Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-07, 22:09   #31
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Sistem audio Hertz pe Espero

N-ar fi exclus sa sune mai bine.
Da-i un MP lui Saxo si intreaba-l de Focal.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 08:50   #32
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Sistem audio Hertz pe Espero

Focal cu siguranta gasesti la Tottal. Da un telefon inainte !
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 15:30   #33
horhe

Stage 1
 
horhe's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 24
Default Re: Sistem audio Hertz pe Espero

Salut.Si eu mi-am montat acum 2 sapt. la Tottal o pereche de hertz ecx 165 (luate din Austria ca la noi n-am mai gasit demultisor hertz).Initial voiam dieci dar cum am zis n-am gasit nici la noi nici acolo.Difuzoarele au fost montate pe policioara din spate (intarita cu o placa de mdf) la o fabia hatchback.
Sa zic asa se aud binisor dar cred ca amplificate se vor auzi mult mai bine...

Cumnatu, unde ai gasit dieci? Ma intereseaza si pe mine f.mult o pereche de dsk 165 (sau esk 165,un pic mai scumpe dar ca sa am aceeasi gama fata-spate).La Tottal mi-au zis ca nu mai au demult si nici nu stiu cand aduc...
Si o recomandare de amplif pentru ecx-uri? Saxo mi-a recomandat Audison dar sunt un pic cam scumpe in momentul asta pt.mine.Ceva la 500-600 Ron maxim.

Cat despre Tottal si oamenii de acolo am numai cuvinte bune.Sunt foarte amabili si se vede ca sunt profesionisti!
horhe is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 19:54   #34
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Sistem audio Hertz pe Espero

Eu am luat Dieci de la Tottal vineri ( azi fiind duminica ) deci ....
La amplificare, aceeasi parere, pe teste iti dai sema care se pupa cel mai bine !
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 22:23   #35
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Sistem audio Hertz pe Espero

Doua intrebari am , va rog sa va dati cu sfatul, sigur este mai avizat decat al meu !

1. Dpdv al basului ( fara a pierde mult la claritate ) as face un schimb de la Pioeer DEH 4600 ( estimat pe piata la 3,3 - 3,5 mil ) catre un Alpine ( maxim cu 1 mil in + diferenta ). E recomandat sau .... ?

2. Care ar fi wooferele ( eventual marca si model ) cu cea mai mare sensibilitate in sensul de a le misca cat de cat si Hu direct fara statie ( vreau sa pun la picioare in spate ) ??

Evident ca la intrebarea 1 ma astept de la cei care realmente au facut aceasta diferenta iar la intrebarea 2 sunt constient ca nu e ca la statie dar.. cat de cat. Am avut ce atasez in poza in masina ( infecta calitate ) si totusi, in ciuda faptului ca diful are 30 cm il misca HU si inca destul de bine .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11012007702.jpg
Views:	111
Size:	339.8 KB
ID:	201687  
__________________
Chrysler 300m, 3.5L ( aproape Hemi ) , 250 cai, full.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 22:25   #36
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Sistem audio Hertz pe Espero

.... aaapropos, ca am apucat sa pun DCXurile pe masina ( precizez ca zbarnaitul din filmulet e determinat de faptul ca la momentul respectiv difurile erau pur si simplu puse in gauri, fara absolut nici o prindere ) Acum suna si mai bine !

n-am cum sa atazes aici formatul asa ca va dau un link http://anagabriela.ro/DCX%20165/
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 20:17   #37
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Sistem audio Hertz pe Espero

...stiti ca intrebam eu de care-i mai bun dintre Clarion, Pioneer si Alpine.
Dupa ce am testat Pioneer si Alpine ( clarion n-am avut ocazia ) concluziile sunt urmatoarele ( folosind acelasi nivel de model si la aceeasi bani)
:
Ca si sunet :
Alpine este mai puternic ca nivel de zgomot, mai fortos, mai brut in sunet, cu bas putin mai adanc, mai necizelat si are medii multe rau ( care nu prea le poti scoate )
Pioneer este mai ... soft cumva, mai pufos, nu prea are vlaga insa are claritatea mult mai buna. Simt chiar si o lipsa de medii ( are reglaj in acest sens dar nu pe frecventa care o vreau eu )

Ergonomie :
Alpine e dezastru, meniu mai evoluat dar mai dificil de accesat
Pioneer e acceptabil, meniu invechit ( fara volum pe sub ) dar relativ usor de acesat


Concluzia, daca vrei tare indiferent de conditii, tare sa fie .. mergi pe Alpine. Daca asculti incet sau semi tare si n-ai pretentii de decibeli iei Pioneer. Daca le vrei pe amandoua probabil ca iei clarion si ii pui statie
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 00:39   #38
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Sistem audio Hertz pe Espero

Se poate inchide, nu mai am espero iar ca si HU am luat Clarion, multumesc !
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -