Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-11, 21:41   #1
MajeStik

Stage 3
 
MajeStik's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Default Intrebare condensator

Salutare. Am un renault symbol din 2010 cu motor de 1.2.In vara mi-am instalat un subwoofer mtx rt12av de 250w rms amplificat cu o statie de 160 w rms. Acum am observat ca daca il dau tare palpaie luminile.O sa imi afecteze bateria rau ? Doar in weekend ascult asa mai tare, in timpul saptamanii o conduce tata si lasa muzica incet. Cam ce condensator ar trebui sa imi iau ?
MajeStik is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 07:49   #2
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare condensator

Pai in timp o sa se afecteze..... Daca vrei am eu un condensator de 3,5 farazi.... L-am avut pe un sistem de 1000 rms cu baterie originala de 61 amperi si nu am avut probleme cu curentul sau fluctuatii la lumini in bord.
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 08:45   #3
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare condensator

Nu ai nevoie de nici un condensator, problema vine de la subdimensionarea firelor de alimentare si masa!! Chiar nu inteleg cat timp mai vreti sa puneti botul la tampenia asta cu condensatorul? Este mult mai simplu si ieftin sa dai putina atentie la partea de conectica decat sa achizitionezi o petarda cu afisaj, si sa ai inca un punct unde iti sunt taiate firele!! Sant zeci de topic-uri pe forum unde sa explicat ca nu ajuta condensatorul la nimica, inafara de a baga bani in buzunarul unui magazin car audio!!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 16:16   #4
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare condensator

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Nu ai nevoie de nici un condensator, problema vine de la subdimensionarea firelor de alimentare si masa!! Chiar nu inteleg cat timp mai vreti sa puneti botul la tampenia asta cu condensatorul? Este mult mai simplu si ieftin sa dai putina atentie la partea de conectica decat sa achizitionezi o petarda cu afisaj, si sa ai inca un punct unde iti sunt taiate firele!! Sant zeci de topic-uri pe forum unde sa explicat ca nu ajuta condensatorul la nimica, inafara de a baga bani in buzunarul unui magazin car audio!!
Omul incerca sa faca o vanzare si banuiesc ca de aceea tot facea "reclama" la condensator.
Topicul e de un an de zile, initiatorul topicului si-a cumparat condensatorul minune, s-a declarat multumit de achizitia facuta dar la putin timp problemele cu fluctuatiile de curent i-au reaparut...
Pacat ca "minunile" tin foarte putin!
cynegeticos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -