Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-05, 21:38   #1
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default help - dimensiuni boxe in renault 21

Salutare
Am o problema legata de dimensiunea boxelor intr-un renault 21 phase 2 (din `90), modelul hatchback (varianta de caroserie scurta in 5 usi)... din pacate cartea tehnica a masinii nu mai este in cele mai bune conditii, suferind accidental un \"dush\"... din ce am reusit sa mai salvez din ea tind sa cred ca ei dau 16.5 dimensiunea boxelor (masina are 4 boxe, 2 in usile fata si 2 in spatele banchetei spate...), insa in usile fata cel putin, dupa ce am scos masca si am masurat cu ruleta boxa imi ies 13 cm...
vreau sa caut niste boxe pt ea si nu vreau sa ma apuc sa decupez in portiere, vreau ceva fix pe dimensiunile din fabrica... so... caut boxe de 13 sau de 16 ??
Cei ce au Renault 21 sau stiu despre ce e vb, plz help !!
__________________

senza cuore saremmo solo macchine
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 21:52   #2
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

atasez o poza cu masina sa stiti despre ce model e vb, cu toate ca interiorul nu cred ca difera sub nici o forma de celelalte modele de 21...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p05-08-05_13.55_114.jpg
Views:	57
Size:	90.3 KB
ID:	30936  
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 22:20   #3
BabyBlue_EVO

Presedinte Evolution Crew

Stage 5
 
BabyBlue_EVO's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 504
Member of:
[Moderators]
[Evolution Crew]
Default

eu zic ca daca tzi-a ieshit pe 13 atunci sa te rezumi la 13 dar daca vrei mai tare decupezi.... doar parerea mea :P
BabyBlue_EVO is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 22:40   #4
U R S U

Stage 5
 
U R S U's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,230
Member of:
[2 Roti]
Default

Nu e o regula! Poti sa adaptezi de cat vrei!
De exemplu, eu pe Matiz/fata am pus inele speciale, si ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc04523_298.jpg
Views:	56
Size:	1.38 MB
ID:	30939  
U R S U is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 22:51   #5
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

nu vreau sa fac modificari majore, ma intereseaza sa pun boxele in lacasul lor creat din fabrica, peste care sa pun apoi masca originala, nothing fancy...
m-am uitat din nou in masina si in usile din fata boxele sunt de 13 (masurate), insa mai exista nijte prinderi cu diametru de 16,5... si in plus in carte este dat 16.5 diametrul boxelor, so... vreau sa stiu ce inseamna asta, ma gandeam ca ma poate lamuri vreun cunoscator de renault...
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 23:01   #6
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ma apei io am un ren 9 ... si tin sa zic ca locu pt boxe era de tat ***u era ceva loc si in bord da acolo nu le puteam prinde nici in ruptu capului in usi daca puneam batea in geam si prostii d'astea ... daca nu vrei nush ce, ramai la ideea de 13 sau cat o fi nush nici io exact acolo pe locu special amenajat da vezi de marimea magnetului ca sa nu ai surprize sau daca vrei poti pune niste chestii numite kick paneluri care te ajuta mult ... este pe aici pe undeva un topic despre ele, cauta'l daca vrei
__________________
Race the strip, not the street!
ZanDer is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 23:12   #7
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

stiu ce-s alea kickpaneluri, dar vreau sa fie totul nice and clean, sa montez boxele in lacasul lor si sa pun masca de fabrica peste... nu vreau sa fac nici un fel de modificare gen decupate usile, inele din pal, kickpaneluri and stuff... este masina tatalui care o mai iau si eu din cand in cand la o tura si ma cam deranjeaza trompetele din fabrica, dar in acelasi timp nici nu pot sa fac modificari majore... NICE AND CLEAN
So... still want some help...
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 07:41   #8
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Sfatul meu e sa iei masina, mergi pana la un atelier si la acolo iti vor spune baietii ce difuzoare poti pune in locul celor de fabrica...cea mai simpla solutie...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 10:07   #9
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

M-am uitat in manualul de instalari si pentru R 21 din 89 in 2003 ai asa:
-Fata 17 cu tweeter pe bord in locasele originale
-Spate 17 cm coaxiale.
Verifica totusi pentru spate sa nu ai surprize.Mergi la un atelier cum a spus si sfigmo,e cel mai simplu si sigur.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 10:27   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Vezi foto
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	r213_269.jpg
Views:	58
Size:	421.2 KB
ID:	30978   Click image for larger version

Name:	r212_145.jpg
Views:	52
Size:	264.2 KB
ID:	30979   Click image for larger version

Name:	r21_134.jpg
Views:	55
Size:	354.0 KB
ID:	30980  

saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 14:55   #11
U R S U

Stage 5
 
U R S U's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,230
Member of:
[2 Roti]
Default

saxo: JOS PALARIA PT RASPUNS, dar oare ... ?!?!
U R S U is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 17:37   #12
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

sigur o are...
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 22:47   #13
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

saxo merci mult pt reply.. am fost azi cu masina si am verificat 2 perechi de boxe pioneer pe 16, pe care le-am si achizitionat.
Deci pentru cei cu aceiasi problema, boxe de 16cm pe Renault 21
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 23:15   #14
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Daca pot,oricind cu placere !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 00:08   #15
BabyBlue_EVO

Presedinte Evolution Crew

Stage 5
 
BabyBlue_EVO's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 504
Member of:
[Moderators]
[Evolution Crew]
Default

ce putere daca pot intreba?
BabyBlue_EVO is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -