Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-12, 00:15   #1
flaviusbox

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 166
Default Folia Insonorizanta

intrebare intrebatoare: folia cu care se insonorizeaza masina este folie de aluminiu obinuita sau contine ea in sine vreo compozitie mai speciala? (in afara de faptul ca unele au burete sau ca unele au insonorizantul ala plasticat pe verso etc)
flaviusbox is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 10:35   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Folia Insonorizanta

Importanta este exact partea aia cu burete sau aia cu bitum/cauciuc/etc, si nu folia de aluminiu. Stratul de aluminiu are un rol secundar. Desi era dragut ca lumea sa-si inveleasca masinile in folie de aluminiu de gatit sau, mai frumos, in ambalaje de ciocolata, si totul sa sune.... mai gustos si mai dulce? Dar nu e cazul.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 10:53   #3
flaviusbox

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 166
Default Re: Folia Insonorizanta

sunt constient ca fiecare parte fata-verso are rolul ei. eu eram doar curios daca e folie simpla sau ceva profi ca sa zic.

in niciun caz nu ma apuca sa cumpar folii fino si sa le dau cu spray antifon
flaviusbox is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 11:21   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Folia Insonorizanta

Quote:
Originally Posted by flaviusbox View Post
sunt constient ca fiecare parte fata-verso are rolul ei. eu eram doar curios daca e folie simpla sau ceva profi ca sa zic.

in niciun caz nu ma apuca sa cumpar folii fino si sa le dau cu spray antifon
Sunt materiale dedicate acestei operatiuni. O buna parte din ele nu au nici o folie de aluminiu.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 12:07   #5
flaviusbox

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 166
Default Re: Folia Insonorizanta

evident....! aseara am ramas uimit de curiozitate. un prieten cu un e36 coupe avea in portbagaj un woofer de 1400 w...600rms. am ramas uimit de cum suna si masina nu era antifonata. zic asta in concordanta cu faptul ca nu era antifonata cu nimc....extraordinar de frumos se auzea bas-ul afara.

la mine la e36 cand te indepartai de masina...se auzea ca un woofer spart...bine aveam un woofer de 800 w...250-300 rms
flaviusbox is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -