Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 25-08-11, 11:52   #1
soyn86

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 2
Post ajutor subwoofer

salutare...am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta in alegerea unui subwoofer....nu stiu ce sa aleg dintre hifonics,kicker sau alpine...sau astept alte recomandari, am ascultat un hifonics,atlas de 450 rms pe statie ,si parca nu prea are basul care il astept desii alti prieteni au subwoofere de 250...300 rms si se aude basu mai pronuntat...de aceea imi e mai greu pt ca nu stiu care ar avea la putere egala bass mai pronuntat
Mentionez ca am un amplificator monobloc focal Fp 1.800
1 X 400 w rms/4 ohmi
1 x 600 w rms/2 ohmi
1 X 800 w rms /1 ohm
Va multumesc
soyn86 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-11, 12:17   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: ajutor subwoofer

in ce masina? ce cabluri de alimentare ai, si cel mai important, ce buget ai?
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 25-08-11, 12:22   #3
soyn86

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 2
Default Re: ajutor subwoofer

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
in ce masina? ce cabluri de alimentare ai, si cel mai important, ce buget ai?
o skoda combi....nu sunt foarte groase....de asc am ascultat intr-o honda civic ...ca avea cablurile trase de la baterie si eu at nu aveam ...si destul de groase ...undeva la 500-600 lei sh....subwooferu care l-am auzit vrea sa-l vanda baiatu si deaia nu stiu ce sa fac....se aude kicker-ul mai bn ca nu am auzit
soyn86 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 16:40   #4
hot_freeboy

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2
Unhappy Re: ajutor subwoofer

am si eu un subwoofer si nu stiu cum sa il alimentez nu stiu care e mufa de alimentare si nici cea de remote ,se numeste ;subwoofer Unicars x - line are o mufa cu 8 pini dar nu scrie nimic
hot_freeboy is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 17:15   #5
hot_freeboy

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2
Default Re: ajutor subwoofer

[QUOTE=hot_freeboy;4577313]am si eu un subwoofer si nu stiu cum sa il alimentez nu stiu care e mufa de alimentare si nici cea de remote ,se numeste ;subwoofer Unicars x - line are o mufa cu 8 pini dar nu scrie nimic are amplificator incorporat!daca ma puteti ajuta cum sa leg alimentarea sunteti cei mai tari
hot_freeboy is offline   Reply With Quote
Old 01-10-13, 13:59   #6
denzzel

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 33
Default Re: ajutor subwoofer

salut baieti,
Cine ma ajuta si pe mine am si eu un subwoofer xline chrome (Unicars )
In spate are loc de o mufa cu 8 pini , dar nu stiu ce culori vin la fiecare picorus ( ca de mufa originala ma gandesc ca nu mai am de unde face rost .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	277
Size:	27.4 KB
ID:	2864617   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	280
Size:	79.9 KB
ID:	2864618  
denzzel is offline   Reply With Quote
Old 05-10-15, 08:37   #7
denzzel

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 33
Default Re: ajutor subwoofer

Quote:
Originally Posted by denzzel View Post
salut baieti,
Cine ma ajuta si pe mine am si eu un subwoofer xline chrome (Unicars )
In spate are loc de o mufa cu 8 pini , dar nu stiu ce culori vin la fiecare picorus ( ca de mufa originala ma gandesc ca nu mai am de unde face rost .

Am reusit sa descifrez mufa de alimentare subwoofer.

Se confectiona din mufa sursei de calculator , taitati din mufa mare o bucata cu 8 pini
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	323.JPG
Views:	808
Size:	85.7 KB
ID:	3122504   Click image for larger version

Name:	mufa....JPG
Views:	360
Size:	10.4 KB
ID:	3122505  
denzzel is offline   Reply With Quote
Old 11-10-17, 08:43   #8
trucdev88

Stock
 
Join Date: Aug 2017
Posts: 7
Default Re: ajutor subwoofer

Sub - presa - Speaker de mașină bas

Acesta este un mod simplu, cu cel mai ieftin cost pentru īmbunătățirea gamei basului.
Șasiul scaunului sub-mașină este un tip subelectric, tip popular de conic pentru a fi ușor așezat sub scaunul din față și are o capacitate mică. Acest tip de sub care ocupă mai puțin spațiu ar trebui să se potrivească īn mașină cu spațiu īngust. Acest tip are o capacitate mică și ar trebui să fie armonizat cu difuzorul cu aripă. Atunci cānd sistemul de sunet este activ, difuzorul cu aripi trage numai medii și mari, īn timp ce corzi de bas vor fi subwoofer sub scaun responsabil. Deoarece difuzoarele de bas pentru această mașină sunt integrate cu amplificatorul, trebuie să aibă propria sursă de alimentare pentru a funcționa și pentru a obține semnalul de la difuzoare sau pe ecranul DVD.
Unele produse de referință pe segmente:
Șasiu sub scaun, difuzoare pentru bas pentru MBQ (8 și 10 inchi), cel mai bine pentru a alege produsele cu logo-ul leului. Mai bine decāt Nakamichi sub 8inch (marca japoneză, făcută īn China). Caracteristicile generale ale acestor două produse sunt bas, ecou, ​​superficial, potrivit pentru muzică și dansuri tinere. .
Sub-șasiu, difuzoare pentru bas Pioneer (110a, 120a, TS-WH 500A): Mai bine decāt produsele celor două mărci, dar basul este subțire, nu adānc.
Șasiul sub-mașină, difuzoarele bas pentru autoturisme Alpine T0800C: Acest sub-șasiu este de o calitate bună, bas profund (benzi bas pānă la 30 Hz), moale. Potrivit pentru muzică ușoară, lirică. .
trucdev88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -