Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-05, 14:52   #1
geo8668

Stage 1
 
geo8668's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 12
Default subwoofer gto 1002d

vreau sa-mi instalez pe masina acest sub, dsar nu stiu cum este mai bine.
Eu as dori sa-l amplasez pe spate sub luneta linga cele cele 2 difuri gto 936e,
sa vina pozitionat la mijloc, dar cum credeti ca va merge daca nu are cutie?
se va auzi bine? ce credeti?
Am vazut ca este pe 2 bobine, legatura se face ca la bridge?in serie?
explicati-mi si mie cei care sinteti in bransa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	product189_672.jpg
Views:	197
Size:	6.7 KB
ID:	48549  
geo8668 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-05, 15:58   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Ce masina?
Ce amplificator?
Ce impedanta au bobinele?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 30-10-05, 19:22   #3
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Eu nu activez in domeniu dar i mi dau si eu cu parerea :P

Daca vrei sa il pui pe placa inseamna ca vrei DOAR sa dea bine (si aici e vb de gusturi...mie nu i mi place) ca in rest sunet kalumea nu o sa ai si te si complici aiurea.Ar insemna sa schimbi placa cu una din MDF de minim 18mm pt ca la 3 difuri ingramadite pe ea...si tot o sa vibreze aiurea.Basul o sa fie aiurea ,difuzorul ala trebuie bagat intr o incinta.Daca vrei sa dea si bine si sa si cante bine atunci fa o incinta frumoasa, bagi si ceva leduri/neoane si gata ai si sunet si design (cam cum fac si eu ).

Diful cred ca are doua bobine de 2 ohmi si ori le legi in serie sa dea statia in 4ohmi ori in paralel sa dea in 1ohm. DAR e mai greu sa gasesti o statie stabila intr un ohm fara sa dai destul de mult pe ea,asa ca mergi pe varianta legarii in serie deci in 4ohmi si astfel o sa iti manace si amplificatorul mai putin curent da si puterea o sa fie mai mica :P
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 30-10-05, 20:27   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

In primul rind vezi daca merge in free-air.
In al 2-lea rind,vezi ce spunea nils
saxo is offline   Reply With Quote
Old 02-11-05, 15:59   #5
geo8668

Stage 1
 
geo8668's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 12
Default

a cazut amplasarea in mijloc fiindca acolo voi pune ampliful, si-mi voi cumpara subwofer dea gata.
m-am interesat cu cele 2 bobine
daca legi la una vei avea 2 ohmi si la cealalta 4 ohmi
oricum multumesc celor care au raspuns
geo8668 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -