Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-05, 15:09   #1
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default Subwoofer pe ieshirea de casetofo ...??!!

Salut am si eu cate intrebari
Daca iti cumperi un casetofon care are ieshire de SUBWOOFER este adevarat k nu se va mai auzi la fel de bine k daca sa zicem ash cumpara o statie de 4 ieshiri si as lega la ieshirea din spate a casetofonului statia care sa tina subeoofer + boxele spate?
si inca o interbare ce este mai bun un subwoofer activ sau unu pasiv si care s-ar potrivi mai bine la un casetofon cu ieshire de subwoofer ?
mi s-a spus k daca ash cumpara unu activ nu s-ar auzi la fel de bine k unu pasiv + statie ??? astept sfaturile voastre si multumesc mult
__________________
Oricat ai evita radarele politiei tot te va prinde unu mai devreme sau mai tarziu. Fii cu ochii in 4!!!

Renault Clio Symbol Expression 1.4 16v
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 19:52   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

din ce mi-au zis mie si altii e ca daca vrei sa legi un woofer direct la iesirea casetofonului (HU) si vrei sa se auda bine (si nu vrei o statie) e indicat sa iei un woofer activ ( astea au ele o statie inauntru)

oricum asteapta si parerea celor mai documentati (eu nu prea ma pricep in domeniul asta) si mai cauta si tu pe google poate gasesti ceva folositor


Quote:
Originally Posted by \"blak\"
Budea....Budea....
dap interesanta remarca, o sa tin cont de sfatul tau
200SX is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 20:36   #3
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default Re:

[quote=\"200SX\"]din ce mi-au zis mie si altii e ca daca vrei sa legi un woofer direct la iesirea casetofonului (HU) si vrei sa se auda bine (si nu vrei o statie) e indicat sa iei un woofer activ ( astea au ele o statie inauntru)

oricum asteapta si parerea celor mai documentati (eu nu prea ma pricep in domeniul asta) si mai cauta si tu pe google poate gasesti ceva folositor


Nu cred k ai inteles ... adik daca imi fac un subwoofer cum numa bulake de BLACK :P stie sa faca :P care va fi activ si logik ca va avea nevoie de statie ... o leg pe ieshirea de boxe asta implicand o statie de 4 ieshiri sau o deg pe ieshirea casetofonului adik ieshirea de sub a casetofonului
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 21:25   #4
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default Re: Subwoofer pe ieshirea de casetofo ...??!!

Quote:
Originally Posted by \"Rolex_Logan\"
Salut am si eu cate intrebari
Daca iti cumperi un casetofon care are ieshire de SUBWOOFER este adevarat k nu se va mai auzi la fel de bine k daca sa zicem ash cumpara o statie de 4 ieshiri si as lega la ieshirea din spate a casetofonului statia care sa tina subeoofer + boxele spate?
si inca o interbare ce este mai bun un subwoofer activ sau unu pasiv si care s-ar potrivi mai bine la un casetofon cu ieshire de subwoofer ?
mi s-a spus k daca ash cumpara unu activ nu s-ar auzi la fel de bine k unu pasiv + statie ??? astept sfaturile voastre si multumesc mult
iesirea aia de subwofer se leaga la o statie pt ca are cativa mV este semnal de bass direct din cass...sunt scule care au iesire din preamplif si iesire de subwoofer...ambele sunt pt amplif..referitor la activ sau pasiv in primul rand pe ce masina vrei sa-l instalezi ..si in general cele active sunt mai usor de instalat fiindca ampliful face corp comun cu subwooferul...in fine ca sa fie simplu ai un cass cu patru iesiri le legi la difuri si mai pui un amplif pt bass ...daca totul e legat si reglat corect merge bine , asta vroiai sau altceva ?
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 22:39   #5
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"blak\"
Hmmm....nu au medii a? boxele mele a? ... vii maine si ti le pun in cap .... Si apropo... ia mainile de la gura.... cand vb cu blacky :P
gata mey cu off-topicul pls - Honda
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 22:44   #6
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default Re: Subwoofer pe ieshirea de casetofo ...??!!

[/quote] iesirea aia de subwofer se leaga la o statie pt ca are cativa mV este semnal de bass direct din cass...sunt scule care au iesire din preamplif si iesire de subwoofer...ambele sunt pt amplif..referitor la activ sau pasiv in primul rand pe ce masina vrei sa-l instalezi ..si in general cele active sunt mai usor de instalat fiindca ampliful face corp comun cu subwooferul...in fine ca sa fie simplu ai un cass cu patru iesiri le legi la difuri si mai pui un amplif pt bass ...daca totul e legat si reglat corect merge bine , asta vroiai sau altceva ?[/quote]

de instalat vb de dacia logan iar referitor la ce ai zis tu exact asta vreau sa fac insa aveam o nelamurire daca la configuratia mai sus mentionata conteaza daca pun un sub activ sau pasiv ... adik pe care se va auzi mai bine?
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 14-05-05, 00:33   #7
Adrian_Pintea

Stage 4
 
Adrian_Pintea's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 267
Default

cred ca nu faci diferenta intre un difuzor legat pe o statie sau pe head-unit...sau nu faci diferenta intre un subwoofer activ si pasiv...ala activ are amplif in el
__________________
BMW Power
Adrian_Pintea is offline   Reply With Quote
Old 14-05-05, 07:22   #8
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

se poate lega si asa si asa...diferenta o vei simti insa in momentul cand le vei fi auzit pe amandoua...pentru legare direct de pe finalul intern al HU e nevoie de un amplificator care sa aiba HI-level input...acea intrare este un compromis pentru masinile ale caror HU-uri nu au iesire de semnal mic...dava vrei sa faci o treaba buna, recomandat e, indiferent pentru ce masina, sa ai un HU care in spate sa aiba iesire RCA, un amplif bun care sa stie sa faca treaba si un subwoofer adevarat...cele active sunt doar o completare a sunetului de frecvente joase pe instalatiile cu difuzoare de fabrica ce nu coboara jos...bafta...
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 14-05-05, 11:40   #9
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Am si eu o intrebare la casetofon in spate am mufe de sub si mufele pentru statie care in 4 si la statia am numai 4 ! pune doua mufe de la statie cu mufele de la sub ca sa controlez sub din cas sau le pun pe toate 4 pe cas fara sa folosesc aia de sub ??
Na asta este nu stiu
__________________
Audi S3 400+ ---------
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 14-05-05, 16:38   #10
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

huh???????? explica in sensul in care merge semnalul ca nu inteleg absoult nimic...de la cd catre amplif...cd=iesiri, amplif=intrari...bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 14-05-05, 22:32   #11
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

la cas am left 2 mufe right 2 mufe !!! si doua mufe sub !! la statie 4 mufe !! 2 chanale !!! Pot sa pun un canal pe aleea doua mufe de la sub si celalat pe left de la cass si right sa ramana liber !!??
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 15-05-05, 09:03   #12
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

daca ai iesire filtrata de sub din CD, pe cablul pe care il vei duce la amplif va trece semnal pt sub, adica direct filtrate joasele si nu este indicat sa legi difuzoare pe el...asadar poti lega desigur subwooferul pe un amplif pe 4 canale cu folosind acea iesire din CD si doua iesiri din amplif eventual in punte pentru o putere mai mare si alte doua iesri din CD cu celelalte doua din amplif pt difuzoare...nu conteaza ce lasi liber la CD...ideea e sa iti mearga functiile de balance si fader apoi...grija mare la conectare...bafta...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 15-05-05, 22:20   #13
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Rolex..lasa ma ca facem intrecere peste 4 luni la muzica in fatza la bodega noastra
blak is offline   Reply With Quote
Old 15-05-05, 23:03   #14
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"blak\"
Rolex..lasa ma ca facem intrecere peste 4 luni la muzica in fatza la bodega noastra
in caz k nu sti mie deabia prin ianuarie o sa imi dea astia carnetu asha k deabia atunci o sa imi fac aparotzia....
dar la o liniutza ma arunc cu tine

scuze de off
]
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 15-05-05, 23:10   #15
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Mersi mult mai !!!

Am o intrebare !! Cum trebuie sa fie puterea boxelor cu puterea pe care o scoate statia mai mica sau mai mare ( ca sa nu frec boxele cat de repede ) ?
boxele mele is de 80 rms si statia de 110 rms ii bun sau trebe alte boxe ?? mai mari sau egale !!?? ca mai mici is ???

Ps: daca dau cam pe la max sa nu distorsioneze !!!
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -