Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 25-07-11, 02:02   #1
Radu220v

Stage 1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 22
Default Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

Buna ... As avea si eu niste intrebari ... De exemplu : ... Cum leg un amplificator in masina ? cum leg condensatorul in masina ? si cum leg amplificatorul la radio cd sau casetofon ? .... Stiu si eu asa in mare cum se leaga .... dar nu vreau sa fac vreo prostie de aceea as dori sa imi explicati si mie cei care stiti ! ... Multumesc !
Radu220v is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 10:51   #2
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

Pune aici sculele cu pricina pe care le detii sau ai vrea sa le achizitionezi. Difera foarte mult de la player la amplificatoare etc.
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 14:24   #3
Radu220v

Stage 1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 22
Default Re: Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

Ok ... Deci Amplificatorul ar fi urmatorul : http://silstar.ro/cougar-c6002-ampli...le-p-7449.html

Subwoofer-ele ar fi urmatoarele : 2 bucati din acestea : http://silstar.ro/p1207-p-7020.html

Condensatorul ar fi urmatorul : http://silstar.ro/condensator-alimen...52-p-7454.html


Iar cablurile de legatura ar fi acestea : http://silstar.ro/kitcar30a-kit-cabl...mm-p-7520.html

Asa si cm si un radio casetofon Panasonic ... nu stiu modelul exact dar avea si magazie de cd-uri are si telecomanda si in spate cred ca are vreo 6 RCA adica doua stiu ca era pentru magazie cd ..si restu 4 habar nu am .. ... are undeva la 4 x 30 w rms ....


Si ce as vrea sa mai stiu ... de exemplu statia scoate undeva la 95 w RMS pe canal ... si ea fiind pe 2 canale deci 2 x 95w RMS ... aceste 2 subwoofere ma gandesc ca sunt destul pentru statie ... bineinteles .. le iau mai mult pentru incinta .. pe care o sa o pun la punct cu timpul si o sa cumpar alte subwoofere ..... deci in principiu m-ar interesa legatura si pe parcurs daca am sa mai am vreo nelamurire am sa va anunt . Multumesc !

Last edited by Radu220v; 25-07-11 at 14:48.
Radu220v is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 19:29   #4
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

ti-am facut o schema sa intelegi cum trebuie legate
ceea ce am pus in patratul discontinuu este legarea in punte la un amplificator pe 2 canale cum ai tu.
la 2x95 pe care ii are statia mai mult de 1x250w rms nus dak are. iar ca sa pui 2suburi dibiesi pe cate un canal nu e bine .
daca inca nu ai luat subu incearca sa te orientezi la altul ceva mai mare sa suporte undeva la 200wrms pentru amplificatorul ala
ai in poza de mai jos si o legenda cu firele care apar.
Attached Images
File Type: bmp schema.bmp (855.7 KB, 3673 views)
__________________
Car Audio 4tuning forum
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 19:33   #5
Radu220v

Stage 1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 22
Default Re: Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

Multumesc Mult ! ... pai eu de exemplu ca sa o leg sa scoata 2x 95 rms o leg in punte ...ca nu vreau sa scoata 1x 250w rms .... vreau sa scoate 2 x95w rms pentru asta o lg in punte ?
Radu220v is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 00:14   #6
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

Tu amplificatorul vrei sa il pui pe subwoofer 95wrms nu ajung pt subu ala care l-ai pus tu. asa amplificatorul trebuie pus in punte pentru a scoate puterea maxim de care dispune. in punte are undeva la 250wrms ori tii subu acela pe care l-ai pus tu ca merg (nu e cine stie ce dar de inceput e bun) si pe viitor il schimbi cu altu undeva pe la 200 cel mult 250w
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 00:51   #7
Radu220v

Stage 1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 22
Default Re: Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

Deci dala il leg in punte scoate 2 x 95 w rms ? ... ca eu vreau sa pun ambele subwofere de inceput pe o singura iesire de 95 w rms si pe ceallta mai am eu un subwofer acasa ... deci ca sa scoata 2 x 95 w rms trebuie legat in punte ?
Radu220v is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 10:45   #8
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

Nu ai inteles 2 x 95w iti scoate amplificatorul normal , el are 2 canale
Ceea ce am vrut eu sa zic e ca tie nu o sa iti ajunga puterea de 95 w pe canal pentru un subwooferul ala ca l-ai pus tu. O sa fortezi amplificatorul care si asa e firav , el e dimenisonat pentru un set de difuzoare sau un sub mai mic (de aici legarea in punte cum ziceam) in nici un caz pentru 2 suburi
Legarea in punte la un amplificator de 2 canale are scopul de a "stoare" maxim posibil din acel amplificator.

Sigur "nu o sa ii fie bine" amplificatorului cu 2suburi cum zici ca ai de gand sa pui. Mai bine pui subu ala dibiesi si legi amplificatorul in punte. vei da amplificatorul mai incet (din gain) nu o sa "transpire" nefiind fortat iar sunetul va fi mai placut. daca vei punte un sub pe canal sigur o sa mergi cu el la limita (cu amplificatorul) si sa asculti bass cu distorsiuni pentru ca sigur il vei forta si nu o sa ii fie bine.
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 01-10-11, 18:58   #9
seatpower

Stage 4
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 205
Default Re: Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

1. amplificatorul ala are 120 w maxim rms
2. nu vad rostul la 2 subwoofere ca oricum nu le duce ampliful ala
3. iar nu vad rostul unui condensator in cond in care nu depasesti 150w maxim maxim....
4. cauta alte scule pt sistemul audio ca alea sunt niste pocnitori facut pe cargou intre china si taiwan. la banii aia gasesti ceva de firma care suna omeneste, da un search aici pe 4 tuning la bazar ca sunt multe scule bune si la bani putini
seatpower is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 23:36   #10
septib

Stock
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 1
Default Re: Cum leg un condensator si un amplificator auto ?

O intrebare stupida poate dar nu vreau sa stric ceva la masina

Buna, de curand mi-am luat un subwofer activ auto si l-am montat.
Cele doua plusuri si minusul le-am luat direct din spatele playerului.
Am folosit cablurile de alimentare ce le avea subwoferul in cutie ... ceva de 0.5mm ..
Inca nu l-am folosit la putere maxima pentru ca nu poti sa stai langa el si mi frica sa nu ard ceva ... are 240W
Nu am folosit condensator
Daca dau volumul din statie mai tare incepe sa vibreze membrana aiurea chiar daca din player e un volum de maxim 5 din 30 maxim

As vrea sa ma ajutati sa imi spuneti ce e gresit....
am nevoie de cabluri de alimentare mai groase?
plusul bateriei si cu minusul sa le iau de pe baterie direct si doar memory plus sa il las in spate la player?
as avea nevoie de un condensator de 1 farad ?
septib is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -