Re: PROBLEME TWETER ENERGY...byHERTZ
este un proverb care zice ca impotriva surzimii nu este tratament,eu si multi altii am dat in seria energy si cu peste 150w si nu au avut nimic,merg si azi dupa 2ani si ceva la al treilea utilizator chiar,parerea mea este ca din cauza distorsiilor ce le baga amplificatorul tau in ele(care tie ti se pareau un gajait,si totusi i-ai dat in gura mai departe in loc sa mergi sa ceri o parere a unui specialist,care nu cred ca te costa nimic)ai reusit sa topesti calota aceea,nu ai pus niciodata mana pe ele sa le vezi cat de fierbinti erau?ca fapt divers am avut acelasi amplificator cam doi ani legat in aceeasi configuratie ca si tine si dupa 2-3luni am ars inaltele si mediile la ambele difuzoare,erau coaxiale de 20cm pe 3 cai,si am primit acelasi raspuns pe care ti-l dau si eu in inceputul postului,incet am luat un amplificator mai bun,am invatat pe pielea mea sa reglez corespunzator un amplif(ca si eu am zis ca nu e mare lucru pana au aparut problemele).am platit si eu aceasta scoala scump dar asta e,omul cat traieste invata.daca nu ma insel acel tweeter este mort ,nu cred ca se mai poate face ceva cu el,cat despre filtru el mai opreste din distorsii,dar nu e nici el perfect.....oricum nu in gama asta.cam atat despre parerea mea....
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
|