Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-05, 15:45   #1
Øvi

Stage 4
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 287
Member of:
[RR]
Default Problema ciudata : protectie amplificator JBL GTO75.4

De cateva luni bune ma terorizeaza problema asta , inca n-am rezolvat din lipsa fondurilor. Nu stiu ce poate fi.

Configuratia este urmatoarea:
HU Pioneer DEH-P5630MP
Amplif JBL GTO75.4
Subwoofer Alpine Type-R 1241D
Iesirile amplifului sunt legate in bridge , din 4 canale in 2 canale , fiecare canal alimentand cate o bobina.

Gain-ul la amplif e dat cam la 70% , insa daca dau volumul mai mult de aprox. 29 (din 62 max.) , la note de bass joase intra protectia amplifului , se aprinde led-ul rosu \"PROTECT\" , se stinge cel albastru de \"POWER\" , si evident , pauza Am o baterie de 55Ah.
De bass test-uri nu mai zic , n-are rost.

Am mai postat problema acum cateva luni pe un forum foarte bun de car audio romanesc , unii acuzand autoinductia datorata legarii separate a bobinelor , nu in paralel , altii probleme la alimentare/amperaj/etc.
Am tot umblat si la reglaje in amplif,dar problema nu dispare indiferent de situatie..

Ce poate fi problema ? refuz sa cred ca ampliful e stricat , cand aveam un sub JBL gt4-15 legat pe 1 canal (rezultat din legarea in bridge a 2 canale din 4) mergea fara probleme , parca 1 singura data a aparut protectia , dar la un volum foarte ridicat , aprox. 50 din 62 max.

Paranormal
Øvi is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 16:25   #2
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

amplificatorul respectiv nu se preteaza la acea configuratie...

este o chestie care se intampla des cand se monteaza in bridge amplificatoare entry level...

incearca sa pui doar doua canale in bridge (daca merge in 2 ohm) si sa conectezi bobinele in paralel (daca bobinele au 4 ohm)
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 16:37   #3
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

s-a mai intamplat cu acelasi tip de amplificator treaba asta de protectie...problema acolo a fost ca a ramas asa...era ceva din el...la tine este posibil ca difuzoarele sa fie cu o impedanta mai mica decat cea suportata de amplif...el nu este stabil in 2ohmi in punte...masoara difurile...bafta...
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 18:51   #4
Øvi

Stage 4
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 287
Member of:
[RR]
Default

sfigmo , e vorba doar de un singur dif cu 2 bobine.

Fiecare bobina are 4ohm.
Ampliful are 4 canale , si am legat 2 cate 2 in bridge , rezultand 2 canale a cate 284W RMS pe 4 ohmi. Fiecare din cele 2 canale alimenteaza o bobina. E 4 ohmi la 4 ohmi , nu e diferenta de impedanta.

viperu , ampliful nu poate bridge la 2 ohm. Singura varianta ar fi sa leg 1 singur canal din cele 4 la 2 ohm (bobinele in paralel) dar ar primi doar 142W RMS care este aproape nimic

Aici atasez specificatiile tehnice ale amp-ului:
Øvi is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 19:09   #5
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

incearca sa legi in mod stereo bobinele...vezi daca face la fel...chiar daca pierzi din putere...doar sa vezi daca se intampla la fel...intelegi ce spun? pune exact ca si o pereche de difuzoare cele doua bobine ale difuzorului...pe doua canale si nu in punte...vezi ce rezultat obtii...daca e la fel inseamna ca e o buba...schimba-l cu un amplificator stabil in 2 ohmi si in punte...ei nevoie doar de doua canale...bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 19:17   #6
Øvi

Stage 4
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 287
Member of:
[RR]
Default

Inteleg ce zici , deci din 4 canale leg 2 la bobine .... dar sa comut canalele left si right pe stereo ? defapt e in regula , ca semnalul e direct mono , vine cu un Y din iesirea dedicata a playerului ...
Øvi is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 00:27   #7
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default

Si eu am un JBL 75.4 si am patit aceasi chestie, dar numai la legare in punte, ca si tine ! Parerea mea este ca atunci cand legi in punte consuma mai mult curent. Am citit in cartea ei ca etunci cand se stinge becu' albastru si se aprinde cel rosu scade voltajul in baterie sub 9V, ceea ce nu este deloc bine. Deci tot se rezuma la curent; incearca cabluri groase. Acum o am legata pe 4 difuzoare si nu mai face. In nici un caz nu este stricat !!
GYM is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 02:53   #8
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

O sugestie ce s-a intamplat la mine: s-a dus draqu sigurnata de 100 de la mine si evident ca nu am gasit asa ceva la noi. Am pus siguranta romaneasca cu lita. A trebuit sa pun destul de multa, ca altfel ramanea in safety, ca la tine. Eu am acum un JBL gto. 301.0 parca...

Daca ai facut si tu ca mine, poate asta e problema.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 08:04   #9
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Mdeah...cablurile sunt cele adecvate???sincer nu m-am gandit la asta...e foarte posibil sa fie asta cauza...nu m-am gandit ca ar fi posibil sa nu ai cabluri...minim 8awg...si Hondare...sigurante sunt cate vrei de care vrei !!!cauta bine ca se gasesc ...bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 08:32   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Mai fa o verificare:
Ia un aparat de masura,verifica rezistenta fiecarei bobine a difuzorului in parte si spune ce zice aparatul.Evident deconectat de la amplificator.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 15:09   #11
Øvi

Stage 4
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 287
Member of:
[RR]
Default

Ok , am facut ce m-a sfatuit sfigmo , am conectat bobinele ca o pereche de difuzoare , la 2 canale din cele 4 ale amplifului si totul merge perfect , nu mai apare problema M-am mai luminat putin , imi era frica sa nu fie amplif-ul defect

In legatura cu cablurile .... am kit Alfatec de 20mm , umm asta vine cam 10AWG sau sunt eu derutat .... nu cred sa fie problema de acolo ... ramane varianta condensatorului ?
Øvi is offline   Reply With Quote
Old 19-11-15, 15:13   #12
andreiboa

Stock
 
Join Date: Nov 2015
Posts: 1
Default Re: Problema ciudata : protectie amplificator JBL GTO75.4

salut am si eu o intrebare am tot un jbl gto 754 dar am avut o problema miau pokint do condesatoare de la intrare de subofor dar statia nu se mai aprinde becul verde o fi din cauza asta sau ca am singuranta de 40 de amperi stati este montata pe un passat
andreiboa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -