Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-05, 13:40   #1
tzepesch

Stage 1
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 24
Default putina muzica in Dacia Break

salve,

se da: o dacie break 1.4 din '84.
problema: un sistem audio decent, care sa-mi rupa masina

am p-acasa:
-un dif medii bass 55hz-5kz de 15 cm diam, 150w max/4ohmi, adncimea de 8cm
- filtru de bass cu reglaj volum si crossover

propunerea mea: sa mai iau un dif din asta si sa le pun pe fata, in combinatie cu alte 2 dif cu medii inalte.

ce ziceti? as mai cauta si un cd-player cat de cat bun, sa nu-mi sara discu-n draci l orice denivelare cat de mica.
am inteles ca spatiile acele din spate de l dacie pt dif. sunt degeaba, k nu-s bune l nimik, asa-i?

astept de l dvs propunei.. banuiesc ca roadstar sau domotec sunt deja excluse total din discutie.

nu am un buget foarte mare

multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bass_241.jpg
Views:	141
Size:	160.3 KB
ID:	31289  
tzepesch is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 18:32   #2
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

in primul rand, usile de dacie sunt prevazute degeaba cu grilele alea, ca nu au incinta si in scurt timp iti zdrangane ceva pe-acolo, daca pui boxe puternice...
in al doilea rand, sfatul meu e sa faci in felul urmator: ia-ti mai intai o unitate cu cd mai rasarita (pioneer, alpine...) care pleaca de la 5 milioane (sau mp3 de la 7 milioane) si 2 difuzoare de 20-25 cm de la pioneer/jbl, carora sa le faci incinte - > iti garantez ca o sa ai claritate si destul bass, ca breaku are rezonanta buna fata de berlina (difuzoare gasesti de la 3,500,000 in sus, de exemplu pioneer ts-a2010 sunt la 3,700,000 si ts-a2510 la ~5 milioane); in felul asta te ajunge foarte ieftin (mai ieftin de atat inseamna domotec sau roadstar); si pe viitor iti mai montezi si 2 difuzoare de 13-17 cm in usile din fatza (gasesti de la 2 milioane in sus alea de 17) ca sa se auda mai complet; succes!
edit: si ca sa te ajunga si mai ieftin, iti cauti cd-player second-hand si poti sa folosesti boxe ovale pe spate
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 20:59   #3
tzepesch

Stage 1
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 24
Default

1. n-am grila pe usila din fata, modelul masinii find mai vechi
2. pe placa duin spate nu pun nik k masina aia e mai mult de carat una alta, uneori fiind necesara scoaterea ei. so, sw in portbagaj canci si dif pe spate. in spate am niste glile d-alea langa geamuri, orientate in sus. poate acolo, pt un vag surround sa bag niste dif pe 2 cai de 10 cm sau cat or incapea

dar un domotec mai rasariyt ce-o avea, avti idee unde gasesc un player Dmtc? am auzit si d-aste si sincer am cam ramas impresionat de unele
tzepesch is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 23:16   #4
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

am avut si eu niste difuzoare eurotec care sunau foarte bine - sunt de 17 cm, cu membrana rosie si au medii si tweeter pe mijloc, se aud de nu se poate! (au cam 50 w rms); de asemenea am un subwoofer domotec de 25 cm care se apropie de un jbl tot de 25 (singura diferenta e ca domotecul are un bazait si nu stiu de unde vine, l-am schimbat de mai multe ori si toate au acelasi bazait, dar nu e deranjant); am si niste difuzoate tot domotec de 20 cm, le am in incinte de pal tip \"tower\" - si astea se aud foarte bine! ce-i drept, le tin in casa, nu le-am probat pe masina.
dar ca unitate, nu te-as sfatui...oricum un cd-player domotec te costa peste 3 milioane in magazin, de banii astia mai bine iti iei un cd-player la mana a doua, macar sony...se cunoaste diferenta
daca n-ai cum sa faci incinte in portbagaj, ar fi o solutie sa iti iei 2 difuzoare domotec de 20 cm si sa le faci incinte cat sa incapa sub scaunele din fata, iar in usi sa pui difuzoare de care ti-am spus mai sus, alea cu membrana rosie (nu am poza la ele, dar daca vrei sa stii despre ce e vorba, fac niste poze cu tweeterele si mediile - ca atat a mai ramas din ele - si le postez aici); iar pe spate pune de 13 cm, conteaza destul 2 difuzoare in plus (pentru \"surround\", cum ai zis si tu); solutii sunt o gramada, dar sa nu te astepti la performante foarte mari, mai ales daca nu vrei sa cheltui prea mult
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 00:11   #5
tzepesch

Stage 1
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 24
Default

doar sa se auda bine fara distorsiuni. nici in 307 n-am plutit pe undele fericirii, dar e ok. bine sursa acoo e clarion si dif. vdo, dar m rog
deci domotec mi-ai recomanda doar l dif. thx...

a, bdw, am vazut niste chestii ieftine rau l kon electronic, l maica domnului, uite linkul http://www.telecomenzi.ro/image.php?id=2051. 2 d-astea p spate ziceam.

am inteles k ar trebui si ceva pt. deparazitare, s nu faca boxele masa cu caroseria or something, nu stiu....i'm blurry
tzepesch is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 14:49   #6
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

alea nu sunt ieftine, la banii aia iti iei macar sony, iar domotecurile alea de care ziceam eu costa 500 mii perechea si sunt de 17 cm
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 19:57   #7
tzepesch

Stage 1
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 24
Default

alea rosii?
da de unde naiba l iau? sa incerc in targ l aleea castanilor l big berceni???
tzepesch is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 20:08   #8
GolfuletzS
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
GolfuletzS's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 5,385
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
Default

mai pune o data poza! canu merge
GolfuletzS is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 20:52   #9
tzepesch

Stage 1
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 24
Default Imi dau mashina OLTCIT Club .... Buna si jeftina

iaste asa:
Club RM

- 1990

- stare buna de functionare (motorul se tine sus si tare, si directia si franele)

- 70.ooo km facutzi pana acum, deci nu e alergata...

- 2 difuzoare fata a 10W

- scaune cu imbracaminte de blana artif.

- cauciuce noi

- rovinieta

- bleu

PRET 450Euro, negociabil

Actele in 3 zile...
tzepesch is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 20:54   #10
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

tzepesch, nu stiu unde ai putea sa le gasesti, eu sunt din constanta si au intr-un singur loc, dar probabil tot de la bucuresti sunt luate
si am gresit undeva, nu e toata membrana rosie, este numai cauciucul ala de pe margine (ala semicircular care face legatura intre membrana si partea metalica), iar restul este negru, tweeterele sunt culoarea nichelului... o sa caut o poza pe net si o postez aici...cel mai probabil le gasesti acolo unde au si alte difuzoare domotec
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 21:00   #11
tzepesch

Stage 1
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 24
Default

thx,
membrana e cercul din cauciuc care prinde conul de inelul metalic
tzepesch is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 21:13   #12
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

mea culpa, niciodata nu am fost lamurit care e membrana (totusi e logic, conul e con, cosul e cos, membrana... e membrana)
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 21:36   #13
tzepesch

Stage 1
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 24
Default

no problemo, majoritatea fac ceasta confuzie.
de fapt difuzorul e ca un fel ureche. aceasta captand sunete, dif redandu-le, m rog, ideea e k principiul e acelasi, si l timpan si l dif, vibratiile misca aerul, producandu-se undele sonore

timpanul e o membrana in sine, fiind in intregime elastic... l dif. doar cercul de cauciuc e elstic, restul fiind rigid
tzepesch is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 15:57   #14
woody4you

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 9
Default Re: putina muzica in Dacia Break

deci intra pe www.telecomenzi.ro difuzoarele de la ei sunt foarte ieftine si foarte bune le recomand, eu am tot un break si am avut montat pe el urmatoarele

2 difuri fata 3 cai Domotec de bazar...leam luat cand am luat masina nu mai tin minte exact cat am dat vreo 700 de mii parca acum 5 ani

2 difuri spate de la kon http://www.telecomenzi.ro/index.php?...splay&pid=2004 exact asa puse pe placa din spate o sa fac poza si ti arat numai ca nu stiu cum sa pun daca ma ajuta cineva


+ sfat daca tu ai spus ca placa aia o dai des jos, am vazut la cineva de pe forum puse 2 boxe ovale pe partea cu `placa` de la portbagaj de la hayon, deci deschizi portbagaju si sub numar pe interior ai un loc gol acolo si se pot pune 2 boxe ovale



si se va auzi bine oricum oriunde leai pune in portbagaj pt ca dacia break are altfel acustica in portbagaj si formeaza totul ca o simpla cutie



o sa revin sambata cu un post nou sa vezi ce mi montez eu pe break
woody4you is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 18:41   #15
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: putina muzica in Dacia Break

cate ineptii ... ca sa nu spun ca te-ai bagat in seama pe-un post vechi de 3 ani de zile LOOOOOL

ps nu intereseaza pe nimeni ce pui tu pe break
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -