Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-09, 17:08   #121
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Vezi ca in primu rand se cheama PANASONIC, in al 2-lea rand, un woofer de proasta calitate nu se va auzi intr-o masina de tipul masinii tale, respectiv limuzina, si in al 3-lea rand, wooferul nu e pentru masaj. Iar dif-urile stock ale masinii sunt ok, dar ca upgrade poti avea in vedere un amplificator si niste boxe decente in usile din fata.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 10:49   #122
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Cam aici am ajuns cu cutia
Oi vedea eu cum so auzi la final ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1090248.JPG
Views:	297
Size:	532.8 KB
ID:	1165984   Click image for larger version

Name:	P1090249.JPG
Views:	232
Size:	497.9 KB
ID:	1165985   Click image for larger version

Name:	P1090250.JPG
Views:	253
Size:	511.4 KB
ID:	1165986  

vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 12:48   #123
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Daca nu ma insel, ai lucrat cu soricelul sau ceva bomfaier, am o intrebare, cum astupi denivelarile care-ti raman, pentru obtinerea unei boxe etanse.
Ce materiale ai folosit pentru prinderea si rigidizarea boxei ?
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 13:05   #124
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Pune intre foile ce le vei prinde cu holdsuruburi niste burete de 1-2 cm si apoi strange bine.
Iar pe interiorul conslurilor baga niste clei sau aracet si totul va fi ok, ceva de genu asta :

( atentie, in gaurile care le dai intai cu bormasina unde o sa intre suruburile torni putin aracet ca in timp sa nu se desfaca suruburuile de la vibratii ; adevarat ca nu le mai desfaci niciodata dupa aia :P )

https://forum.4tuning.ro/attachment.p...0&d=1204677799
__________________
Chrysler 300m, 3.5L ( aproape Hemi ) , 250 cai, full.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 15:25   #125
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Pune intre foile ce le vei prinde cu holdsuruburi niste burete de 1-2 cm si apoi strange bine.
Iar pe interiorul conslurilor baga niste clei sau aracet si totul va fi ok, ceva de genu asta :

( atentie, in gaurile care le dai intai cu bormasina unde o sa intre suruburile torni putin aracet ca in timp sa nu se desfaca suruburuile de la vibratii ; adevarat ca nu le mai desfaci niciodata dupa aia :P )
In legatura cu acel burete, trebuie sa recunosc ca nu am folosit/vazut decat foarte rar, nu prea-i vad rostul.
Apropo de bormasina, ar fi bine la woofere entry sa nu va chinuiti cu gauri, exista suruburi autofiletante, economisiti cateva minute/ore in functie de complexitatea proiectului.
Si acum secretul unei boxe respectabile din punct de vedere al imbinarilor:
- se unge cu aracet pentru lemn suprafata care urmeaza a fi imbinata
- se imbina folosind holzsuruburi(tradus inseamna suruburi pentru lemn)
- dupa imbinare, se adauga pe fiecare muchie o cantitate fina de silicon pentru ca etansarea sa fie maxima
- la nevoie, pentru a marii rezistenta boxei, se pot adauga ranforsari
Daca doriti sa fie perfect, se folosesc dibluri de lemn in loc de holzsuruburi, procedeul este mai complex si necesita ceva experienta in domeniu pentru ca in final sa fie asa cum ziceam, perfect.

Last edited by Stage1; 09-11-09 at 15:29.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 16:04   #126
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Apropo de bormasina, ar fi bine la woofere entry sa nu va chinuiti cu gauri, exista suruburi autofiletante, economisiti cateva minute/ore in functie de complexitatea proiectului.
Da taticu dar aca incerci tu sa bagi surug autofiletant cu mana in HDF de 3 cm si reusesti sa ma anunti si pe mine :P
Am dat gauri cu burghiu de 1 si apoi am bagat autofiletante de 2 in acele gauri intrand astfel fortat dar intrant. Daca nu dadeam gauri nu intrau deloc.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 17:11   #127
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Da taticu dar aca incerci tu sa bagi surug autofiletant cu mana in HDF de 3 cm si reusesti sa ma anunti si pe mine
Am precizat, entry, degeaba se face boxa din HDF/stejar/MDF daca difuzorul e mai ieftin ca lemnul, se va auzii identic la ureche ca si cum ai face din PAL, nu vad rostul.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 17:38   #128
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Daca se aude si cu 1 % mai bine eu zic ca merita :P
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 10:44   #129
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Cutia facuta de mine e din PAL sau MDF nu stiu care si cum
Are 2 cm in grosime . Pentru imbinare am folosit cuie , si multe cuie . La sfarsit cand voi monta difuzorul o voi prinde in hotzsuruburi . De ce la sfarsit ? Pentru ca sunt curios cum se aude . Am impresia ca cutia e cam mare si deasta vreau sa aud cum se aude difuzorul etc ... La final va fi imbracata in mocheta neagra . Pe interior cat si exterior , neputand sa tai cu panza de bomfaier drept , deoarce nu incapea manerul si scheletul care tine panza sa dai de exemplu 60 cm pe lungime cu panza de 30 cm dintr-un cap in altul , au iesit mici denivelari care la imbinare le-am astupat cu aracet si putin rumegus . Cutia pe interior va fi " antifonata " cu burete sau lana , vazusem eu o poza pe net ... Nu e lana de oaie , nu stiu cum sa explic .
Daca nu se va auzi bine difuzorul asta , ma gandeam la unul de pe un site nu pot da nume , fac reclama , de 200W - 400 W RMS , e de firma cunoscuta ... cu frecv. 20 - 50 kHz ... m-am uitat la mai multe modele si variau frecv. de la dif la dif ... in jur de 2.500.000 - 4.000.000 lei
Mai jos niste poze , cu cutia si stadiul in care am ajuns
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1090361.JPG
Views:	128
Size:	778.7 KB
ID:	1170006   Click image for larger version

Name:	P1090362.JPG
Views:	138
Size:	502.8 KB
ID:	1170007   Click image for larger version

Name:	P1090363.JPG
Views:	179
Size:	518.1 KB
ID:	1170008  

Click image for larger version

Name:	P1090364.JPG
Views:	172
Size:	489.0 KB
ID:	1170009  
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 11:28   #130
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Au mamaaaa.
La 400 RON gasesti chiar woofere bune, la cunostintele tale insa ... o sa iei teapa comerciala.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 12:01   #131
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by Cumnatu View Post
Au mamaaaa.
La 400 RON gasesti chiar woofere bune, la cunostintele tale insa ... o sa iei teapa comerciala.
La cunostintele mele ? Adica ? Sunt prost sau ce ?
Pentru mine woofer bun inseamna putere buna , calitate sonora buna si frecvente bune sa duca frecventele de bass de genul Ying Yang , Lil John etc. La volum mare sa se auda bine ... Mai stiu si eu 2-3 chestii legate de boxe ...
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 12:54   #132
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Woofer bun inseamna acuratete, rapiditate, frecvente cat mai joase. Nicidecum ce spui tu.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 14:02   #133
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Pei mai , dar basul de la Lil'John ce fel de frecvente duce ? Inalte ? Sau joase ... ? 20 hz - 30 kHz ... bun difuzor care are frecv astea ? Acuratete pentru ce ? sau rapididate ? Eu nu am vazut difuzor care sa ii dau semnal si sa il redea peste 1 ora de exemplu ... Mie imi trebuie pentru masina sa ascult eu nu ma duc la competitie ...
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 14:22   #134
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

@animalutz, esti sigur ca poti sa ii explici incat sa inteleaga ?

@vn-08-nen ceea ce vrei tu se numeste chinezarie si este de obicei ieftina si ...puternica.. zgomotoasa.
NU este nici o problema ca asta iti doresti e doar pacat ca nu sti diferenta si ca nu o apreciezi.
Repet, np, oricum ceea ce vrei tu se gaseste printre posturile dedicate SPL si vezi pe acolo ca lumea mai vinde cate una alta, sau macar te inspiri din ce fac ei. Apoi mergi cu prima ocazie la un concurs de sunet si asculta 2-3 masini gandite diferit , unele spre SPL altele spre SQ si vezi ce tip de sunet iti place mai bine. Partea proasta cu SQ este ca dai de multe ori muuulti bani pentru o imbunatatire a semnalului cu doar X% cand acel X este foarte mic. La SPL e simplu.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 16:05   #135
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Pai am inteles ce vrei tu. Nu era vorba de un difuzor care sa ii dai semnal acuma si sa cante peste 1 ora. Daca tu crezi ca poti sa pui aceeasi incinta pe 2 difuzoare, te inseli amarnic. Fiecare difuzor are caracteristici proprii, si RAR gasesti 2 dif-uri diferite care sa mearga CORECT in aceeasi incinta. Ai nevoie de acuratete si rapiditate ca sa iti sunt cat de cat CORECT.
animalutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -