Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-05, 16:22   #1
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default sistem audio pt opel astra classic 2

imi puteti recomanda si mie niste boxe, eventual cu preturi si un mp3 player pt un opel asta classic 2. nu stiu ce dimensiune trebuie sa aive boxele. oricum nu as vrea sa distrug nimik din portiera ... adik pe fatza doar sa le inlocuiesc pe alea standar, iar pe spate langa luneta sa pun unele ceva mai mari, eventual ovale.
ca mp3 playere mi-au placut f mult cele de la alpine ... insa nu stiu dak gasec vreunu cu leduri portocalii (sa se potriveasca cu restu bordului).
suma cred ca o sa fie in jur de 15 milioane pt tot. banuiesc ca nu o sa-mi ramana bani si de altceva de ex un amplificator ceva.

multumesc anticipat pentru ajutor
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-05, 17:10   #2
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default

La Astra Classic boxele pe fata sint pe 16.5 cm iar pe spate sint de 13 daca e in 4 usi si pe 16,5 daca e in 2 usi.
Din intimplare eu am modelul in 2 usi si trebuie sa-ti spun ca boxele sint destul de bune. In schimb Head unitul strica rau sunetul.
Ce ti-as recomanda este ca mai intii de toate sa schimbi head unitul (si nu te mai preocupa de culoarea galbuie obosita a bordului ca se poate schimba, mai degraba o schimbi pe aceea). Daca dupa ce ti-ai schimbat head unitul nu esti multumit de rezultat, ti-as recomanda sa-ti iei un amplif micut care sa stie un 1X200w si un subwoofer in porbagaj. Asa ti-ai putea regla boxele sa dea medii si inalte, si basul sa vina din porbagaj, deja se schimba sunetul. Iar daca nu esti multumit de tweeterele stock care sint cam proaste, iti poti lua unele no name entry level si vezi ca e o diferenta. Astea fiind zise, daca iti alegi produsele cu grija te incadrezi in banii propusi.
__________________
Gone for cigarettes...one hundred miles and running
nev is offline   Reply With Quote
Old 25-02-05, 20:31   #3
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

modelu de astra pe care il astept sa vina este cel in 5 usi cu hayon. nu prea am apucat sa ma uit la boxe, dar carcasa aia a lor standard parea destul de mica. oricum am comandat masina fara nici un fel de casetofon, doar cu 2 boxe pe fata(nu se putea altfel). tweeterele unde sunt amplasate ?? oricum la head unit cred ca o sa raman pe un alpine mp3.
am mai avut pana acum un panasonic, fara mp3, dar care avea o mare problema ... la orice groapa luata sarea cd-ul, iar dupe 3-4 intreruperi il scotea afara ... sper ca alpinerile au protectie anti-soc ... :P
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-05, 20:47   #4
Øvi

Stage 4
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 287
Member of:
[RR]
Default

Tweeterele sunt amplasate la oglinzi , sub maneta de reglare a oglinzilor ... trebuie sa-ti cumperi un sistem de boxe pe componente cu dif-uri de 165mm .... un set de JBL-uri cum ai nevoie (contine tweetere+difuri+crossover) ii pe la 3.400.000 ...
Øvi is offline   Reply With Quote
Old 25-02-05, 21:18   #5
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

eu chiar nu prea cunosc chestile astea ... oricum o sa ma duc la un service ceva ca sa montez toate astea ... da ce-i ala crossover ?
ps: JBL se gaseste usor ?
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-05, 21:25   #6
Øvi

Stage 4
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 287
Member of:
[RR]
Default

Crossover = filtru ... o \"cutiuta\" mica in care intra semnalul , si filtru separa frecventele in asa fel incat din tweeterele sa se auda inalte si dif-uri medii... sisteme de componente JBL n-am prea vazut prin magazine , in schimb am vazut la cateva magazine online (********** , aoy.ro) .... sunt mai multe variante , cum zici tu , treci pe la magazin de car audio si vezi cam ce au ... succes!
Øvi is offline   Reply With Quote
Old 25-02-05, 21:41   #7
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"nev\"
La Astra Classic boxele pe fata sint pe 16.5 cm iar pe spate sint de 13 daca e in 4 usi si pe 16,5 daca e in 2 usi.
Din intimplare eu am modelul in 2 usi si trebuie sa-ti spun ca boxele sint destul de bune. In schimb Head unitul strica rau sunetul.
Ce ti-as recomanda este ca mai intii de toate sa schimbi head unitul (si nu te mai preocupa de culoarea galbuie obosita a bordului ca se poate schimba, mai degraba o schimbi pe aceea). Daca dupa ce ti-ai schimbat head unitul nu esti multumit de rezultat, ti-as recomanda sa-ti iei un amplif micut care sa stie un 1X200w si un subwoofer in porbagaj. Asa ti-ai putea regla boxele sa dea medii si inalte, si basul sa vina din porbagaj, deja se schimba sunetul. Iar daca nu esti multumit de tweeterele stock care sint cam proaste, iti poti lua unele no name entry level si vezi ca e o diferenta. Astea fiind zise, daca iti alegi produsele cu grija te incadrezi in banii propusi.
parerea mea e sa mergi pe ce ti-a spus Nev,la el se aude mult peste alte masini,cu toate ca nu a bagat f multi bani in sis audio.incearca un head unit cu un anti soc cat mai mare (deh,gropile de pe la noi sunt multe si adanci ) si un woofer cu un amplif,cat despre spate,o pereche de ovale de clasa medie nu e mai mult de 2,5 mil. te incadrezi in pret,mai ales daca vb cu mine pt incinta de woofer
serios acu,nu te arunca sa schimbi pe fata boxele,inca.ia-ti player si vezi dupa aia.cum ziceam,la Nev se aud bine stock-urile.
am i right?or am i right? Nev?
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 25-02-05, 21:55   #8
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

pai da, da nev cred ca are si amplificator. si preturile ... din ce vad eu ... ma uit intr-un autoshow sunt asa:
head unit: 9 mil (aproximativ)
boxe spate 3 mil
cam 12 mil in total. cu 3 mil nu cred ca iau amplificator ... si am omis si manopera :P
am vazut cum arata niste crossover-uri ... da mai am o nelamurire ... unde se monteaza ?? ca le-am vazut la unii puse pe usi ... ma rog adaptate pe o fatza de usa.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-05, 07:54   #9
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

De regula crossover-ele stau aproape de tweeter si mid-bass, si atunci se monteaza in usa undeva, dar pot fi montate si in bord...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 28-02-05, 09:25   #10
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ZooM-ZooM\"
am i right?or am i right? Nev?
You-re right.
Ovalele pe spate poti sa le lasi pentru mai incolo, daca nu te multumeste sunetul pe care-l ai.
Dupa parerea mea cel mai bine este sa investesti treptat in sistemul audio, si sa-l \"construiesti\" in functie de nevoile tale. Incepi cu basicul, dupa care mai adaugi componente in functie de ce te nemultumeste pe tine (basi, inalte, etc). Asa nici nu e efortul financiar prea brusc si iti poti cladi sistemul exact cum vrei tu.
nev is offline   Reply With Quote
Old 28-02-05, 14:20   #11
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

pai ma gandesc ca doar cu 2 boxe nu se aude cine stie ce
mom am pe alta masina 4 boxe si pot sa zic ca e acceptabil.
ps: se poate ca boxele dupa 8-9 luni de zile sa nu se mai auda ca la inceput ? zic pt ca stiu ca la inceput cu un casetofon normal 4x45 putea sa ascult pana la un volum de 32-33 din 40 maxim, iar acum dak trec de 28 e bine ...
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 16:56   #12
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

in final cred ca ma hotarasc pt un head unit Alpine ... cu sistem flip down... nu stiu exact modelu+ 2 boxe pe spate Alpine pe la 2.5 mil. in fata o sa ramana boxele standard. un amplificator mic pentru boxele din fata la ce pret o sa gasesc?
multam pentru sfaturi
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 20:09   #13
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

astept si eu o sugestie cat mai curand ... pls
momentan am asa: 2 boxe de 20 W rms pe fata, 2 boxe alpine SXS-1357 5-1/4 de 50W rms in usile din spate + 4 tweetere 2 alpine in fata si 2 no name cred.
head unit-ul este alpine CDE 9827RM
m-am gandit la un amplificator ceva pt boxele de pe fata, sau sa le schimb si pe acelea pt ca nu exceleaza, dar nu am idee ce sa pun. pls help me
o sa mai investesc maxim 5 mil in audio momentan.
ps: offtopic am vazut in magazin un subwoofer BLAUPUNKT .. nu mai stiu exact modelul, dar era destul de mare si parca era de 400 W. la 3.4 mil se merita?
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-05, 17:01   #14
AlecsRo

Stage 4
 
AlecsRo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 209
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

sigur nu era puterea rms.. oricum, si eu am o astra classic cu sonorizarea stock (e destul de reusita), totusi as vrea sa schimb boxele si sa adaug un sub+statie. Intrebarea e... unde sa fac toata treaba asta daca-mi iau componentele pe bucati? sa desfac eu usile? nu m-as risca..
AlecsRo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -