Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-09, 14:24   #1
crstn_savu

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default O parere despre sist. Magnat B30

As vrea sa va intreb pe cei care cunoasteti cat de cat produsele din gama asta car audio ce parere aveti despre sistemul acesta de la Magnat care vad ca ii la reducere pe mai multe siteuri? El include de fapt Subwooferul Magnat B30 si ampliful Magnat Edition Two si este la 500 lei. Se aude bine ca si calitate acest subwoofer sau baraie tare? Eu as prefera sa nu se auda neaparat foarte tare, dar sa nu distorsioneze cand dai volumul umpic mai tare.
crstn_savu is offline   Reply With Quote
Old 21-11-09, 19:57   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Quote:
Se aude bine ca si calitate acest subwoofer sau baraie tare?
Nu se aude bine, nici nu baraie.
Quote:
Eu as prefera sa nu se auda neaparat foarte tare, dar sa nu distorsioneze cand dai volumul umpic mai tare.
Nu se va auzii tare, nu va distorsiona la volum normal.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 14:25   #3
crstn_savu

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Numai un singur membru are pareri despre acest tub de bas? As vrea sa va intreb totodata daca exista pe piata o varianta mai buna pentru aceiasi bani? Eu nu pot sa ma extind la mai mult de 500 lei momentan pentru tubul de bas (bani in care intra si ampliful) si v-as ruga sa ma ajutati daca puteti cu un sfat pentru ca oferta este valabila pana la sfarsitul saptamanii.
crstn_savu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 14:40   #4
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Tub-ul de bass nu este ceva bun... Nu reprezinta nici acuratete, nici putere, nici nimic. Eu ti-as recomanda sa mai ai rabdare, sa mai strangi bani si sa mergi pe ceva mai bun, si SA TE FERESTI DE TUB!
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 18:06   #5
crstn_savu

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Atunci clar renunt la el. In ceea ce priveste tuburile de bass ce modele pot fi considerate ca avand un sunet de calitate si de la ce pret pot sa gasesc un astfel de tub de bass?

Merci anticipat.
crstn_savu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 21:32   #6
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Tiam scris mai sus ca nu sunt o idee buna tuburile de bass. Nu exista sunet de calitate la asa ceva. Daca vrei calitate, ia o cutie, de preferat inchisa. Bass-ul "real", curat, fara sa te deranjeze vine deobicei dintr-o cutie inchisa. Poti sa optezi si pentru un bass-reflex. Dar tub de bass? Clar NU!
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 10:30   #7
crstn_savu

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Probabil ca nu m-am exprimat eu cum trebuie. Nu cunosc terminologia car sound. Eu ma refeream la un subwoofer cum ii magnatul acesta intr-o incinta inchisa, nici vorba sa iau doar difuzorul sau alte minuni care se fac.
crstn_savu is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 10:51   #8
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Dupa cum spunea si colegul Stage1, nu se va auzi nici prost, nici bine, nici tare, nici incet. Amplificatorul oricum nu are destula putere pentru difuzor, iar in masina ta trebuie ceva mai potent din cauza faptului ca ai o bancheta intre tine si difuzor.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 15:42   #9
cristimac

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 43
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Parerea mea daca nu vrei multa galagie sa mergi atunci cu incredere pe Helix Db 12 S. Cred ca este cea mai buna varianta, am avut modelul de 10" cu 200 rms si "suna" foarte bine.
cristimac is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 17:47   #10
crstn_savu

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Nu sunt genul de om sa merg cu muzica incat sa tremure toata tabla pe ea, in schimb vreau sa simt si basul acela in portbagaj si tin foarte mult la fidelitate chiar daca volumul nu ii foarte mare.

Last edited by crstn_savu; 25-11-09 at 17:52.
crstn_savu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 01:16   #11
V1RuS
4Tuning International Member


Stage 5
 
V1RuS's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[BMW]
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

eu am avut pe masina tot un sistem magnat (statie+tub) , sincer nu mai stiu modelu... pe statie scria 500 w si pe tub 1000 w ... nu cred k erau reali dar se auzea super frumos ... eu eram f multumit de el

Un prieten de al meu are woofer dasta b30 pe o calibra si se aude bine

Parerea mea k merita 500 de lei
__________________
Eu cat traiesc,Nu mor
Te ai nascut original!Nu muri o copie!


V1RuS is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 00:06   #12
Buldog_nr1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Deci daca vorbiti de magnat b30 trebuie sa precizez ca este un subwoofer mediocru DAR NU E TUB !!! el fiind un pararelipiped seald ....Ca sunt ... e ok sa zicem ca pt 500 lei amplif/subwoofer e ok...poti gasi si ceva mai bun sau ... sa iti faci ceva mai bun dar cel mai probail va depasi suma de 500 lei . Dar daca nu esti audiofill sau maniac dupa bass puternic e ok . Ca sistem de zi cu zi este ok chiar daca eu nu prea agreez firma Magnat .
Ps sa nu te astepti sa aibe 250W rms ... aia e puterea Peak a lui ... adica tine 250W rms pentru scurt timp dupa care incepe sa miroasa a bobina arsa
Buldog_nr1 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 00:30   #13
profetuj

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

eu am sistemul acesta montat de vre-o 2 luni.nu se aude extraordinar,adica nu pleaca tabla de pe masina,dar reglat putin din player si din amplif se aude decent.eu sunt foarte multumit de el,deoarece daca dau volum se aude bassul foarte bine in masina dar afara nu se aude nimic,sincer si-a meritat banii,si vorba unui coleg de mai sus,daca nu esti maniac sau ai stiu eu ce pretentii la banii astia chiar merita.parerea mea
P.S:am uitat sa specific masina e un logan.daca vrei sa-l asculti da un semn.inca nu sunt 100% multumit de reglaje dar suna bine momentan
profetuj is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 17:10   #14
SERGI7

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 130
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

Salltare! Eu am dat comanda de un sistem Magnat T30, care este asemanator cu b30, din punct de vedere al amplificatorului. Vreau sa stiu daca pot pune pe acest amplificator atat subwooferul cat si difurile masinii. Are 2 canale amplificatorul...600 W maxim..si ma gandeam sa pun pe un canal cele 4 difuri...(care sunt originale-am o alfa 156) si pe celalalt canal subwooferul...ce ziceti?
SERGI7 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 17:17   #15
Parad0x

Stage 2
 
Parad0x's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 63
Default Re: O parere despre sist. Magnat B30

http://tinyurl.com/y946xdh asta ai comandat?
Parad0x is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -