Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 11-02-13, 20:28   #1
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Salutare, doresc sa fac un upgrade pe partea de subwoofer in primul rand.
Sistemul momentan este alacatuit din:

- HU Alpine 9887
- amplif. dif. Helix DB Four
- sistem usi fata Helix Esprit E136 amplificate activ cu Helix DB Four
- amplif. subwoofer Audison LRX 1.400
- conectica 0 awg pana in portbagaj apoi 4 awg catre aplificatoare
- RCA-uri stinger
- usile fata insonorizate cu silent coat
- portbagaj + hayon insonorizate cu silent coat

Doresc sa iau un difuzor de bass cu care sa profit de toata puterea amplificatorului, de preferat la 1 ohm (900 W RMS).
Incinta va fi facuta custom bass reflex.
Bugetul este cam limitat ca nu stau prea bine cu banii momentan, in jur de 500 ron. Daca nu gasesc ceva ok la banii astia de preferat nou mai astept o luna, doua sa mai strang ceva decat sa iau acum si sa-mi para rau.

Inca o intrebare ca sa nu mai deschid alt topic: pe partea de difuzoare, daca as mai lua un set nu stiu de care de coaxiale sau sa-mi recomandati voi ceva si sa le amplifica pasiv cu DB FOUR, in cazul asta si sistemul de pe usile fata va fi amplificat pasiv. Nu prea ma multumeste partea asta din fata cat se aude de tare.

Masina este un Peugeot 206 hatchback. Setarile sunt facute ok de Marinu, am mers pe ele de cand mi le-a facut.

Multumesc si astept sfaturile voastre.
__________________
http://www.BagStore.ro

Last edited by pejo_cez; 11-02-13 at 20:30.
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 22:24   #2
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Parerea mea este sa meri inapoi la Marinu si o sa te ajute cu rezolvarea problemei in legatura cu subwooferu!!! Si bineinteles daca mai ai si alte nelamuriri
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 09:23   #3
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

As merge la Marinu pentru ca stiu ca este number 1 in acest domeniu, dar nu ma ajuta bugetul momentan. Daca as fi avut finante as fi facut totul la el de la 0.

Momentan pastrez sistemul actual pe usile din fata Helix E136 amplificat activ cu Helix DB Four.
Pe partea de bass am amplificator Audison LRX 1.400 care scoate la 1 ohm 900w RMS.

Mai ramane alegerea difuzorului de bass, la care am cateva variante si nu stiu ce sa aleg:

Alpine SWR-12D2

Spl Dynamics XTR 300D2

Ground Zero 30SPL

Care credeti ca ar face cea mai buna pereche cu mediocrul meu audison lrx 1.400 ?

Eventual daca aveti alte sugestii sunt binevenite.

Multumesc si Paste Fericit !
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 09:41   #4
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Quote:
Originally Posted by pejo_cez View Post
As merge la Marinu pentru ca stiu ca este number 1 in acest domeniu, dar nu ma ajuta bugetul momentan. Daca as fi avut finante as fi facut totul la el de la 0.

Momentan pastrez sistemul actual pe usile din fata Helix E136 amplificat activ cu Helix DB Four.
Pe partea de bass am amplificator Audison LRX 1.400 care scoate la 1 ohm 900w RMS.

Mai ramane alegerea difuzorului de bass, la care am cateva variante si nu stiu ce sa aleg:

Alpine SWR-12D2

Spl Dynamics XTR 300D2

Ground Zero 30SPL

Care credeti ca ar face cea mai buna pereche cu mediocrul meu audison lrx 1.400 ?

Eventual daca aveti alte sugestii sunt binevenite.

Multumesc si Paste Fericit !
GZ 30SPL, este o petarda din punctul meu de vedere, modelul asta de Alpine nu l-am ascumtat si pot sa imi dau cu parerea, SPL Dynamics-ul este cel mai ok dintre ele, va fii probabil mai agresiv decat Alpine-ul!
Parerea mea este sa mergi sa asculti cumva variantele astea si sa decizitu de unul singur. Ia legatura cu Rellaxx si te poate ajuta cu niste probe, si sant sigur ca iesi cel mai castigat daca asculti inainte de a cumpara.
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 09:45   #5
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Asa am sa fac, iau legatura cu el dupa sarbatori si vedem ce rezolv. Multumesc mult. Despre GZ am mai primit o astfel de parere de la cineva in domeniu, deci pica.
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 11:00   #6
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Quote:
Originally Posted by pejo_cez View Post
Asa am sa fac, iau legatura cu el dupa sarbatori si vedem ce rezolv. Multumesc mult. Despre GZ am mai primit o astfel de parere de la cineva in domeniu, deci pica.
Oameni care au avut produse de la ei si au facut probe si cu altceva o sa iti spuna acelas lucru!!
Stiu ca suna a discriminare, dar ai cerut opinia noastra si oricine isi scrie parerea si experienta cu produsele X si Y.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 11:39   #7
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Da, inteleg. Stiu ca nu prea e bine sa iei in considerare doar specificatiile de pe hartie. Din cauza asta am si cerut pareri de la cei care sunt in domeniu si care au ascultat mai multe difuzoare. O sa iau legatura cu Relaxx dupa sarbatori si sa vedem ce imi poate oferi sa faca pereche buna cu amplificatorul care-l am.
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 03-05-13, 22:08   #8
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Din cele 3 difuzoare puse pe tava, SPL Dynamics este cel mai bun (cu o diferenta minora, pretul nu se justifica), deci nu-i cazul de WOW, din moment ce vorbim de alta categorie de pret, practic comparatia nu se justifica decat pe diametru.

Comparatia corecta la acelasi pret ar fi un SWR-1522D (da, 15") vs Spl Dynamics XTR 300D2 (doar 12"), caz in care lucrurile se schimba, mult, in favoarea Alpine.

Diferenta dintre SWR-1222D si SWR-1223D, este mica, s-au axat pe dimensiune si greutate, performanta trebuia doar mentinuta, eventual putin crescuta, eu unul n-am recomandat niciodata generatia 4.

Diferenta dintre 1223D si 12D2 este mai mare, lucrurile s-au inversat, performanta fiind pe primul loc si asta se simte, eu am ramas placut surprins, in momentul de fata este cel mai reusit model type r.

Ca raport pret/calitate, actualul type r nu are concurent.
Intr-un final decizia-ti apartine
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-13, 23:00   #9
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Stage 1 , nu sant genul care imi place sa comentez aiurea pe forumuri sau sa ma bag degeaba in seama, dar la bani aia gasesti cateva produse care nu sant gandite doar de complectare in gama X de pret a producatorului Y.
Aici ma refer la RE seria SR care costa tot 650 ron si exista in ambele configuratii 2x2 si 2x4 ohm-i, DD seria 500 este un alt difuzor cu care am apucat sa ma joc si surprizele sant pe masura!, SPL Dynamics seria Pro a fost inca una dintre difuzoarele care mi-au placut si as da la orice ora XTR-ul pt un Pro, daca vorbim strict de placerea de ascultare.
Am dat exemplu despre produsele astea pt sant comercializate pe piata din Romania si poate oricine sa le achizitioneze.
Indiferent ce cine ce zice alegerile trebuiesc facute dupa gustul fiecaruia!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 03-05-13, 23:58   #10
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

As merge si pe un 15 de ce nu? Tin sa precizez ca pentru difuzor o sa-i fac o incinta pentru muzica nu pentru scor.
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 00:11   #11
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Quote:
RE seria SR care costa tot 650 ron si exista in ambele configuratii 2x2 si 2x4 ohm-i, DD seria 500 este un alt difuzor cu care am apucat sa ma joc si surprizele sant pe masura!, SPL Dynamics seria Pro
RE SR nu-l punem intr-o comparatie Spl Dynamics XTR 300D2, chiar deloc, daca vorbim de calitate in aceeasi gama (mai ieftina) personal recomand 13W3V3-2, suna impecabil, la putere in schimb, RE/JL sunt cu mult sub nivel SPL Dynamics sau Alpine.
DD seria 500 ? sincer n-am avut ocazia sa-l ascult dar nu cred sa reinventeze DD apa calda, drept urmare da-mi voie sa cred ca cel mai slab lot din seria DD nu se ridica la asteptarile unui Spl Dynamics XTR 300D2 sau type r (care-i unul dintre cele mai reusite subwoofere la nivel global in gama sa), in general exagerarile nu fac decat rau.
Seria pro de la SPLD din cate stiu (poate ma-nsel), nu se mai fabrica deci nu stiu daca merita adus in discutie...
Quote:
As merge si pe un 15 de ce nu? Tin sa precizez ca pentru difuzor o sa-i fac o incinta pentru muzica nu pentru scor.
In acest caz, un type r de 15" poate fi solutia ideala, chiar daca nu-i singura, este capabil de note foarte, foarte joase la o presiune incredibila daca doresti acest lucru.
Drept urmare, variantele mele raman :
- SWR12D2 - daca doresti cel mai bun type r pe 12" actual la 600+ lei (unul dintre cele mai bune subwoofere la pretul actual)
- SWR-1522D - daca doresti cel mai bun Alpine pe piata (se aude peste type X si la fel, este best deal)

Last edited by Stage1; 04-05-13 at 00:22.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 00:18   #12
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Diferenta dintre 1223D si 12D2 este mai mare, lucrurile s-au inversat, performanta fiind pe primul loc si asta se simte, eu am ramas placut surprins, in momentul de fata este cel mai reusit model type r.
Intr-un final decizia-ti apartine
La care te referi ca este cel mai reusit model type R ? 12D2?
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 00:20   #13
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Ultimul, generatia 5 (12DX).
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 02:33   #14
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Comparatia mea a fost cu Alpine type r, Xtr-ul este mai scump, vorbesc de bugetu de 650 ron! Sant curios daca ai apucat sa faci comparatie vreodata intre ele, type r vs RE-SR. Din cate stiu importatorul RE romania nu da nimanui marfa in timisoara, si de asta intreb daca ai avut vreodata ocazia sa le pui in aceasi instalatie sa asculti! Modelu nou de type-r nu l-am avut sub mana si nu pot sa zic nimica despre el, dar din discutia cu unii utilizatori am inteles ca modelul anterior este mai reusit!!
Cei de la DD nu au inventat nimica nou, dar merita incercat. Stiu ca multi nu iubesc brandul dar trebe incercat, inafara de pierdut niste bani si castigat experienta omul nu poate sa pateasca nimica!!! Eu daca nu am ascultat un produs in instalatia mea nu imi dau cu parerea de el, pur si simplu nu imi permit!!
De asta sfatul meu este sa se faca proba inainte de achizitie pt ca nu santem toti de aceasi parere
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 10:14   #15
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Recomandare difuzor subwoofer + difuzoare

Quote:
Sant curios daca ai apucat sa faci comparatie vreodata intre ele, type r vs RE-SR. Din cate stiu importatorul RE romania nu da nimanui marfa in timisoara
In Timisoara locuiesc, nationalitate sunt neamt si am rude in Chicago/Toronto la care ma duc in fiecare vara. Strict ca ascultator, probabil sunt unul dintre cei care am ascultat cele mai multe branduri ( subwoofere) de pe forum. Referitor sa ne dam cu parerea, cred ca nu orice utilizator sta intr-un oras in care are posiblitatea sa asculte ce vrea sa cumpere, cineva tot trebuie sa-i dea o parere personala, altfel nu vad rostul unui forum. Este pacat ca la noi nu se gasesc foarte multe branduri existente si foarte bune (DD suna foarte bine, chiar daca n-am ascultat seria 500, nici nu-s curios de ea, pentru gama respectiva am alte variante la un pret rezonabil).
Quote:
Modelu nou de type-r nu l-am avut sub mana si nu pot sa zic nimica despre el, dar din discutia cu unii utilizatori am inteles ca modelul anterior este mai reusit!!
Nu stiu configuratia pe care au ascultat ei, din pacate am si eu un prieten care a prins un exemplar cu probleme (se incalzea si intr-un final s-a ars) , asta nu inseamna ca generalizez si nu recunoasc ca este un subwoofer foarte bun. ,,Just for the record ", un type r (Alpine pe partea subwoofere) nu reprezinta decat best buy in categoria sa de pret, atat, sa nu ridicam in slavi fara rost un type r pentru nimic altceva.
Quote:
De asta sfatul meu este sa se faca proba inainte de achizitie pt ca nu santem toti de aceasi parere
Adevarat

Last edited by Stage1; 04-05-13 at 10:29.
Stage1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -