Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-07, 00:11   #1
Alex_Tiger

Stage 4
 
Alex_Tiger's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 278
Default am probleme cu hu si amplifu. plz help

inainte aveam un pioneer deh 2820mp cu amplif si 2 woofere de bass, amplifu e d 4x150 (2x300). totul era bine si frumos pana intr-o zi cand am auzit k in boxele de bass se aude o bataie constanta cand muzica era p pause (si cand mergea dar se auzea mai incet) si tot odata se auzea acceleratia in boxe (doar cele legate la amplif) pana la urma am descoperit ca problema venea de la hu care baga curent p iesirea rca. ok am mers ce-am mers fara bassi si azi mi-am luat un alpine CDE-9870r sperand ca rezolv problema, dar din pacate nu. acum a aparut o alta problema. nu porneste amplifu. daca scot cablurile rca porneste cand am conectat un cablu se opreste singur asta in timp c hu merge. spuneti-mi va rog ce poate sa fie?? maine duc oricum amplifu sa vad care ii problema dar ajutati-ma sa inteleg k eu nu reusesc. am incercat amplifu si la altcineva in masina si e aceasi problema si acolo...inainte p pio-u meu mergea chiar si cu bataile dar mergea avea semnal si sunet dar acum nimik...amplifu e vechi firma profi sound si nu am reusit sa gasesc detalii despre el. ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi va rog?
__________________
...
Alex_Tiger is offline   Reply With Quote
Old 17-10-07, 21:45   #2
Alex_Tiger

Stage 4
 
Alex_Tiger's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 278
Default Re: am probleme cu hu si amplifu. plz help

am fost azi la "reparat" si logic k atunci cand l-a testat la el merge...si mi-a spus ca nu are ce sa repare la el...eu nu mai stiu ce sa zic
Alex_Tiger is offline   Reply With Quote
Old 19-10-07, 18:26   #3
Alex_Tiger

Stage 4
 
Alex_Tiger's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 278
Default Re: am probleme cu hu si amplifu. plz help

daca conectez ampliful prin HI-IN (semnalul astfel vine dritr-un cablu de difuzor in amplificator merge. nu la fel de tare si fara sa beneficiez de reglajele separate ot woofer de la HU dar merge. oricum tot nu stiu si inteleg de ce nu merge pe rca. va rog cineva daca stie despre ce este vb sa posteze aici plzplzplz
Alex_Tiger is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 20:47   #4
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: am probleme cu hu si amplifu. plz help

eu am mai citit de probleme cu masa la rca in unitatile pioneer. daca intr-adevar aceea e problema, o solutie e sa legi masa cablurilor la caroserie.
ai putea incerca cu un alt hu.
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 22:01   #5
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: am probleme cu hu si amplifu. plz help

Despre ce amp e vorba>?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 23:47   #6
Alex_Tiger

Stage 4
 
Alex_Tiger's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 278
Default Re: am probleme cu hu si amplifu. plz help

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
eu am mai citit de probleme cu masa la rca in unitatile pioneer. daca intr-adevar aceea e problema, o solutie e sa legi masa cablurilor la caroserie.
ai putea incerca cu un alt hu.
u nu ai citit to postu? am incercat cu alte 2 HU si ampliful nu porneste oricum acum am schimbat hu cu un alpine si problema e ca nu porneste, nu mai am treaba cu bazaitu (plus k am incercat si cu masa intre hu si amp la pio si tot nu se rezolvase probl).

Quote:
Originally Posted by xxDadixx
Despre ce amp e vorba>?
e un ProfiSound 4x150W, pun poza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00771.JPG
Views:	118
Size:	1.88 MB
ID:	375114  
Alex_Tiger is offline   Reply With Quote
Old 22-10-07, 18:13   #7
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: am probleme cu hu si amplifu. plz help

Umbla,daca ai, pe la butonul de Hi-Input vezi cum e setat, ceva de genul mi se intampla mie cu un amp.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 19:05   #8
Alex_Tiger

Stage 4
 
Alex_Tiger's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 278
Default Re: am probleme cu hu si amplifu. plz help

am fost azi cu el la sfigo la niste baieti de meserie si pana la urma mi-au spus ca e de la amplif dar mai multe nu eu acum il am legat prin hi-in, care nu nu are butoane ci doar 6 gauri in care sa bagi semnal (in loc d rca). deci practic nu prea am ce sa umblu la restu butoanelor care le am (care sunt 2 intrerupatoare ON-OFF pt 1/2 channel si 3/4 channel + 2 volume) am umblat le-am invartit in taote partile si tot la fel. deci e foarte ciudat ce se intampla, faptul ca, cu un pio stricat merge si cu orice alt player nou bun nu merge.
Alex_Tiger is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -