Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-14, 22:03   #1
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Incinta pioneer ts-306dvc

Salut. Vreau sa fac o incinta inchisa la difuzorul din titlu. Am avut bass reflex si mam cam saturat de bubuiala aiurea... vreau sa incerc incinta inchisa

Intrebarea e , de cati litri sa fac cutia ?
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-14, 00:01   #2
IonutPOPa

Stage 1
 
IonutPOPa's Avatar
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 14
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

www.sistemehifi.ro vezi aici
IonutPOPa is offline   Reply With Quote
Old 22-10-14, 20:52   #3
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

nu ma prea ajuta cu nimic asta Ionut...

Astept cateva pareri , de cati litri sa fac cutia inchisa ?

Dual voice coil design for application flexibility. Specifications: *Power handling: 400 watts RMS/1000 watts peak

*Impedance: 4 ohms per coil *VCdia: 2-1/8"
*Frequency response: 18-500 Hz
*Magnet weight: 85 oz.
*Fs: 33 Hz *SPL: 89 dB 1W/1m
*Vas: 1.83 cu. ft. Qts: 0.48 Xmax: 9.4 mm.
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-14, 22:47   #4
IonutPOPa

Stage 1
 
IonutPOPa's Avatar
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 14
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

Te ajuta cu proiectarea cineva din domeniu, asta am indicat acolo, ca nu e gratuit inseamna ca stie ce face si nu e vreun amator.

Incinta closed, exact bubuiala o sa obti
IonutPOPa is offline   Reply With Quote
Old 23-10-14, 11:43   #5
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

Quote:
Originally Posted by IonutPOPa View Post
Te ajuta cu proiectarea cineva din domeniu, asta am indicat acolo, ca nu e gratuit inseamna ca stie ce face si nu e vreun amator.

Incinta closed, exact bubuiala o sa obti
Poti obtine sunet ok si din incinta reflex si din sealed.
Poti incerca un sealed de vreo 30L sau un reflex facut bine.

Interesant. Cum adica din sealed obtii bubuiala?
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 23-10-14, 12:16   #6
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

Recommended sealed enclosure (Litres)24 - 49.6
La o simplă căutare.... asta e gratuit,astia la pioneer pe site sunt habarnisti ca dau informatia pe gratis

Sunt si eu curios de afirmatia de mai sus referitor la sealed si bubuiala....
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-14, 18:17   #7
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

am vazut ca imi scrie sa fac sealed intre 25 si 50 de litri ... tocmai deaia va intrebam de cat ar fi mai bine sa o fac.

obitin bubuiala cu incinta inchisa dar poate e o bubuiala placuta
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-14, 20:03   #8
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

Daca datele alea nu te-au lamurit atunci eu iti recomand sa apelzi la cineva care face cutii,eu din ce scrie acolo as face una de 50L,daca e pea mare mai reduci putin din volumul interior,daca realizezi ca e prea mare!!!depinde de prea multi factori,baftă.
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-14, 08:20   #9
IonutPOPa

Stage 1
 
IonutPOPa's Avatar
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 14
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

Tot e lumea in dilema, barem sa lamuresc situatia:


Incinta bass reflex are un raspuns neuniform in anumite acordaje si litraje, iar in altele poate fi liniar(poti castiga cativa decibeli intre frecvente, etc), care permite woofer-ului sa coboare mai mult in frecvente joase, uneori si in zona subsonica fara probleme (totu tine de parametrii T/S ai difuzorului si de realitatea datelor furnizate de producator). Personal prefer aceasta incinta, deoarece imi ofera o gama mai larga de frecvente si suna mai tare.


O incinta inchisa, nu numai ca nu coboara la fel de mult in frecventa, in general canta la peste 40 hz si au raspuns liniar, de aici si sunetul foarte putin agresiv, mult mai placut la ureche, insa eu o recomand in masini mici, gen polo, golf, clio, 206, s.a.m.d, in cazul unui sedan se pierde mult din putere cu o astfel de incinta fata de una bass reflex.

Alegerea incintei tine si de ceea ce doreste ascultatorul sa auda, muzica ce o asculta, puterea redata si asa mai departe (ca sa nu mai zic ca trebuie tinut cont de player-ul masinii, difuzoarele de pe aceasta, amplificatorul pentru subewoofer si bugetul pentru toate cele enumerate).

Stima!
IonutPOPa is offline   Reply With Quote
Old 24-10-14, 09:36   #10
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

Asta este o discutie foarte interesantă,si fara nici un rezultat,nu poti demonstra ce afirmi fara un test măsurabil si cu date comparate in urma unor masuratori precise,la fel cum nici eu nu imi pot demonstra punctul meu de vedere.Parerea mea e ca sunt putine difuzoare care cāntă(aici nu intru in polemici) in incinte sealed si sunt multe difuzoarele care fac galagie in reflex iar daca le bagi in sealed ramai masca de ce slaba performanță au, am ajuns sa folosesc sealed tocmai ca imi permite sa abuzez liniar de bas nu cu ajustari ale portului care de multe ori dauneaza sunetului dar e mai "agresiv" ,si coboara mult mai mult in frecventa nefiind limitat de subsonic.
P.S.e prima data din 2006 de cand sunt in domeniul car audio cand aud ca o incinta reflex coboara mai bine decat una sealed
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-14, 15:00   #11
IonutPOPa

Stage 1
 
IonutPOPa's Avatar
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 14
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

In conditiile in care cunosti atat de bine unele date i-ai fi spus omului: proiecteaza, construieste in felul urmator.... incinta, te asigur ca o sa obtii ceea ce vrei. De dat din gura si de contrazis pe unu si altu e usor, discutii pe tema asta sunt cu nemiluita.

Cert este ca vorbim de 2 incinte care suna diferit, chiar daca folosesc acelasi difuzor, si sa nu uitam ca EBP-ul rezultat din parametrii T/S indica tipul incintei, dar cum nimic nu e batut in cuie, omul sa ne spuna ce vrea sa auda de la un subwoofer si apoi sa-i spunem cu argumente ce sa aleaga si cum sa construiasca.


P.S: Folosind acelasi difuzor, acelasi litraj pentru ambele incinte, cea bass reflex va suna mai jos decat cea inchisa(acordand-o in apropierea FS-ului difuzorului). Iar daca iti pare ciudat, ei bine testeaza si fara aparat, inclusiv urechea poate sesiza diferenta de 10-15 hz, f3-ul fiind mai jos decat la una inchisa.
IonutPOPa is offline   Reply With Quote
Old 24-10-14, 16:40   #12
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

sincer eu nu ma prea pricep al parametrii de decare voribiti voi adica nu inteleg mai nimic... daca fac incinta inchisa de 50 de litri coboara mai bine in frecventa decat una de 25-30 de litri(tot inchisa) ?
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-14, 17:27   #13
IonutPOPa

Stage 1
 
IonutPOPa's Avatar
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 14
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

Da , coboara , recomand un 40 litri interni, tine cont si de volumul ocupat de woofer, iar pentru a pacali usor difuzorul in privinta spatiului cumpara si burete cofrat de 3-5 cm grosime. Am multe de completat, insa cu asta ma ocup = http://sistemehifi.ro/proiectare-con...ce-la-comanda/

In urma a mai multe teste efectuate am ajuns la avantaje si dezavantaje, hai sa le prezint aici in detaliu:

http://sistemehifi.ro/tipuri-de-inci...taje-partea-7/

http://sistemehifi.ro/incinta-acusti...pass-partea-8/

Si cateva date despre fonoabsorbant :

http://sistemehifi.ro/cel-mai-bun-ma...xe-subwoofere/


Stima!
IonutPOPa is offline   Reply With Quote
Old 24-10-14, 18:55   #14
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Cool Re: Incinta pioneer ts-306dvc

Quote:
Originally Posted by IonutPOPa View Post
De dat din gura si de contrazis pe unu si altu e usor, discutii pe tema asta sunt cu nemiluita.


P.S: Folosind acelasi difuzor, acelasi litraj pentru ambele incinte, cea bass reflex va suna mai jos decat cea inchisa(acordand-o in apropierea FS-ului difuzorului). Iar daca iti pare ciudat, ei bine testeaza si fara aparat, inclusiv urechea poate sesiza diferenta de 10-15 hz, f3-ul fiind mai jos decat la una inchisa.
cred ca mi-am exprimat parerea destul de clar in legatura cu litrajul care l-as alege eu in cazul lui
oricum bine ai venit in car audio,se mananca cu altceva decat home audio
P.S. fs la diful meu e de 23hz daca faci un reflex la el de mai putin de 60L cat e incinta mea sealed as fi curios cum o sa auzi aia 10-15 hz care ii coboara in plus fata de sealed(lucru care il cred cu un rta sau termlab,tonuri de 10hz am incercat in masina si culmea le reproducea,nu cred ca trebuie sa discutam pana la ce frecvente aude urechea umana,ochiul insa vede si masina simte),sa nu mai vorbim de dimensiunile portului ca sa acordezi incinta la 23hz,fata de home audio noi nu prea lasam basii să cante peste 45hz dar astea sunt detalii tipice car audio...
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-14, 21:41   #15
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Incinta pioneer ts-306dvc

pana la urma am gasit manualul difuzorului unde imi da toate datele . scrie pentru incinta inchisa sa fac minim 25 de litri si maxim 50 deci un 45 cred ca ar fi bine.

acum problema e ca nu am idee cum sa imi calculez dimensiunile de care am nevoie la cutie pentru un litraj de 45 litri
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -