Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-15, 19:52   #1
Olindor

Stage 1
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 10
Default Insonorizare incinta pentru subwoofere bmw

Salutare fraților
Am un bmw z4 e85 si pana sa am masina asta așa mică m avut cāteva hatchback-uri si in toate am avut muzica puternica dar in acest bmw nu am cum si sistemul original pe care i-l are e bunicel dar vreau mai mult bas
In spatele scaunelor am 2 locuri de depozitare dar daca masina avea sistem audio de top trebuia sa aibă 2 subwoofere
Am avut īncercări eșuate, am scos acele buzunare si a ramas gaura goală, am făcut un capac din pal si am decupat găuri pentru 2 boxe coaxiale 16x9 dar calitatea sunetului proasta Rau cu R mare, dupa cāteva secunde le-am scos imediat, daca le băgam in cutie mare de sub baga bas si se auzea si frumos.
Am zis ca nu sunt bune si după cāteva luni am luat 2 woofere de 6,5" si am īnceput de la capăt. Cetași rezultat. Se auzea oribil.
Acum după mai bine de un an jumate mi-am luat inima in Dinți si am comandat pe ebay subwoofere originale care vin din fabrica pe mașini z4 cu dotări de top.
Am dat pe ele 150 euro
Acele găuri in spate sunt de fier si īntrebarea mea este cu ce sa le insonorizez? Cu dynamat speaker kit sau cu burete din ala cu romburi?
Nu stiu daca sunt woofere sau subwoofere?
Trebuiesc si amplificate, tot ce scrie pe ele e ca au 10 Ohm
Ce amplificator SQ imi trebuie sa fac treaba buna?
Sa nu imi ziceți de sub in portbagaj ca am īncercat si in ciuda faptului ca nu mai aveam loc sa bag o plasa, nu ca Mi-ar trebui loc de carat dar se auzea ceva bas dar e o platforma de plastic pe care cade prelata cand o decapotez si acela vibrează mai tare ca basul si nu pot pune
Vreau ceva de calitate ca aceasta e singura modalitate de a avea muzica in aceasta masina
Mulțumesc anticipat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image.jpg
Views:	92
Size:	29.8 KB
ID:	3116216  
Olindor is offline   Reply With Quote
Old 22-08-15, 19:55   #2
Olindor

Stage 1
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 10
Default Re: Insonorizare incinta pentru subwoofere bmw

acesta e locul acela in spate la scaune, nu e masina mea ci am căutat pe un forum dar nu scria care e rezultatul
Acela a pus se pare dynamat dar e mai bun buretele acela? Stiu ca am eu un sub in casa care are burete īnăuntru
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image.jpg
Views:	112
Size:	77.8 KB
ID:	3116219  
Olindor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -