Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-12, 15:43   #256
lorentziu
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 136
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by doggovy View Post
pariu ca intra si mai mare?
incinta de aici este una trapezoidala si are gabarit maxim de 1000x430x400...si a intrat fara sa scot chederul
daca nu crezi iti pun si o poza cu incinta montata in masina (tot logan).

LE: era sa uit...nu trebuie sa scot incinta din portbagaj ca sa scot roata de rezerva. am avut si eu ca si tine o incinta care statea pe roata de rezerva...e drept ca nu am fost nevoit sa o dau jos decat de vreo 2 ori dar m-a fost de ajuns
intra, stiu dar eu am vrut sa stea in picioare subwooferul si portul spre in spate..se vede in poza...culcat cu fata in sus merge mult mai mare dar..se aude ca un cct..e de 15' inch si am si loc destul asa nu ocup tot portbagajul cu ''dulapuri'' ...relax, stiu ff bine cum se mananca prostiile astea..are 110 l net si loc berechet, e facuta cu cap nu aruncata aiurea cu fata in sus ca majoritatea .
lorentziu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 16:53   #257
doggovy

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 86
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

bre, la dimensiunile care le-am postat anterior intra tot asa ca la tin, adica cu diful si portul orientate inspre spate.

zici ca stii foarte bine cum se mananca prostiile astea , atunci de ce nu ai orientat difuzorul si portul catre bancheta din spate?...doar loganul este un sedan
daca ai orientat diful si portul in spate doar de dragul esteticului...it's ok! , e un compromis pe care si eu l-am facut...va dura doar pana scot diful(rile) prin bancheta in habitaclu si construiesc la pozitie alta incinta ...dar asta cand o fi timp si bani
doggovy is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 22:13   #258
lorentziu
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 136
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

nu ai fost atent deloc..lada ta e teshita la spate si de aia intra..putina atentie nu mai latra asa..si apoi a mea nu mai e sedan demult...e decupata toata tabla la luneta in spate..intra doi ca mine pe gaura aiahai sa incetam ca nu suntem singurii care fac incinte..da? ca nu e o mare filozofie pana la urma sa incleiezi doua placi de mdf sau orice altceva..matematica si iese..! sau lada ta fiind de pal e moale si intra mai usor haahhaaaaa, urasc pal-ul..cum se deformeaza el asa frumos..hii hii..un rahat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	004.jpg
Views:	161
Size:	708.0 KB
ID:	2482624  
lorentziu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 22:17   #259
lorentziu
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 136
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

si ca sa vezi dc nu mere cu fata spre botul masinii am o placa de mdf de 22mm prinsa pe bancheta..guraliv micdestepti multi pe aici..le dai hrana si latra..des..haahhaa..ma amuzi amice
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	004.jpg
Views:	137
Size:	618.9 KB
ID:	2482626   Click image for larger version

Name:	001.jpg
Views:	105
Size:	1.06 MB
ID:	2482627  
lorentziu is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 00:01   #260
doggovy

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 86
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by lorentziu View Post
nu ai fost atent deloc..lada ta e teshita la spate si de aia intra
lada mea intra nu pentru ca este tesita la spate, ci pentru ca a fost proiectata sa intre.

Quote:
Originally Posted by lorentziu View Post
..putina atentie nu mai latra asa
eu incerc sa port o discutie, de latrat latra altii care se pare ca nu sunt in stare sa poarte o discutie fara sa ia lucrurile personal.

Quote:
Originally Posted by lorentziu View Post
..si apoi a mea nu mai e sedan demult...e decupata toata tabla la luneta in spate..intra doi ca mine pe gaura aia:!
daca erai mai putin intepat si in timpul care il pierzi sa intepi pe altii mai ceteai putin ti-ai fi dat seama ca nu era necesar sa "macelaresti" polita aia. basul nu este nici medie si nici inalta, nu are nevoie decat de un locsor mic prin care sa treaca...posibil ca doar prin eliberarea locurilor de difuzoare de pe polita sa fi atins acelasi nivel cu cel actual.
fa si tu un test...plaseaza in casa, intr-o camera un subwoofer si du-te in alta camera si o sa vezi ca nu e nici o diferenta indiferent ca usa de la camera e deschisa larg sau doar intredeschisa....lucru care nu e valabil la inalte.

Quote:
Originally Posted by lorentziu View Post
si ca sa vezi dc nu mere cu fata spre botul masinii am o placa de mdf de 22mm prinsa pe bancheta..guraliv micdestepti multi pe aici..le dai hrana si latra..des..haahhaa..ma amuzi amice
spre surprinderea ta ...merge si cu placa aia de acolo atat timp cat pastrezi o distanta optima intre placa si incinta.


in fine...daca ai de gand sa postezi ceva constructiv fa-o...daca nu, nu vad ce rost are sa mai faci eforturi. legat de "limbajul" cu care vrei sa iti impui punctul de vedere, asta nu denota decat un singur lucru...te las pe tine sa descoperi ce
orice viitor post din partea ta, care nu este constructiv si instiga la violenta verbala, il voi trata cu indiferenta. consider ca nu este corect, fata de ceilalti colegi de forum, sa coboram nivelul discutiei la unul de maidan.

PS: daca prin posturile mele anterioare am lasat impresia ca am ceva personal cu tine imi cer scuze, nu vad de ce altceva ai fi avut reactia asta.

Last edited by doggovy; 01-07-12 at 00:10.
doggovy is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 03:55   #261
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

lorentziu, avertisment. Te sfatuiesc sa-ti regandesti stategia in timp util. Asta poate sa includa si niste scuze, ca ai de ce.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 04:01   #262
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

PS: In general, in sedan:

- incinta maxim spate, port si difuzor spre fata - eficienta/SPL
- difuzor in sus, port spre spate - eficienta/SPL si ceva muzicalitate
- difuzor si port spre spate - accent pe muzicalitate

E de preferat sa pastrezi liber spatiul din spatele banchetei in loc sa decupezi polita aia. Iar spatiile respective fac sens daca sunt mari, cu conditia sa fie acolo unde trebuie.

La Logan merge decupata armatura din spatele banchetei si inlocuita cu o teava (buna) care sa tina rolul de ranforsare. De acolo.... inspiratie si incercari.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 10:50   #263
lorentziu
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 136
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

am dat un raspuns omului care voia niste dimensiuni ptr un anume difuzor..nush dc trebuia sa te bagi tu daca nu ai efectiv ceva constructiv de zis..ti-am mai zis eu, nu e ceva extraordinar sa faci o cutie..lada..etc..doar nu este un submarin nuclear sau zgarie nori..relaxxule..asta stiam si eu ..chestia cu orientarea(pozitionarea)..o stie toata lumea cred..mai citim si noi ce naiba..
lorentziu is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 21:53   #264
pustiuady

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 1
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Am si eu o problema cu incinta pt difuzoare!as vrea sa imi confectionez una si nu vreau sa mai deschid un topic aiurea!am dimensiunile cutiei dar vreau sa ma ajute cineva la calculele portului!am toate datele despre difuzoare...e vb de 4 difuzoare InPhase XT126
pustiuady is offline   Reply With Quote
Old 12-09-12, 14:24   #265
kikivoinea

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Salutare !


Am tot cautat,dar n-am gasit...deci:


Cineva care sa construiasca o incinta pentru un subwoofer si niste difuzoare auto? Contra cost evident...


Multumesc
kikivoinea is offline   Reply With Quote
Old 14-09-12, 13:21   #266
jhonn_boss

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1
Cool Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

salutare tuturor!de curand mi-am achizitionat un al 2 subwoofer pentru masina.cel existent era un jbl 1000(model CS1204t) de 12" in incinta tip tub iar cel achizitionat este un alpine model sbe 1243bp de 12" in incinta tip cutie.intrebarea mea este daca le pot pune pe amandoua intr-o incinta comuna tinand cont ca unul este tip bassreflex iar celalalt bandpass?si niste dimensiuni pentru incinta daca s-ar putea ar fi nemaipomenit deoarece eu am incercat ceva cu programele postate p'aici dar sincer imi cam prind urechile.

Ca specificatii pentru alpine:

subwoofer auto 12"
tip incinta: Bandpass
diametru difuzor: 30 cm
putere RMS: 250W
putere Max: 800W
impedanta: 4 ohmi
fereastra acrilica cu iluminare albastra
dimensiuni: 473mm (W) x 380mm (H) x 314/414mm (D)
Specificatii jbl:

subwoofer bass reflex, diametru 30 cm
putere: 250 W RMS (1000W max)
SPL (2,83V/1 m): 90 dB
raspuns in frecventa: 35 - 200 Hz
impedanta: 4 Ohm
dimensiuni: 346 x 660 mm
jhonn_boss is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 18:53   #267
blackshaddow

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 409
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

am acest subwoofer

subwoofer SAL XPRO 30100:
• Pm/Pn: 350/250 W
• f: 25-1.500 Hz
• Spl1W/1m: 90 dB
• bobină.: Ř64 mm
• bază: aluminiu
• greutate magnet: 2 x 50 Oz
• Vn 45 l

si vreau s aii fac o incinta patrata deoarece momentan il am intr-un tun de bas si l-am probat intr-o incinta si se aude net mai bine

putin ajutor din partea cunoscatorilor as vrea daca se poate cu privire la dimensiunile cutiei deoarece specific pentru acest sub nu am gasin niciunde
multumesc anticipat
blackshaddow is offline   Reply With Quote
Old 31-07-13, 10:53   #268
Sega

Stage 3
 
Sega's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 138
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Niste parametri ca sa ajute la proiectare...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	parm.png
Views:	74
Size:	413.4 KB
ID:	2827040  
Sega is offline   Reply With Quote
Old 31-07-13, 13:14   #269
blackshaddow

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 409
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

multumesc frumos pentru poza si ajutor colegu' insa sunt incepator si ma uit ca al porta noua la ea
cum calculez dimensiunile mai exact?
blackshaddow is offline   Reply With Quote
Old 31-07-13, 13:29   #270
Sega

Stage 3
 
Sega's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 138
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

eu i-as face o incinta de 35-40l(volum intern) acordata la 35Hz.
Spre exemplu:
-dimensiuni exterioare 400/400/400mm
-port de forma L cu suprafata 382/25mm lungime 500mm
-pal/mdf de 18mm.
=> o incinta de vreo 40l cu acordaj la 36 hz

Last edited by Sega; 31-07-13 at 13:37.
Sega is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -