Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-06, 08:43   #16
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sistem audio de calitate si totusi nu se aude bine???

ar trebui sa vezi un condensator pe acolo pe undeva, incearca sa pui pistolul de lipit pe el si cred ca rezolvi problema...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 11:06   #17
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: Sistem audio de calitate si totusi nu se aude bine???

daca nu merge si totusi vrei sa faci modificarea poti folosi varianta sfic
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 01-07-06, 03:34   #18
Low Rider

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 40
Default Re: Sistem audio de calitate si totusi nu se aude bine???

Am mai facut o groaza de teste si am senzatia ca lipsesc mediile(sau o parte din ele) Credeti ca chestia asta poate sa fie de la HU???Adica e ceva specific Pioneer? Daca e asa si pun un amplificator(alta marca, Audison de ex) conectat la canalele neamplificate se schimba soundul??
Low Rider is offline   Reply With Quote
Old 01-07-06, 05:17   #19
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: Sistem audio de calitate si totusi nu se aude bine???

soundul se schimba clar in bine orice amplificator pui.
Audison este o marca de exceptie
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 17-07-06, 03:20   #20
Low Rider

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 40
Default Re: Sistem audio de calitate si totusi nu se aude bine???

Care e vol celei mai mici incite pt baxele de pe fata(aproximativ) (pioneer de 60w rms). Ce se intampla daca nu am volumul necesar?
Low Rider is offline   Reply With Quote
Old 18-07-06, 12:08   #21
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Sistem audio de calitate si totusi nu se aude bine???

Quote:
Originally Posted by Low Rider
Care e vol celei mai mici incite pt baxele de pe fata(aproximativ) (pioneer de 60w rms). Ce se intampla daca nu am volumul necesar?
-avand in vedere ca (dupa cum ai spus mai sus) folosesti si usile ca incinta, volumul de aer este suficient; ca nu e corespunzator amenajata incinta, asta e alta poveste (in acest sens, daca te feresti de o antifonare din motive financiare, incearca sa pui ceva intre partea metalica si partea de carton presat ale usii, si de asemenea intre inelele de mdf si fata de usa, pentru a evita "scaparile de aer" macar...sau alta idee, prelungeste incinta de-a lungul usii si pune-i un fund din mdf, astfel incat sa fie etansa...astfel vei avea mai multe joase)

-parerea mea despre seria "emotion" de la pioneer este ca....se aud exact de banii pe care i-ai dat pe ele; eu as fi mers pe accelerate, daca tot voiai pioneer (nu zic de prs, ca alea sunt deja scumpe)

-legat de lipsa mediilor din cauza head-unit-urilor pioneer...nu te cred! probabil ai dat loud-ul pe "hi" sau ai setat prea mult bass din egalizator, de-asta nu fac fata difuzoarele...daca tot nu ai joase suficiente in masina, macar da egalizatorul pe "vocal" sau seteaza tu la bass-0/1, medium-3/4, hi-4/5/6 si incearca sa confectionezi niste incinte sub placa de mdf din spate, pentru difuzoarele pe care le ai acolo, incinte plate ca sa nu-ti ia din spatiu, dar macar sa fie cat toata lungimea placii (asta daca nu vrei sa dai banii pe un amplificator)

-astea nu sunt sfaturi de profesionist , am spus aici ceea ce as face eu si cred ca oricum ar fi mai bine decat in prezent

-si inca ceva: daca ai optiunea BMX la headunit, comut-o pe comp 1, astfel joasele vor fi mai pe fundal, ca sa zic asa, si inaltele vor fi atenuate mai bine
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 18-07-06 at 12:12.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -