afara de Alpine ar mai fi Clarion si Pioneer.Eu zic sa nu te bagi la Clarion deoarece ajung la niste preturi incredibile in Romania.Merge Alpine 9812/9813/9815 sau Pioneer deh-p 5500 mp.Astea au si mp3 si wma si sunt cam intre 4 si 500 de euro.Harman-Kardon am si eu pe Bmw-ul tatalui meu si am avut si pe bmw-ul dinainte.Se aude bine pe muzica simfonica in general dar nu le poti forta la extremele spectrului audio.Pasul urmator ar fi niste boxe(recomand alpine,infinity,jbl sau dls > modelele care sunt in jur de 100 Euro perechea) sau daca tu consideri ca boxele sunt ok poti sa treci direct la un sub + statie ( 5-600 Euro daca mergi tot pe alpine).Head + statie + sub(cutie inclusa) fac dupa cum vezi cam 1000 euro.Eu zic sa incerci asa sa vezi cum merg toate astea cu boxele de fabrica iar daca nu place la ureche schimbi si boxele pe parcurs(astea ar mai fi inca vreo 200 Euro)!
ATENTIE :Nu te uita doar la subwoofer ca difuzor.Cutia conteaza enorm.Incearca toate cutiile pe care le gasesti de preferinta cu acelasi difuzor sa vezi care iti place.Eu inainte de a asculta sub-ul pe care mi l-am cumparat,l-am ascultat pe 4 cutii si cea pe care am luat-o se auzea de departe cel mai bine(era si cea mai scumpa ce-i drept).Un amic care avea acelasi sub ca mine dar alta cutie,vroia sa-l vanda ca nu-i placea cum se aude.Dupa ce a ascultat la mine,si-a vandut cutia si si-a luat ca a mea!
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 11-11-03, 03:06   #9
Paul--

Stage 1
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17
Default

Pe tine te intereseaza sa cumperi muzica numai din magazinele din Bucuresti si cu factura? Daca nu,eu ma ocup cu asa ceva,dar sunt din Timisoara.Eu lucrez cu Emphaser,Radical Audio,Rodek,Axton care sunt mai bune si la pret si la calitate fata de Pioneer,Alpine etc la boxe,statii si woofer,iar in 1000 euro ti-as putea face un sistem cat de cat care va multumi pe toata lumea din toate punctele de vedere(putere,fidelitate),dar fara cas,sau cu un cas mai modest.
Daca esti interesat uite nr meu 0721 107 916 si paul@vwclub.ro.
Paul-- is offline   Reply With Quote
Old 14-11-03, 01:04   #10
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default -

va multumesc pentru reply-uri si ajutor.

Paul, nu ma intereseaza factura, dar magazin din bucuresti este destul de important... si mai ales garantie. Eu in timisoara nu o sa ajung anu asta... dar cine stie o sa te sun maine (daca nu uit) .. oricum nu e nici o graba..



p.s. acu sa nu radeti de mine dar ma intreb cum o suna un sistem 5.1 de casa pus intr-o masina .. si in loc de H U sa ai un laptop
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 17-11-03, 22:31   #11
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default -

mda.. am facut cumparaturi azi .
datele problemei s-au schimbat nitel.. adica nu mai e vorba de bmwe46 ci de mertz clk.
H U kenwood kdc-mp522
boxe alpine sps (numerele nu le stiu)

faza interesanta e ca nu am rezistat sa imi maltrateze masina individu ala de la alpine si i-am zis ca le pun eu si sa nu se mai chinuie...

din pacate nu am reusit nici eu sa le montez dar macar nu am rupt nici un plastic..
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 26-12-04, 12:23   #12
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Mi s-a parut interesant ce scrie aici in primele posturi si am zis sa-l readuc la prezent, sa mai invatzam si noi cate ceva.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 04-02-05, 22:04   #13
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

Vad ca aici sunt cunoscatori in acest domeniu de accea am ii rog sa ma ajute . Deci am un amplif ALPINE 3539 bridgeable power amplifier , 2 canale cineva mia zis ca scoate 300 W RMS , adika 150 pe canal daca faci punte 300W, are 2 sigurante de 30 Ah si cateva reglaje ( nu sunt cunoscator de accea intreb) nu stiu sa o reglez nu stiu daca are 300 W RMS am montato in afara faptului ca ma las afara baterie in 10 min se aude super marfa bassul avand in vedere ca am un Kenwood de 25 cm tornado.... deci ma jauta si pe mine cineva ??
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 04-02-05, 23:57   #14
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

in general 150Wx2 nu fac 300W cand pui ampliful in punte, ci mai degraba 600W. Totusi, 150Wx2 e probabil max. si nu rms. Din pacate nu am gasit nimic pe net de ampliful asta !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 05-02-05, 00:04   #15
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Ba uite ca am gasit chiar manualul in PDF > http://www.angelfire.com/freak2/crypt/3539.pdf > vezi acolo toate specificatiile
fuscobal is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -