Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

View Poll Results: Cum trebuie sa se auda muzica intr-o masina ?
Trebuie sa ma doara urechile 0 0%
Trebuie sa vibreze tot 24 17.52%
Trebuie sa se auda masina de la doua semafoare distanta 23 16.79%
Trebuie sa pot asculta muzica la maxim fara sa ma doara urechile 53 38.69%
Trebuie sa se auda ca la concert 37 27.01%
Voters: 137. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-05, 22:49   #31
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Heparu_Boy: cu pioneer-ul ala al tau de 25cm???
NILS_BUCURESTI:in legatura cu reglajele facute de montator. aici depinde si unde te duci sa le montezi, ca daca iti cumperi aparatura de la Flanco sau Domo si ti le monteaza un electrician de la un service cu care au ei contract pai atunci scuza-ma.....nu mai ai nici o pretentie. oamenii nici nu stiu ce inseamna a faza difuzoarele. atunci cand reglezi un sistem nu regelezi numai pe un anumit gen de muzica, incerci sa echilibrezi sistemul pt a suna bine pe mai toate genurile de muzica. se tine cont si de parerea posesorului dar in primul rand faci reglajele in functie de ce poate sistemul. degeaba asculti tu hip-hop daca bagi in sistem 200euro si ai pretentia sa se auda ca unul de 2000euro.
Multa lume considera ca daca au un sub de 500euro in portbagaj trebuie sa se auda. Gresit, sunt atatia factori care pot influenta negativ sau pozitiv un sistem incepand de la alternator pana la conectorii de la difuzoare. Necazul este ca traim in Romania unde oamenii abia isi pot permite un sub si o statie, ce sa mai vorbim despre procesoare de sunet, capacitoare, conectica, materiale fonoabsorbante, rigidizari, etc. iar romanul cum este un om inventiv incearca sa faca ce poate cu ce gaseste prin curte si de obicei nu prea iese dar in schimb are pretentia sa sune. Trebuie sa acceptam ca un sistem foarte bun costa si costa de te dor bucile dar dupa parerea mea merita.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 27-06-05, 00:30   #32
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Si eu am zis ca cea mai proasta combinatie e sa ceri de la scule mai mult decat pot duce,e clar! Iar daca te ai referit la mine cad ai dat ex ala...nu e cazul.Eu nu le iau nici de la Domo si nici de la Flanco si nici nu dau 200E pe sistem,dau 580 doar pe hu iar tot sistemul o sa fie de peste 2000E (nu e scris cu ton de scandal!!! ) Ei dreptate pe undeva dar eu in continuare cred ca nu trebuie sa te duci in service si doar sa zici \"regleaza mi si mie te rog sa se auda bine\".(merge doar daca chiar nu ai habar deloc si nici urechea nu prea te ajuta si nici nu stii exact ce vrei) Sa nu creada unii acum ca sunt impotriva celor din service pt ca ar fi total fals!!!Am si zis mai sus ca fara o montare(cablare,antifonare etc) serioasa la cineva care face frecvent astfel de treburi risti sa pierzi cel putin 30% din capacitatea sistemului daca chiar nu mai rau.Eu acum cand fac comparatia intre ce aveam pe calibra si ce o sa i mi pun acum constat ca or sa fie MARI diferente si nu neaparat din punct de vedere al banilor cat al montarii.Pe calibra acum vreo 2 ani am pus si iar am pus dar fara vreo logica(80%din sunet venea din spate ,nu aveam nici un fel de fonoabsorbant,etc....) Eu doar sunt pentru o mai multa documentare inainte de a pune un car de difuri pe masina.Hai ca deja suntem pe langa subiect rau Las lumea sa isi dea cu parerea si sa zica cum le place sa se auda!
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 27-06-05, 01:00   #33
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Da mai cu ala de ce nu crezi ??? Daca nu ai auzit cum se aude de ce vb degeaba este in cutie bandpass calculata !!! Nu ca a sarit tabla dar facea in toate felurile si vb foarte serios + ca luneta na ii de dacie poate ma trezesc fara ea
__________________
Audi S3 400+ ---------
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 27-06-05, 02:48   #34
GrimReaper

Stage 1
 
GrimReaper's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 10
Default

dar eu ce sa mai zic? am 2 pioneer de 25 cm pe post de medii, mai am inca 2 pioneer de 20 cm tot pe medii (toate 4 sunt pe spate si sunt 3-way), pe fatza am 2 jbl de 16,5 cm iar in portbagaj am un jbl de 38 cm in cutie bass-reflex calculata (113 L)....toate astea pe un tico...astea oricat de prost ar fi fost montate (si sunt montate cam prost, ca n-am cum altfel) tot se aud bine
GrimReaper is offline   Reply With Quote
Old 27-06-05, 08:16   #35
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

NILS ai si tu dreptate ca nu e cea mai corecta cale de a-ti lasa masina intr-un atelier si sa spui \"regleaz-o'...trebuie sa fii si tu de fata cand se fac reglajele...in schimb, cand iti alegi muzica, iti cumperi difuzoarele in functie de ce muzica asculti...sunt atatea caracteristici diferite la difuzoarele astea...sunt difuzoare sau kit-uri de difuzoare care au tweeterele foarte agresive, sunt care au bassul mai cald, astea toate in functie de marca si de gama marcii respective...toata treaba in fond e sa obtii rezultatul pe care il doresti...eu unul apreciez mult sunetul HERTZ care e cald, deloc agresiv, uman...nu imi place JBL pentru inaltele metalice si sunetul spart pe care il au difuzoarele de bass...asa sunt urechile mele...indiferent de ce muzica ar canta in HU...difuzoarele trebuie \"impinse\" la maxim cu amplificatorul potrivit dar trebuie oprite inainte sa se arda...daca se ajunge la prajirea difuzoarelor e bai...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 20:18   #36
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default

Quote:
in schimb, cand iti alegi muzica, iti cumperi difuzoarele in functie de ce muzica asculti...sunt atatea caracteristici diferite la difuzoarele astea...sunt difuzoare sau kit-uri de difuzoare care au tweeterele foarte agresive, sunt care au bassul mai cald, astea toate in functie de marca si de gama marcii respective...toata treaba in fond e sa obtii rezultatul pe care il doresti...eu unul apreciez mult sunetul HERTZ care e cald, deloc agresiv, uman...nu imi place JBL pentru inaltele metalice si sunetul spart pe care il au difuzoarele de bass...asa sunt urechile mele...indiferent de ce muzica ar canta in HU...difuzoarele trebuie \"impinse\" la maxim cu amplificatorul potrivit dar trebuie oprite inainte sa se arda...daca se ajunge la prajirea difuzoarelor e bai...bafta
Aici ai o mare dreptate.
Eu sunt plecat din tara momentan(nu ca ar conta ) iar cu ocazia asta am avut sansa sa aud niste sisteme bine facute si chiar sa vb cu posesorii lor.....majoritatea dintre ei si-au construit sistemele dupa genul de muzica pe care-l ascultau sau dupa scopul folosirii lui.Spun asta pentru ca am auzit si niste \"home-cinema\" in masina.
Parerea mea este ca fiecare dintre noi care vrea sa-si faca un sistem sa il faca dupa gusturile si posibilitatiile lui, DAR la fel cum ati spus si voi sa nu astepte \"miracole\" din 200 eur.
Quote:
problema ramane cu celelalte \"detalii\"...nu vorbesc de cazul meu, eu stiu cam ce-ar trebui sa fac, dar unii n-au idee (de unde si topicurile de genul \"ce boxe sa-mi iau pt ferrari\", \"care subwoofer e mai bun\" sau \"ce masina sa-mi iau pentru difuzoarele sony de 47 de inci\" -> le scapa unele \"detalii\"...poate se gaseste cineva sa faca o lista, ar fi de mare folos multor persoane
aici e cu totul altceva....acesti indivizi sunt niste pusti din sectiunea 12-17ani care citesc sau aud unele chestii care li se par interesante iar din lipsa de alte preocupari scriu pe acest forum deranjand niste oameni aiurea.


Imi pare rau daca supar sau am suparat pe cineva...
..chestia e ca suntem foarte in urma in ceea ce inseamna In Car Entertainment (ICE). Cred ca ne-ar prinde niste experienta de la niste salonuri internationale sau niste garaje facute adevarat pt asa ceva..
Bafta in continuare!!!!
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 30-06-05, 13:52   #37
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

GrimReaper:depinde ce intelegi tu prin a se auzi bine. tare nu e echivalent cu bine. sincer, nu vad rostul la 4 difuzoare pe spate. puneai doua bune si era suficient.
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 30-06-05, 14:34   #38
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Regula e simpla:
Pentru stereofonie (vezi efecte si nu numai..) Difuzoarele trebuie sa fie DOAR pe fata.
Pe spate poate fi NUMAI subwoofer (e) !
TOT ce e in plus ( ex:difuzoare spate sau oriunde in alta parte ) nu face altceva decit sa COMPROMITA sunetul obtinut !.
Pe marginea subiectului,se poate vorbi foarte mult si sper sa o facem pe noul forum https://www.4tuning.ro/forum/viewforum.php?f=118
Altfel spus,cu cit mai multe difuzoare cu atit mai RAU !!!.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-05, 15:30   #39
iondarie

Stage 4
 
iondarie's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 203
Default parerea mea si cred eu ca nu ma insel

in primul rand un sunet de calitate il apreciezi imediat indiferent de cat de tare se aude trebuie sa te poti auzi om cu om in interiorul masini in momentul in care poti sa faci asta deabia atunci poti spune ca ai un sunet de calitate pe masina! orice om poate sa arunce 2-3amplifuri + 1-2sub si niste boxe si sa urle masina aia de la doua semafoare distanta dar defapt nu prea conteaza de unde se aude conteaza cum se aude! dak lumea ar intelege chestiile astea poate nu am mai avea atatia \"baietashi\" care se lauda ca au bagat cateva mil bune in masina si masina ori ula atat de tare inaltele incat iti rupe urechile ori au un bass de le rupe masinuta in doua si porma se mira de ce l-ea sarit nr sau dc draq se destrama masina pe sosea.
__________________
iondarie is offline   Reply With Quote
Old 01-07-05, 12:41   #40
GrimReaper

Stage 1
 
GrimReaper's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 10
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"saxo\"
Regula e simpla:
Pentru stereofonie (vezi efecte si nu numai..) Difuzoarele trebuie sa fie DOAR pe fata.
Pe spate poate fi NUMAI subwoofer (e) !
TOT ce e in plus ( ex:difuzoare spate sau oriunde in alta parte ) nu face altceva decit sa COMPROMITA sunetul obtinut !.
Pe marginea subiectului,se poate vorbi foarte mult si sper sa o facem pe noul forum https://www.4tuning.ro/forum/viewforum.php?f=118
Altfel spus,cu cit mai multe difuzoare cu atit mai RAU !!!.
atunci de ce oare cei de la pioneer/alpine/jbl/kenwood etc mai fabrica difuzoare de spate? si de ce oare toate head-uniturile auto au 4 canale?
pai bine mai saxo, tu spui ca o unitate quadrofonica (adica 2 etaje finale stereo) se aude mai bine daca-i lasi 2 canale libere? ai facut proba in sensul asta? hai, cu 4 difuzoare pe spate poate va mai cred, poate am exagerat eu (cu toate ca nu-i chiar asa, diferenta se cunoaste, ca n-am legat 2 difuzoare pe un canal, fiecare are amplificarea lui), hai ca va inteleg si cu chestia asta cu SQ care implica volume mici (?????) dar asta e deja strigator la cer!!!!!
iar baietasii care baga cateva milioane bune in muzica....hmmm...cateva milioane trebuie sa fie cateva zeci de milioane ca sa faca ceva...cine stie, stie...dar e foarte important de stiut ca 1.subwooferele n-au tweetere si 2.manelele n-au bass
n-am \"scris\" pe un ton agresiv si nici batjocoritor...nu iau pe nimeni la misto
GrimReaper is offline   Reply With Quote
Old 01-07-05, 13:57   #41
iondarie

Stage 4
 
iondarie's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 203
Default

in leg cu ce a scris saxo pot spune ca multa lume il va contrazice si pe buna dreptate oricum parerile sunt impartite dar dak nu e nevoie de boxe pe spate atunci de ce mai sunt fabricate si comercializate? ca sa nu mai ne intrebam dc ce toate head-uniturile au 4canale!

in privinta manelelor (mentionez le detest cu exceptia momentelor de mahmureala unde nu mai detin controlul) ce putem spune ca dak ne mai plangem mult ca nu au bass o sa se adapteze oameni si la cerinta asta ca se pricep la ciordeala destul de bine! maine poimaine auzim din negativul melodiei strazile o manea
iondarie is offline   Reply With Quote
Old 03-07-05, 04:30   #42
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

Quote:
in leg cu ce a scris saxo pot spune ca multa lume il va contrazice si pe buna dreptate oricum parerile sunt impartite dar dak nu e nevoie de boxe pe spate atunci de ce mai sunt fabricate si comercializate? ca sa nu mai ne intrebam dc ce toate head-uniturile au 4canale!
iondarie, nu ai facut decat sa rastalmacesti ce am spus eu...merci oricum, dar cred ca s-a inteles si varianta mea
dj81bas, ce te face sa sustii ca pioneer ts-a2010 si ts-a2510 nu sunt difuzoare bune? stii cat costa? le-ai vazut? le-ai ascultat? le-ai ascultat pe o masina? le-ai ascultat pe toate 4 pe masina mea??? daca nu, atunci nu le subestima; am dedus ca tu ai muzica mai buna pe masina, dar nu rade de altii care poate nu au bugetul tau si nici de ale lor \"no-name-uri\"; pot sa-ti spun doar ca isi merita totzi banii, cu sau fara amplificator dedicat.
Quote:
orice om poate sa arunce 2-3amplifuri + 1-2sub si niste boxe si sa urle masina aia de la doua semafoare distanta dar defapt nu prea conteaza de unde se aude conteaza cum se aude! dak lumea ar intelege chestiile astea
iondarie, daca tot \"orice om poate sa arunce 2-3 amplifuri + 1,2 sub\", arunca si tu la tine (daca nu ai deja) si spune-ne daca sunt sau nu bani aruncati (lasand la o parte ca pentru un om de rand, dar pasionat de muzica, conteaza un pic diferenta de bani intre 2 si 3 amplifuri); si sincer, parerea mea e ca, daca la tine in masina \"te poti auzi om cu om\" la volum tare, asta e din cauza ca volumul nu poate sa acopere decibelii emisi de corzile vocale...incearca sa dai mai tare (daca ai cu ce) - no offence, daca ai cu ce, inseamna ca ai un auz multilateral dezvoltat, care separa vocea live de sunetul de pe cd/caseta...
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 03-07-05, 10:23   #43
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Parerea mea este ca....saxo aici greseste.... Luam exemplu un sistem 5.1 ..home cinema...
Are 4 sateliti centru si subwoofer... Oare de ce sunt 4 sateliti+centru? Pt ca sa ii imprastii prin camera si sunetul sa vina din orice directie..si ca ureche sa nu isi dea seama din ce difuzor se aude sunetul... acum mai nou sa ajuns la 6.1 , 7.1....
Stereo nu prea mai e la moda... oricum eu prefer tot statie + boxe decat sistemele Home Cinema....
Si in masina e la fel....
Iar pe DaciaMustang il inteleg de ce a vrut 4 difuzoare... Pur si simplu cred ca ii place sa asculte la un volum mai ridicat..si doar 2 difuzoare pe spate nu il multumeau..oricum am auzit acele pioneer de 20cm si pot sa zic ca se aud f bine...
blak is offline   Reply With Quote
Old 03-07-05, 11:02   #44
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

exercitiu de imaginatie:

la un concert se pun boxe si in spatele spectatorilor ?

la un film se asculta muzica stereo ?

ideea este in felul urmator

la masina s-au pus 4 difuzoare ca sa auda si cei din spate...

punct.

la sistemele audio de pana la un anumit nivel, daca ai boxe in spate exista un sentiment de ambianta...

la sistemele audio de inalta fidelitate, daca-ti vine sunet si din spate e ca si cum ai asculta muzica cu ecou gen lautari...

sunt foarte putine headunit-uri care stiu sa faca un fel de \"surround\" pentru boxele din spate...

am facut tot felul de experimentari cu boxele in spate si pana la urma tot cu fade full front am ajuns sa ascult muzica...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-05, 11:05   #45
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"blak\"
Parerea mea este ca....saxo aici greseste.... Luam exemplu un sistem 5.1 ..home cinema...
Are 4 sateliti centru si subwoofer... Oare de ce sunt 4 sateliti+centru? Pt ca sa ii imprastii prin camera si sunetul sa vina din orice directie..si ca ureche sa nu isi dea seama din ce difuzor se aude sunetul... acum mai nou sa ajuns la 6.1 , 7.1....
Stereo nu prea mai e la moda... oricum eu prefer tot statie + boxe decat sistemele Home Cinema.....
La sistemele 5.1 coloana sonora este special mixata si masterizata pentru a fi redata pe 5.1 canale. Pentru a asculta muzica pe un sistem 5.1 este nevoie de DSP-uri gen 5.1 music, matrix, pop, etc care de fapt _adapteaza_ muzica gandita a fi cantata pe 2 canale in mod 5.1... si o face lamentabil...

stereo zici ca nu este la moda pentru ca multa lume nu stie de fapt cum se aude un sistem stereo adevarat...
viperu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -