Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-05, 21:52   #1
Andigs

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 20
Default Modificare/antifonare portbagaj

Salut.Sunt nou pe forumul asta si daca mai exista subiect ca asta va rog sa ma scuzati.
Acum sa trecem la oful meu.Am investit ceva banuti in masina mea (nu e cine stie ce masina),mai exact in muzica.Problema mea este ca portbagajul este cam dominat de plastic.Adica in stanga plastic,in dreapta plasti.Jos e mocheta,iar sus..hehe...sus e durerea.Placa aia pe care sunt boxele face niste zgomote...vibreaza,troncane,se misca (sus-jos de la gropi) si se loveste de plasticurile din stanga/dreapta.Ajutati-ma va rog.Ce as putea sa fac?Ma gandeam la ceva:sa cumpar niste bucati de pal,sa incerc sa scot plasticurile alea....nu stiu.Vroiam ceva in genul portbagajului din avatarul lui sfigmo,numai ca sus ar mai trebui o placa pt boxe.Ajutati-ma,va rog.Daca vreti,pun si poze cu portbagajul sa vedeti cum e. Va multumesc.
Andigs is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 07:30   #2
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

pai ar fi foarte bine sa putem vedea despre ce e vorba...pune daca poti niste poze...macar una...si spune si ce masina e ca sa vedem ce solutie este...daca se intampla doar ceea ce ma gandesc eu, incearca sa pui \"arici\", stii banda de-aia care pe o parte are carlige mici de plastic si care se rupe in doua si pe partea cealalta are fibra textile...se foloseste pe geci...trebuie sa stii...sa nu pui un fermoar ...lipeste o parte pe placa si cealalta pe plasticurile care sustin placa...asta in cazul in care masina este hatchback si e nevioe de mobilitate la placa...daca nu e mai simplu...baga suruburi...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 19:01   #3
Andigs

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 20
Default

Asta-i placa.Masina e Suzuki Ignis.Am incercat sa pun un fel de burete,cu o parte care se lipeste si una normala,dar degeaba.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture_405_127.jpg
Views:	224
Size:	89.5 KB
ID:	19038  
Andigs is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 19:04   #4
Andigs

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 20
Default

Asta-i restul porbagajului.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture_406_315.jpg
Views:	228
Size:	81.5 KB
ID:	19039  
Andigs is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 20:46   #5
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

de ce ai pus 4 boxe de 6x9 pe placa din spate ?

eu in locul tau as face o placa de pal/mdf imbracata in mocheta in locul mochetei armate din care e facuta \"placa\" din spate, pe care s-ar putea monta difuzoarele cu partea de 9\" pe directia longitudinala a masinii si atunci ar incapea toate pe aceeasi linie cred...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 20:58   #6
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

Incearca sa faci o poza cu placa pe care sunt montate boxele, (cadru larg)
si eventual o alta poza cu modul de prindere al placii in laterale.
La placa pe care sunt montate boxele tr sa renunti este prea usoara si subtire.
Poti sa iti faci din pal de 2cm o polita la dimensiunile placii pe care o ai acum, pe urma o imbraci in mocheta (mocheta este destul de groasa si cand pui placa la loc iti impinge in laterale, fixarea e garantata)
Succes!
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 21:08   #7
Andigs

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 20
Default

Am pus 4 boxe acolo pt ca in usi nu se poate.Am incercat,am dat fetele de usi jos si daca le pun,s-ar lovi de macaraua de la geam si de ce mai e pe acolo.Si oricum nu stiu cum ar arata plasticu ala taiat,daca ar iesti calumea.O sa mai fac maine dim niste poze si vi le arat.
Placa aia intr-adevar e f subtire.Inainte sa pun boxe pe ea am avut timp de vreo 3-4 saptamani 2 reviste si incepuse deja sa se indoaie.
Andigs is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 21:55   #8
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Tu nu ai schimbat placa originala?Ai prins difuzoarele pe aia?Nu ai pus o alta mai tare?...pai nu te mira ca scartaie...spune-mi ca vrei, ca fug eu pana la Suzuki Cluj si iau un model de placa de Ignis si iti trimit una facuta cum trebuie...si renunta la o pereche de ovale de acolo...se rastalmaceste sunetul...parerea mea...bafta...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 22:09   #9
Andigs

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 20
Default

N-am schimbat placa.Initial nu am crezut ca e nevoie. De ce sa renunt la o pereche? Imi place cum suna...
Cat despre treaba cu Suzuki Cluj..sa-mi trimiti placa facuta..detalii..detalii.
Andigs is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 22:17   #10
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Pai cu Suzuki e simplu...merg la ei si iau un model de placa...un sablon de fapt..si eu o fac la mine in atelier...iti tai gaurile si o trimit prin posta...ajunge la tine mochetata negru sau gri, cum vrei...te costa 500.000 placa si transportul cat o fi posta...in rest e simplu...am nevoie de acceptul tau, comanda ta scrisa aici pe forum si un numar de telefon sa te contactez, un mail de la tine cu adresa ta unde sa o trimit...si apoi gata...o poti avea in trei zile...pe luni adica tinand cont de posta si de zilele lucratoare si nelucratoare din sistemul nostru de curierat bugetar...sau cum o fi...bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 22:25   #11
Andigs

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 20
Default

Eu zic ca ar merge asa.Dar crede-ma ca nu am nici cea mai vaga idee cum e cu posta,cu livrarea,cu banii etc etc.
Andigs is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 22:46   #12
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

hehe...cu posta e simplu...tare simplu...tu imi dai adresa ta, eu merg la posta trimit coletul catre tine, tu primesti instiintarea, mergi acolo le dai banii si gata...ei imi trimit apoi banii mie...faza e ca e mai complicat...pot sa iti trimit cu mesageria cfr dar aia inseamna sa mergi tu pana la gara sa ridici coletul...si apoi imi trimitu tu banii pe card...la o banca..*****ie-mi mail...sfigmo@yahoo.com...sau yahoo messenger id : sfigmo bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 07:08   #13
Andigs

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 20
Default

Ok.Am inteles.Pai mai lasa-ma cateva zile,daca se poate si mai vorbim.Dar sper ca o sa fie misto placa aia....Mai vorbim in cateva zile.Merci mult
Andigs is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 22:15   #14
Andigs

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 20
Default

Inca 3 poze:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture_010_238.jpg
Views:	140
Size:	102.3 KB
ID:	19172  
Andigs is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 22:18   #15
Andigs

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 20
Default

..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture_011_161.jpg
Views:	93
Size:	101.3 KB
ID:	19173  
Andigs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -