Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-13, 10:22   #16
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
In Timisoara locuiesc, nationalitate sunt neamt si am rude in Chicago/Toronto la care ma duc in fiecare vara. Strict ca ascultator, probabil sunt unul dintre cei care am ascultat cele mai multe branduri ( subwoofere) de pe forum.

Nu stiu configuratia pe care au ascultat ei, din pacate am si eu un prieten care a prins un exemplar cu probleme (se incalzea si intr-un final s-a ars) , asta nu inseamna ca generalizez si nu recunoasc ca este un subwoofer foarte bun. ,,Just for the record ", un type r (Alpine pe partea subwoofere) nu reprezinta decat best buy in categoria sa de pret, atat, sa nu ridicam in slavi fara rost un type r pentru nimic altceva.

Adevarat
Problema asta sa intamplat cu siguranta la toate brand-urile existente pe piata, si este si normal ca nu trebuie sa generalizam!
Eram doar curios daca ai experimentat cu mai multe difuzoare din aceasi categorie in aceasi instalatie.
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 10:33   #17
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Din pacate n-am experimentat in aceeasi instalatie, nu aveam cum, dar am fost atent la ceea ce conteaza intr-un final cand vine vorba de un sistem reusit (cel putin pe partea de subwoofere) si n-am luat in considerare ca opinie un sistem cu diverse lipsuri...
Nu vad nici un rost cineva sa-si dea cu parerea daca n-a trecut prin experienta necesara sa-si poata da cu parerea, dar intrebarea ta este justificata si o respect
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 10:58   #18
M_G_M

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 50
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Quote:
din pacate am si eu un prieten care a prins un exemplar cu probleme (se incalzea si intr-un final s-a ars)
Ce fel de probleme? poti detalia?
M_G_M is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 12:25   #19
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Nu prea am ce detalia, difuzorul la peste 300-400 w (pe un MRP-M1000) incepea sa se incinga, intr-un interval de 4 minute ,,frigea", dupa 2 saptamani la aceeasi putere s-a dus. Difuzorul s-a inlocuit cu altul, care duce fara probleme 800w all day long...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 17:50   #20
cypocyp

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 4
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Salut, imi poate spune cineva daca la un amplificator de 4ohm 180w rms este recomandat un subwoofer de 4ohm 250w rms ?si daca nu cam care ar fi puterea recomandata a subwooferului ?ms
cypocyp is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 18:23   #21
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

In teorie, un amplif de 180 w duce un dif de 250w, asta nu inseamna ca n-ar fi mai indicat un amplif de 250-300w.
Acum, cu practica ne complicam, 180w nu inseamna la orice amplif 180w, la fel cu difuzoarele, aceeasi poveste.
Drept urmare, urmeaza marea intrebare, despre ce dif si ce amplif discutam ?
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 18:27   #22
cypocyp

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 4
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Puterea este cea declarata de producator ,subwooferul este JVC - CS-G1200U iar amplificatorul KENWOOD - KAC-8405 , ms de raspuns
cypocyp is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 20:38   #23
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Daca tindem spre ,,standardele" in perfectiune, fara buget pe masura nu rezolvam nimic, in concluzie poti merge linistit cu acel combo, va fi ok.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -